Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

XCPUScalar 2.85

Šeba_oldd (1184)|7.12.2004 12:12
Vzhledem k tomu, že se ještě stále s radosti pohrabu ve svém MDA na kterém jsem niže uvedený prográmek měl nainstalovaný a s příchodem WM 2003SE přestala starší verze chodit - objevil jsem novou verzi, dle mého názoru dobrého programu na přetaktování procesoru.
Po přečtení textu jsem se rozhodl aplikovat jej i do svého LOOXe.
XCPUScalar 2004
Autor:
New version 2.85: Now with support for VGA PXA270 Pocket PC's - HP iPAQ hx4700, Loox 720, Dell Axim X50v, Asus A730, MDA-III. Supports CPU speeds upto 728MHz and bus speeds upto 265MHz. PXA270, PXA26x, PXA255 and PXA250 XScale processor support. Get upto 30% speed increase, Pocket Quake clocks in at 33 FPS on Axim X30. Underclock to save battery life. Advance autoscale control, Change CPU Meter colors, add Power Off, and Soft Reset icons to Today screen and more ... See below.

Pokus o překlad :(zase to špatně napsali anglicky)
XCPUScalar 2004 dovolí vám dynamicky se vyšplhat na procesorovou rychlost vašeho ručního kapesního PC 2002, 2003, 2003 SE. Používat automatické oškrabávání přiřadit rychlosti k různé CPUčko nakládá, to používá sílu XSCALE procesoru a odemyká jeho dynamické oškrabávání schopnosti. Vy můžete zredukovat rychlost vašeho přístroje do dlaně nebo zvýšit jeho rychlost automaticky se spoléhat na použití procesoru vašich aplikací. Tím, že se vyšplhá na procesor spěchat dole, vy můžete zvětšit se baterie živě mezitím doplní nebo zvýšit rychlost když vy potřebujete více síly pro hraní her nebo programy multimédií, které vyžadují více síly CPUčka. Rychlost může být slezena od 100 728MHZ a upto 265MHz sběrnicové rychlosti. Vy můžete dokonce i zavíráte LCD zatímco poslouchá hudbu uložit více životnosti baterie.
Kompatibilita:
XCPUScalar by měl pracovat se většinou XSCALE zařízeními na trhu a někteří 300MHz XSCALE zařízení jako Dell Axim X5 základní a Toshiba E350 a E405. Pokračování nový PDA musel pracovat dokonce více účinně v tomto vydání - HP iPAQ hx4700, Loox 720, Dell Axim X50v, Asus A730, MDA-III, Axim X30, X50, iPAQ 415x, iPAQ 435x, Axim X30, Axim X3, Asus A620, Asus A716, XDA, XDA2, Toshiba e800. Starší ale ještě nový PDA je jako HP iPAQ 2215, 51xx, 55xx série, Dell Axim postupoval, Toshiba 750/755, Asus etc. Zpětná kompatibilita byla retinovaná pro starší 400 MHz kapsy PC je jako HP iPaq 39xx, 54xx, Toshiba 740, starší Dell Axim postupoval, Fujistu Loox plus mnoho více. Většina Dell Axim základů u 300MHz může také dosáhnout 400MHz / 472MHz rychlosti. Nějaký Toshiba E350 je / E405 může také dosáhnout 400MHz.
Pro ty co ovládají angličtinu asi srozumitelněji zde:
http://www.pocketgear.com/software_detail.asp?id=7325

No cele to má jen jednu vadu – pokud někdo budete zkoušet dejte vědět - tlačítka jdou jen velice sporadicky a nevím přesně kdy.Po vypnutí jdou normálně.

Přetaktovaní směrem výš končí u LOOXE 720 na hranici 624 viz obr.2
00037182_pc_capture3_PpnM.jpg 00037182_pc_capture4_VpZd.jpg
Šeba_oldd (1184)|9.12.2004 03:13
Problem s tlacitky odstranen - V programu je funkce KeyLock kterou jsem si omylem zapnul.
Celkovy dojem:
Zatim zadny HR ani z teto priciny SR.V kazdem pripade vetsi vydrz baterie.
Daleko rychlejsi vykreslovani map u navigacnich softu.Rychlejsi otevreni fotografii.

