Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

I-Tec PowerBank Pro - Li-Ion baterie 7.2V, 2000 mAh

Erikt68i (266)|3.1.2005 22:28
Pokusím se krátce o vysvětlení funkce dobíjení v PDA. Mám to zmáklý na Aceru N10, obdobně to bude na jiných PDA. Napáječ dodává napětí cca 5V a lineární obvod v PDA vytváří pro baterii napětí 4,15V - přesně. Baterie v PDA totiž nesmí tuto hodnotu bez újmy na vlastnostech překročit - viz stránky výrobců Li-On atd. Vnitřní chování stabilizátoru neovlivníme, vnější však ano. Při napětí větším než 5V určitě obvod nebudeme namáhat napěťově - obvody mají rozhodně větší vstupní napětí než je 6V, problémem ovšem je ztrátový výkon. Při nabíjecím proudu cca 500mA (a to není max.!) ten jeden volt navíc nám udělá navíc další 0.5W a to při neexistenci chladiče v PDA se promítne do podstatně zvýšené teploty čipu - takže vstupní napětí bych doporučoval udržet tak na 5,6V, když je větší, dejte do serie normální 1A diodu (ubude 0,7V). Též není dobré provozovat napáječ při napětí menším než cca 4,6V. Poté již stabilizátor v PDA nemá dostatečnou rezervu a dostává se mimo regulační meze!!! Dokonce se může rozkmitat a výstupní napětí může být na úrovni vstupního, což samozřejmě vede k zásadnímu poškození baterie. Na Acerovi vysadí signalizace při poklesu napájení pod 4,55 V a zdroj si nadále odebírá cca 40mA - asi ztráty ve vlastním stabilizátoru. (Tento odběr je též ze zdroje i v případě, že je PDA plně nabito a vypnuto!):sarcastic: Takže doporučuji po sestavení při zkoušení si zjistit chování Vašeho PDA při skoro vybitém Aku v nabíječce a zaměřit se především na interní signalizaci nabíjení v PDA.
Anitka (108)|3.1.2005 23:12
[QUOTE="Erikt68i"]Pokusím se krátce o vysvětlení funkce dobíjení v PDA. Mám to zmáklý na Aceru N10, obdobně to bude na jiných PDA..... [/QUOTE]
Krása! :yes:
Ještě nějaké dotazy? :D
Sajbrt (113)|4.1.2005 17:08
Skutečný ztrátový výkon nemá mnoho společného se vstupním napětím - stabilizátory bez chladičů jsou vždy pulsní, jinak by nikdy nemohly uchladit ztrátu ani při normálním provozu (kolem 1W) v tak uzavřeném prostoru jako PDA je. Jinak souhlasím. Prakricky mám ozkoušeno s HP 2210 a 4700, že v pohodě zvládne 4 NiMH články vytažený právě z nabíječky - 4x 1.4V.
windmaster (307)|4.1.2005 22:02
Tak jsem shodou okolností včera zakoupil za nevelkou cenu (199Kč) mobilní nabíječku Duracell plus, určenou pro telefony Nokia a Siemens.

Pouzdro dobíječe na 4ks AAA baterií funguje i jako příruční svítilna (s vysoce svítivou diodou LED). Svítila pěkně, bohužel ne dlouho, odhaduji to tak na necelou vteřinu. V tomto případě poslouží pro dobíjení Li-Ion akumulátoru, tedy téhož jaký je používán v PDA, zde s menší kapacitou. Ale i dobíjecí články jsou menší, než hodlám použít pro PDA.

Pokusím se tedy o malý test, který poslouží jako "levnější" varianta pro případ, že by se vyplnily katastrofické scénaře mých milých kolegů, dříve než přistoupím k testu téhož s PDA...