Program chodí korektně i na MDA s Win. SE na 530MHz
Snad jako jedinou nevyhodu spatruji v to m ze po SR je nutne provest znovu nastavení - ktere vam je vsak nabidnuto pokud tuto funkci mate zapnutou.Na jednu stranu je to dosti velka vyhoda, vzhledem k tomu,ze pokud prezenete pretaktovani mate moznost bez HR upravit na odpovidajici hodnoty.
RomanCE (105)|9.12.2004 06:31
[QUOTE="Šeba"]
.... V kazdem pripade vetsi vydrz baterie.
[/QUOTE]

To jako fakt ? Sem si vzdycky myslel pravej opak ...
Kája_oldd (759)|9.12.2004 12:08
Má to ale smysl? máme procesory s automaticky proměnnou frekvencí, ale pravda, ten tak na vyšší se určitě občas hodí, ale teoreticky-něpřijdete tím o záruku? U kompu určitě, myslim že u ppc tomu nebude jinak;)
Radek Novák (309)|9.12.2004 15:16
[QUOTE="Kája"]....něpřijdete tím o záruku? U kompu určitě, myslim že u ppc tomu nebude jinak;) [/QUOTE]

Myslim ze ne, ponevadz je to jen SW a jak poznaji, ze je to taktovano na vyssi frekvenci, kdy ztam pri reklamaci ten SW nebude?
empiK (137)|9.12.2004 15:49
Neda se i po HR poznat, co vsechno tam kdy bylo naistalovano?
No Acer n30 to stejne zatim nepodporuje, takze :(
Kája_oldd (759)|10.12.2004 00:06
Těžko říct, nepochybuju o tom, že by v servisu někomu dělalo problém poznat, jsetli se procesor oddělal nějakým výroznějším přetaktováním, ale otázka je, co by na to řekli, když nálepka, po jejímž odstranění končí záruka, by byla netknuta?:D Asi nic:D
Šeba_oldd (1184)|10.12.2004 12:09
[QUOTE="RomanCE"][QUOTE="Šeba"]
.... V kazdem pripade vetsi vydrz baterie.
[/QUOTE]

To jako fakt ? Sem si vzdycky myslel pravej opak ...[/QUOTE]

Ja jsem spise optimista nez pesimista - ale na 100% se nejedna o muj subjektivni dojem - mimo jine budu rad kdyz mi to nekdo vysvetli.
Rec je ted o zarizeni LOOX 720.
[QUOTE]Má to ale smysl? máme procesory s automaticky proměnnou frekvencí, ale pravda, ten tak na vyšší se určitě občas hodí, ale teoreticky-něpřijdete tím o záruku? U kompu určitě, myslim že u ppc tomu nebude jinak [/QUOTE]
Je tato funkce zapnuta pokud(promena frekvence) je procesor nastaven na Režim TURBO? Domnivam se že ne.
Pokud zapnu funkci Režim AUTOMATICKY me zarizeni ma dosti velke prodlevy.
Cize predpokladam ze stejne vsichni mate zapnute TURBO.

XCPU dle meho nazoru toto dokaze eliminovat a jeste pretaktuje procesor (u LOOXe musi byt zapnute turbo a max vyse taktu na 624MHz pri vysim nataveni coz XCPU umoznuje LOOX zatuhne).
Prilozeny obrazek zcela logicky naznacuje jak to asi bezi - z toho vyvozuji i usporu baterie.Neprovadel jsem sice zadna mereni, ale usporu predpokladam az kolem 30% a to pri pripojeni pres WiFI na internet a brouzdani po ce4you.

Pokud je LOOX na nabijece je frekvence procesoru automaticky nastavena na 624MHz.
Pokud bezi na baterie je frekvence nastavovana automaticky dle prilozeneho obrazku.

Tato ma tvrzeni neberte jako bernou minci a budu docela rad pokud je nekdo vyvrati, nebo k dane tematice podá fundovaný výklad.
obr.1 LOOX na nabijecce
obr.2 LOOX na baterie
vsimete si rozdilu hodnot na červenem monitoru
00037601_pc_capture8_xEhh.jpg 00037601_pc_capture9_cm3Z.jpg
empiK (137)|10.12.2004 12:19
Takže to nema zadne minus? Jestli se to nepozna v pripade reklamace, pak se nejni o cem bavit...
Pavlucha (1496)|10.12.2004 14:04
Tak jsem to nainstaloval, ale - pro uživatele hx4700 je sice hezký, že je PDA v seznamu podporovaných, ale jediné funkce, které využijete, jsou automatické přepnutí taktovací frekvence podle zatížení procesoru a zpomalení frekvence. Zrychlit procesor u hx4700 prostě nejde. Doufám, že jsem prošel a správně pochopil všechny možnosti nastavení. :D
Takže pokud chcete procesor zpomalit, jděte do toho.
Zkouším ještě vliv automatického nastavovaní rychlosti na výdrž baterky.

00037613_XPUScallar_HX4700_qMZS.jpg 00037613_XPUScallar_HX4700_2_WCcJ.jpg
oltcit (1098)|10.12.2004 14:07
Zial aj tato verzia,aj predchadzajuca 2.83 sposobuje zatuhnutie mojho LOOXA ,zrejme procesor nezvlada pretaktovanie. :( Vie niekto ako zistit ktore revizie procaku su vhodne ? Ja mam C0.
Šeba_oldd (1184)|10.12.2004 14:31
[QUOTE="Pavlucha"]Tak jsem to nainstaloval, ale - pro uživatele hx4700 je sice hezký, že je PDA v seznamu podporovaných, ale jediné funkce, které využijete, jsou automatické přepnutí taktovací frekvence podle zatížení procesoru a zpomalení frekvence. Zrychlit procesor u hx4700 prostě nejde. Doufám, že jsem prošel a správně pochopil všechny možnosti nastavení. :D
Takže pokud chcete procesor zpomalit, jděte do toho.
Zkouším ještě vliv automatického nastavovaní rychlosti na výdrž baterky.
[/QUOTE]

Tak to nastaveni z pocatku je pro mne take nepochopitelne - po prvni instalaci se vzdy procesor nastavi na hodnotu moznou - danou vyrobcem zarizeni.
V options zaskrtni Show Frequencies Over
V zalozce speed odskrtni Auto Scale with CPU load a posun sipku k Faster zapni pozadovanou hodnotu - tapni na Ok chvilku pockej znovu otevri a zatrhni Auto Scale with .Dle meho nazoru by mohlo HP jit az na 728MHz
Pavlucha (1496)|10.12.2004 16:53
[QUOTE="Šeba"]... v options zaskrtni Show Frequencies Over
V zalozce speed odskrtni ... [/QUOTE]

Už jsem to našel ... :D
Šeba_oldd (1184)|11.12.2004 02:44
Tak Beecherova Dell-ina makala dnes na srazu na 728 a hrave to zvladla.:O
beecher (9270)|11.12.2004 07:45
[QUOTE="Šeba"]Tak Beecherova Dell-ina makala dnes na srazu na 728 a hrave to zvladla.:O [/QUOTE] A stale hrave zvlada... :D
Problem je, ze ja takovou hodne oklestenou verzi XCPUScalaru mam primo v ROMce... Takze pro mne to ma tohle mozna vyznam, kdybych chtel frajerit... :D :yes:

Pro Sebu specialne: My se te vcera stale ptali, kolik hodis granatem (GameBoyem) a ty furt nic... :D
PavelR. (2184)|11.12.2004 08:17
[QUOTE="Šeba"]Dle meho nazoru by mohlo HP jit az na 728MHz [/QUOTE]

... u iPAQu 4700 mi XCPU Scalar nedovoli jit vyse nez na 663MHz, coz je "bezpecna" frekvence, kterou zminuje i autor utility Pocket Hack Master. Ten zde uvadi, ze v pripade iPAQu 4700 se nebude mozne dostat na vyssi frekvence bez moznosti tweakovani napajeni CPU.

PavelR.
beecher (9270)|11.12.2004 13:33
Hm, tak to je opravdu zvlášťní, protože mne to na 728MHz běhá naprosto bez problémů...
Viz přiložený obrázek, takhle to mám už od rána puštěné s tím, že to je napevno na 728MHz, ale i ten Auto adjust funguje v pohodě (od 70-100% tam mám 728MHz)...
00037723_xcpu_scalar_728mhz_mwCj.jpg
PavelR. (2184)|11.12.2004 15:09
... jasně, já píši že na iPAQu 4700 to nelze; na Dellu to klidně jít může. Osobně ale taktovací utility používám spíše na podtaktování (ve většině případů na 406 MHz, jenž se mi zdá na provoz aplikací, které používám více než dostatečné).

PavelR.
Šeba_oldd (1184)|11.12.2004 16:26
Ma dalsi zjisteni
1. Pri pretaktovani na 628 se lepe (rychleji) zobrazuji mapy jejich vykreslovaní je opravdu provedeno užasnou rychlostí - trhá mi to ruce:D
Ale jak jsem zjistil tak pretaktovani na 628MHz není vůbec zapotřebí - alespon ne pro bezne aplikace.
Jedinou vyhodou a to myslim velkou je uspora baterii a to jen z toho duvodu ze mate ve vetsine pripadu nastaveny procesory (alespon ja) na nejvyší vykon - ciže se domnivám bez prubezne regulace procesoru.Velice krasne a efektne lze vypozorovat na monitorku - tedy pokud ukazuje pravdu.
Např. pripojení na inrternet pres WiFi.
Otevirani stranky ping- 75% - 628 MHz je to jen 1=2 vteriny
Nacitaní stranky 28% - 416 MHz
Prohlizeni nactene stranky do 20%- 104 MHz
Cize jak je vidno nejdelsi cas pri prohlizeni internetu je procesor zapnut na 104 MHz.Pokud tedy nelitam ze stranky na stranku - prohlizeni hanbatych fotek
:D ja mam uchylku spise na ce4you:D
Nejde tedy o to pretaktovat procesor do maxima - ale spise ridit jeho chod a v pripade nutnosti vyuzit í nejvyšího taktu ktery si pomoci tohoto programu mužete zapnout.
Docela by mne zajimal názor nekoho kdo ma tento program nainstalovan a hraje nejakou narocnejsi hru - zda-li vysi takt neco prinasi???
Je tedy na case vymena meho podpisu "Je tak rychlý až mi trhá ruce"
Jen takova zdrava rivalita:mad: Slova jako mam na taktovano na tolik atd.jsou tedy vcelku zbytečna - no tu a tam chce byt clovek necim zajimavy:D
beecher (9270)|11.12.2004 18:18
[QUOTE="PavelR."]... jasně, já píši že na iPAQu 4700 to nelze; na Dellu to klidně jít může.[/QUOTE] No, mne právě zaráží, že to nejde, když v podstatě by Hx4700 a X50v měly být velmi podobné (ne-li na věcech CPU+RAM+ROM stejně zapojené), když už to všechno vyrábí HTC, že...
beecher (9270)|11.12.2004 18:30
[QUOTE="Šeba"]1. Pri pretaktovani na 628 se lepe (rychleji) zobrazuji mapy jejich vykreslovaní je opravdu provedeno užasnou rychlostí - trhá mi to ruce:D[/QUOTE] Tak bacha, ať ti ten GameBoy neuteče... I s rukama... :D :D :D[QUOTE="Šeba"]Ale jak jsem zjistil tak pretaktovani na 628MHz není vůbec zapotřebí - alespon ne pro bezne aplikace.[/QUOTE] Jistě, tak jako na bežné aplikace na stolních Windows nepotřebuješ 3GHz Pentium IV nebo Athlon 64, že... [QUOTE="Šeba"]Jedinou vyhodou a to myslim velkou je uspora baterii[/QUOTE] No jo, jenže já mám problém, jak to změřit o kolik se ta doba prodloužila... X hodin dělat to stejné, na to nemám [QUOTE="Šeba"]Pokud tedy nelitam ze stranky na stranku - prohlizeni hanbatych fotek :D ja mam uchylku spise na ce4you :D [/QUOTE] No, asi tak... Ať otevřu IE na PC nebo na PDA, tak stale nevím, proč se mi načítá 24 hodin diskuzí ce4you, že... :oops: [QUOTE="Šeba"]Nejde tedy o to pretaktovat procesor do maxima - ale spise ridit jeho chod a v pripade nutnosti vyuzit í nejvyšího taktu ktery si pomoci tohoto programu mužete zapnout.[/QUOTE] A ještě lepší, když ti ho výrobce dodá přímo s PDAčkem... ;) :yes: [QUOTE="Šeba"]Docela by mne zajimal názor nekoho kdo ma tento program nainstalovan a hraje nejakou narocnejsi hru - zda-li vysi takt neco prinasi???[/QUOTE] No, já to nebudu, mě se to hýbá všechno až moc svižně, přetaktováno, nepřetaktováno... ;) :yes:
BTW Mám zkusit dát to na maximum a pustit SPB Benchmark, jestli ty šílený čísla grafiky náhodou ještě kousek nepovyskočí? :D [QUOTE="Šeba"]no tu a tam chce byt clovek necim zajimavy:D [/QUOTE] Kdo? Já? :D
Kája_oldd (759)|11.12.2004 18:48
No tak 3Ghz procesorama bych to nesrovnával...Jo na PC jsou teď (a byly) aplikace, které výkonově nejsou schpny utáhnout ani ty nej kompy na maximální výkon (viz. pařba flashpoint-ressistance bez cukání nějakou větčí bitvu na max. detaily spustí na nějakém 4GHz jen masichista), kdežto na ppc vznikaj veskrze optimalizované programy. Samo, bude rychlejší v grafice, ale na hry je to naprd a navíc dík vyší frekvenci rychlejc dojde energie, na pc jen tak ne.
P.S. Kdo si kupoval ty hi-endy PC pro standartní aplikace?:D
beecher (9270)|11.12.2004 19:01
[QUOTE="Kája"]Jo na PC jsou již teď (a byly) aplikace...[/QUOTE]
Zase někdo neumí číst :sarcastic:

"...tak jako na BĚŽNÉ aplikace na stolních Windows..." jsem myslel MS Office, účto apod. Na to stačí nějaké přiblblé 1GHz PIII...
Kája_oldd (759)|11.12.2004 21:14
No dobře, to maj extrémisti, do jim dělá dobře u srdce mít něco lepšího, či lidi v práci, který za to neplatí, ale normální lidi si takové stoje nekupují, to jen dojem, protože ta většina co to má kompy na obyč soft o tom moc nemluví. každopádně dost už toho off-topic tématu;)
P.S. Opraveno (to dělá PV10-blbne mi to mozek:D )
beecher (9270)|12.12.2004 12:02
Šeba to chtěl po mně, ať to tady napíšu...
Z DP2 jsem byl zvyklý, že jsem měl puštěné Agile, čímž to jsem byl připojen na GPRS, a mohl jsem normálně DP2 vypnout a připojený jsem zůstal... Jenže, co mne zarazilo, že normální PDAčko jsem vypnul a tím se všechno vyplo. :(
To se mi pranic nelíbilo, tak jsem špekuloval, jak šetřit baterii a přitom mít stálé připojení (holt závislák ;) ), ale zase se nebát dát Della do pouzdra a do bundy, aniž bych si nějak omylem (pohybem) PDA vypnul nebo něco spouštěl přes hw tlačítka. Tudíž mám teď nastavené taktování pomocí XCPUScalaru od 208 MHz do 416MHz a pomocí hw tlačítka zámku pouze PDA zamknu/odemknu. Má to tedy další výhodu, že to i docela výrazně šetří baterii... :yes:
Možná, že to půjde aplikovat i na další VGA pdačka, ale nevím o žádném SW řešení...
TheMelin (1642)|4.1.2005 00:59
Zapl jsem si tam funkci Autostart on soft reset,ale nějak se po soft reset nespustí.Máte i vy stejné výsledky?Nebo dělám někde chybu?
PavelR. (2184)|4.1.2005 07:16
... XCPU Scalar 2.85 se mi spouští po resetu automaticky. Zkus na PDA zkopírovat zástupce této aplikace do složky Windows/StartUp ...

PavelR.
David_ce4you (199)|4.1.2005 09:57
XCPU má takovou malou vlastnost. Pokud restartujete zařízení klasickým mechanickým způsobem, tak xcpu nenaběhne, protože si myslí, že došlo k zatuhnutí systémuvlivem jeho činnosti. Totiž, po krátké době po svém startu si zapíše informaci do registru, že se nemá po restartu spouštět. Pokud chcete, aby se spouštěl, tak reset jedině přes jeho ikonku. Pak funguje jak má :)
PavelR. (2184)|4.1.2005 12:00
[QUOTE="David"]Pokud chcete, aby se spouštěl, tak reset jedině přes jeho ikonku. Pak funguje jak má [/QUOTE]

... nakopírování zástupce do Windows/StartUp by mělo také pomoci. Pak by bylo možné provádět SW reset jakýmkoliv způsobem ... :)

PavelR.
David_ce4you (199)|4.1.2005 13:38
[QUOTE="David"]XCPU má takovou malou vlastnost. Pokud restartujete zařízení klasickým mechanickým způsobem, tak xcpu nenaběhne, protože si myslí, že došlo k zatuhnutí systémuvlivem jeho činnosti. Totiž, po krátké době po svém startu si zapíše informaci do registru, že se nemá po restartu spouštět. Pokud chcete, aby se spouštěl, tak reset jedině přes jeho ikonku. Pak funguje jak má :)[/QUOTE]

MALÁ OPRAVA: XCPU nabíhá, ale neponechalo se zapnuté "Auto Scale with CPU load" při klasickém mechanickém resetu. Aby zůstalo zapnuté, musí se restartovat pouze přes xcpu ikonku.
Miloš Strouhal (3997)|4.1.2005 14:45
XCPUscalar skutečně přestane korektně fungovat, jakmile provede soft reset mechanicky, nebo použitím jiné utilitky.. A žádné kopírování zástupce mu nepomůže, bohužel. On se po tom restartu spustí, v tom problém není, jen klesne nastavení kmitočtu na defaultní hodnotu.. Tedy například máte MDA2 400MHz CPU taktované na 530MHZ. Provedete soft reset XCPUscalarem, po restartu máte opět takt 530MHz. Ale provedete-li soft reset třeba stilusem,po resetu vám naběhne sice XCPUscalar, ale s taktem opět je 400MHz.. Starší verze Scalaru tímto bugem netrpěli.:?
beecher (9270)|4.1.2005 15:06
[QUOTE="xp"]Starší verze Scalaru tímto bugem netrpěli.:? [/QUOTE] Ale to není bug, to je feature... Tedy ochrana před HRky, když to přetaktuješ moc... Viz Davidův příspěvek...
Miloš Strouhal (3997)|4.1.2005 15:28
Pro mne je to bug!!! Jelikož on dělá něco pro mne naprosto nesmyslného..:(( Můžeš mi vysvětlit jaké feature je na tom, že můžu dělat Soft Reset jen pomocí Scalaru? A jakmile to udělám jinou utilitkou, vyřadím Scalar z provozu?.. Ačkoliv mam nataktíno jen třeba na 472MHz? A nebo na 300MHz!!! To mi spíš přijde jako feature které se změnilo v bug, tohoto jinak skvělého prográmku.. Co bys chtěl prosim tě chránit při podtaktování?..:D
beecher (9270)|4.1.2005 15:48
[QUOTE="xp"]Pro mne je to bug!!! Jelikož on dělá něco pro mne naprosto nesmyslného..:(( Můžeš mi vysvětlit jaké feature je na tom, že můžu dělat Soft Reset jen pomocí Scalaru? A jakmile to udělám jinou utilitkou, vyřadím Scalar z provozu?.. Ačkoliv mam nataktíno jen třeba na 472MHz? A nebo na 300MHz!!! To mi spíš přijde jako feature které se změnilo v bug, tohoto jinak skvělého prográmku.. Co bys chtěl prosim tě chránit při podtaktování?..:D [/QUOTE] Co je nesmyslného na tom, že ti chrání PDAčko od HR? Ten program se prostě brání z nařknutí, že je díky špatnému nastavení donutil provést HR... Toť celé! :sarcastic:
Většina lidí si ho vyzkouší na programy a daty zapráskaném PDA, a kdyby to s přetaktováním přehnali a ten automaticky spouštějící se XCPUScalar by jim to PDA stále zamrzal a pomohl by jedině HR (a tím by někteří mohli přijít o data), tak by ses asi taky netvářil zrovna happy a snažil se tomu jakkoliv zabránit... Ne?
A pokud máš XCPUScalar koupený, tak napiš autorovi, ať tam přidá možnost "Run after soft-reset anytime" s dvojím potvrzením pro lamy, že tomu tak opravdu chtějí a že to může způsobit HR.

Ne nadarmo něco podobného zavedli i výrobce základních desek u softwareového přetaktovávaní...
Miloš Strouhal (3997)|4.1.2005 16:26
My si asi vůbec nerozumíme.. Můžeš mi vysvětlit co přesně ten Scalar tímhle nesmyslným chováním chrání? Popíšu ti dvě možnosti:
1. Přetaktuji PDA na nesmyslně velký kmitočet, který může po soft resetu způsobit HR. Provedu pomocí Scalara soft reset, a on mi PDA zrestartuje, a okamžitě nataktuje na ten nesmyslně velký kmitočet! A v tom případě mne dosti pravděpodobně čeká ihned po startu HR.
2. Přetaktuji PDA na nesmyslně velký kmitočet, který může po soft resetu způsobit HR. Provedu pomocí ťapťátka soft reset, scalar to pozná, a nechá po startu kmitočet na defaultní hodnotě.. OK
A můžeš mi teď vysvětlit co to má za logiku? Ten HR přijde stejně, pokud softreset při přílíš velkém přetaktování provedu pomocí Scalara! Takže jakápak ochrana? Co to je za "feature"?..
beecher (9270)|4.1.2005 17:21
[QUOTE="xp"]A můžeš mi teď vysvětlit co to má za logiku? Ten HR přijde stejně, pokud softreset při přílíš velkém přetaktování provedu pomocí Scalara! Takže jakápak ochrana? Co to je za "feature"?..[/QUOTE] Ale ty ten reset, když ti to PDA vytuhne diky pretaktovani v ruce, pomocí XCPUScalara neprovedes (nemas jak, zbyva ti pouze resetovaci doura)...
Tim, ze ten reset provedes pomoci Scalara, on pozna, ze to je reset, ktery neni zpusoben pretaktovanim (ze to neni jeho chyba) a vi, ze muze po resetu jim vykonanem klidne nabehnout a pripadne pretaktovat CPU...
Kdyz ho resetnes jinak (resetovaci dourou, jinym programem), tak on nepozna, ze to neni zpusobene jim, a proto radeji nenabiha...

Uz to sakra chapes?
Miloš Strouhal (3997)|4.1.2005 18:04
Problém je ale v tom, že není nutné, aby se to že pretaktuješ PDA nad únosnou hranici projevilo okamžitým zatuhnutím! Může ti klidně bez problémů fungovat, a "vytuhne" až po následném nejbližším soft resetu, a nastane tedy místo startu systému HR. S MDA2 se mi to stalo kdysi když jsem s přetaktováním experimentoval několikrát.. Navíc je to právě to softresetovací tlačítko Scalaru, po jehož "stisknutí" mi u staršího systému Windows Mobile 2003 PE často nastával HR. Pokud jsem resetoval MDA běžným způsobem, nedocházelo k tomu.. Postupem času jsem to červené tlačítko raději přestal požívat, a v nastavení Scalaru jsem rušil jeho zobrazení, abych měl klid..
Šeba_oldd (1184)|4.1.2005 19:40
No ja to chapu uplně stejně jako Beecher a již jsem o tom i psal.Je to dle meho názoru velice užitečná funkce. Pokud vzpomenu na starsi verze Hackmaster - (ten toto nemel u nové nevím) nasledoval vzdy HR a to se mi s XCPU zatim ani jednou nepodařilo. Jde vážně o to , že pokud zatuhne mohu udělat SR jen stylusem a tehdy mi XCPU nabídné nové korektní nastavení.
Crusader_ce4you (624)|4.1.2005 19:53
Přesně tak. Při zatuhnutí cihly nefunguje absolutně nic, kromě ďoury na reset. Pokud k zatuhnutí dojde v důsledku přílišného přetaktování, tak pokud by tato nová funkce v XCPU nebyla, cihla by zatuhla okamžitě při dalším náběhu, aniž by měl uživatel šanci cokoliv změnit. A tím pádem by nezbývalo nic jiného, než HR, protože nouzový režim WM ještě neobsahují. A proto je tam tato užitečná funkce, kdy po pro program nestandardním resetu cihla naběhne v základní frekvenci a uživatel má možnost nastavit nové hodnoty bez ztráty dat.
oltcit (1098)|4.1.2005 20:22
Tiež sa prikláňam k názoru,že to má opodstatnenie ako ochrana pred zničením CPU a ked sme už pri ňom,viete aky je rozdiel medzi P270 a P272 ?Niečo sa mi marí,že 272 majú integrovanú cache o väčšej velkosti ako 270 a to by mohol byť dôvod ťažšej pretaktovatelnosti CPU.Niečo podobné ako mali Celerony a PIII.Nikde som nenašiel špecifikáciu core :-?
Miloš Strouhal (3997)|4.1.2005 20:35
Já vim, asi máte pravdu, jenže já chci softresetovat vším možným, jen ne tím Scalarem.. :? A navíc u MDA 2 ani MDA 3 není tato ochrana absolutně zapotřebí, jelikož Scalar umožňuje taktit MDA 2/3 jen do 530 MHz, a MDA se na této frekvenci chová ještě naprosto korektně.. No nic, budu si holt muset zvyknout..:sarcastic:
Miloš Strouhal (3997)|13.1.2005 14:23
Od posledního příspěvku jsem měl 2 samovolné Hard Resety které přišli hned po kliknutí na Soft Resetovací tlačítko XCPUScalaru ver.2.85..:no:
Nataktováno jsem měl jen na 400Mhz, tedy standartní kmitočet mého CPU. Nainstalovaný software? Žádný. Krom XCPUScalara, BetaPlayeru, RARu a ICQ.:( Při posledním HR, tedy před pár minutami jsem přišel o pár důležitých dat, jež jsem nestihl synchronizovat.. Od dnešního dne to zkusím už bez Scalara. Radši.
kidoolb (31)|20.2.2005 13:53
Jen upozorneni ... MDA compact(T-M), pri pouhem prvnim spusteni teto aplikace nasleduje hardreset ... zkusel jsem to 3x, vzdy se stejnym vysledkem ... rozhodne nevylucuji chybu na me strane, berte to jen jako upozorneni na mozny problem ...
Feel_ce4you (45)|12.4.2005 01:04
[QUOTE="xp"]Scalar umožňuje taktit MDA 2/3 jen do 530 MHz, a MDA se na této frekvenci chová ještě naprosto korektně...[/QUOTE]

Říkal mi to už i Suoraj, že mu MDA II běží na 530mhz ok. Ale asi s tímhle mám prostě problém. Mám Scalara ve verzi 2.85 a korektně mi běží pouze na 472mhz(nikdy nevytuhne). Jakmile ho pustím na 530mhz, tak MDA zamrzne při jakékoliv trochu náročnější zátěži CPU. Spustím například foťák a zamrzne to komplet tak do 10sekund... Používám XPeho romku, co mám v podpisu. Zkoušel jsem všechno možné, proběhlo pár HR a dělá to pořád. Konkureční Pocket Hack Master v případě taktu paměti zamrzne okamžitě a v případě, že přidám jen na procesoru, projeví se stejně jako Scalar. Nevíte někdo kde by mohla být chyba? Přece MDA není kus od kusu odlišné. Jedině, že bych měl smůlu na nepovedený kus XScale. Doufám, že je to jen nějaký problém v nastavení, nebo mi něco uniklo?

Shrnu-li to: Máte někdo MDA II taktované na 530mhz pomocí Scalar 2.85 a chodí zcela korektně? Díky za rady.
Jewelsoft_ce4you (88)|12.4.2005 08:18
Mam ho jiz drahnou dobu. Nataktovano natvrdo na 530. Zadny HR, zadny tuhyk, naprosta spokojenost. Softu v cihle mraky.
beecher (9270)|12.4.2005 09:12
[QUOTE="Feel"]Říkal mi to už i Suoraj, že mu MDA II běží na 530mhz ok. Ale asi s tímhle mám prostě problém. Mám Scalara ve verzi 2.85 a korektně mi běží pouze na 472mhz(nikdy nevytuhne). Jakmile ho pustím na 530mhz, tak MDA zamrzne při jakékoliv trochu náročnější zátěži CPU. Spustím například foťák a zamrzne to komplet tak do 10sekund... Používám XPeho romku, co mám v podpisu. Zkoušel jsem všechno možné, proběhlo pár HR a dělá to pořád. Konkureční Pocket Hack Master v případě taktu paměti zamrzne okamžitě a v případě, že přidám jen na procesoru, projeví se stejně jako Scalar. Nevíte někdo kde by mohla být chyba? Přece MDA není kus od kusu odlišné. Jedině, že bych měl smůlu na nepovedený kus XScale. Doufám, že je to jen nějaký problém v nastavení, nebo mi něco uniklo?[/QUOTE] Urcite uniklo. Nominalni frekvence procesoru pouziteho v MDA2 je 400 MHz, na ktere procesor musi bezet stabilne, za coz ruci vyrobce procesoru, tedy Intel. To, ze to nekomu pretaktovat jde a nekomu nejde, je normalni stav, znamy i z PC sveta. Pr. ze zivota: 10 uplne stejnych office PC (vse integrovano na desce, CPU P4 2,5GHz, Kingston 512MB pameti, 40GB Seagate, CD-ROM Toshiba), 3 z nich sli pretaktovat na 3GHz, 5 na 2,8, zbytek ani tuk.
Navic, pretaktovani neni jen o procesoru, ale i dalsich komponentach v MDA2, ktere to nemusi zvladnout. Muj byvaly DP2 chodil na 530MHz tak 2 hodiny, pak se evidentne prehral a vytuh.
Tj. mate proste smulu a vase MDA2 vydrzi pouze 472MHz. Nic zvlastniho...
Šeba_oldd (1184)|12.4.2005 09:20
Mohu potvrdit - muj LOOX 720 pred vymenou desky sel ted nejde.Primo bych rek ze se s XCPUScalar nesnasi.
U MDA 2 jsem mel stesti ta behaji - behala.
marosh_ce4you (102)|12.4.2005 10:01
Jen tak mezi řečí: Na mojí 410 ho mam už pěkně dloho a nikdy s nim nebyly problémy.... pocket běží natvrdo na 472MHz a je klid... To že by došlo k resetu, vytuhnutí nebo něčemu podobnýmu se mi nikdy nestalo...
Feel_ce4you (45)|12.4.2005 13:16
Díky všem za zkušenosti a poznatky. Asi je to holt jak říká beecher. Už jen procerory dělá AMD například tak, že na "povedený" kus se natiskne štítek 3000+ a na ten "méně povedený" se natiskne 2500+ přitom jádra i technologie jsou úplně identické.... A určitě i Intel. Holt mám cihlu below the average quality ;)
beecher (9270)|12.4.2005 20:27
[QUOTE="Feel"]Díky všem za zkušenosti a poznatky. Asi je to holt jak říká beecher. Už jen procerory dělá AMD například tak, že na "povedený" kus se natiskne štítek 3000+ a na ten "méně povedený" se natiskne 2500+ přitom jádra i technologie jsou úplně identické.... A určitě i Intel. Holt mám cihlu below the average quality ;)[/QUOTE] Ale takhle funguji uz vsichni vyrobci procesoru hodne dlouho a na vsech frontach... To by je vyslo pekne draho, kdyby meli mit linky na jednotlive frekvence... ;)
Jinak nemate cihlu belpw the average quality. Kdyby se nepretaktovana hroutila, tak to je below the average quality. Jestlize jde pretaktovat a drzi, tak mate fine quality... Ze.