Použité přístroje:
telefon Nokia 6230 (ten u dobíječky na seznamu doporučených telefonů není; je primárně určena pro NiMh aku)
nabíječka Duracell plus
multimetr Voltcraft 90S

Před testem bylo naměřeno:

dobíjecí akupak Duracell plus (napětí naprázdno) U=6,39V
(pro srovnání-síťový napaječ Nokia-napětí naprázdno U=6,04V

Zbývá počkat na vybití telefonu. Přežije?
00040986_DuracellPlus_7RAF.jpg
windmaster (307)|6.1.2005 23:22
Průběh nabíjecího testu byl přecejenom odlišný oproti očekávání.
Nabíjení neprobíhalo spojitě, ukončilo se po 40-ti minutách hláškou "nenabíjím" přičemž telefon vykazoval nabití zhruba na 60%. Po odpojení a dalším vybití telefonu se vždy po určitou dobu podařilo v nabíjení pokračovat, až do vybití alkalických článků.
Akumulátor telefonu se nikdy plně nenabil, celková doba provozu byla cca 1,5 dne, odhadem asi polovina běžné výdrže.
Nicméně nabíjení telefonu s Li-Ion akumulátorem pomocí alkalických článků je možné (i když krajně neekonomické), poškození přístroje zjevně nehrozí.

Následující test bude zaměřen na PDA, respektive jeho dobití sadou alkalických AA článků.
Anitka (108)|7.1.2005 16:53
[QUOTE="windmaster"]Průběh nabíjecího testu byl přecejenom odlišný oproti očekávání.
Nabíjení neprobíhalo spojitě, ukončilo se po 40-ti minutách hláškou "nenabíjím" přičemž telefon vykazoval nabití zhruba na 60%. Po odpojení a dalším vybití telefonu se vždy po určitou dobu podařilo v nabíjení pokračovat, až do vybití alkalických článků.
Akumulátor telefonu se nikdy plně nenabil, celková doba provozu byla cca 1,5 dne, odhadem asi polovina běžné výdrže.
Nicméně nabíjení telefonu s Li-Ion akumulátorem pomocí alkalických článků je možné (i když krajně neekonomické), poškození přístroje zjevně nehrozí.

Následující test bude zaměřen na PDA, respektive jeho dobití sadou alkalických AA článků.[/QUOTE]

Tuhle nabíječku jsem kuchal, není uvnitř vůbec nic, jen dráty. Žádná inteligence. Je úplně jedno, jestli se tím bude nabíjet telefon s Lionem, nebo NiMh. Dal jsem do ní ACCU a chtěl nabít Siemense a zjistil, že to nejde, neboť vyžadoval 6V a ne 5V, přestože na nabíječce psali 5V. Ale to jsem asi mimo... ;)
Erikt68i (266)|11.1.2005 15:25
V Acerovi jsou sice 3 měniče - jeden pro vnitřek, druhý pro napájení CF slotu a třetí pro SD slot, ale vstup je řešen operákem, 4 FET tanzistory a ňákou logikou! Rozebraný Acer budiž svědkem!! Proto taky dochází při poklesu napětí k zablokování nabíjení při ještě dost velkém rozdílu napájení oproti napětí na baterii. :!:
Provádím testy s nabíjením pomocí 4 NiMH baterií 2,2 Ah. Po nabití má "akuPack" naprázdno cca 5,6 V, při začátku nabíjení klesne napětí cca na 5,4V. Poté se Acer N10 cca 1.5 hodiny nabíjí z 30% do 100% a to už je na bateriích asi 5.1V. Baterie jsou ještě natolik nabité, že vydrží druhý pokus o nabití (z30 na 100) - to už ale končí na napětí cca 4.7V !! Potom ještě chvíli (10 minut?) podporují provoz, ale pak náhle zhasne kontrolní LED na PDA a je konec. Do PDA teče jen nějaký zbytkový proud a už nemá smysl dále akumulátory trápit. :sarcastic:
Odběr PDA při nabíjení je velký (nabíječky dimenzovány až na 2A!!!), proto alkalické články velmi trpí, jejich kapacita při velkém proudu rychle klesá a nabíjení bude asi neekonomické - i když v situaci kdy hrozí ztráta cenného obsahu, je asi cena baterky relativní :D :D :D Rozhodně však nemá smysl se pokoušet nabíjet PDA z nabíječky pro mobily pro články AAA - ty nejsou schopny požadovaný proud vůbec udržet ani po velmi krátkou dobu a ihned napětí na nich poklesne pod dolní mez vstupu!
Dzejkob (286)|11.1.2005 20:35
Jestli dobre chapu, tak se nabijeni pres baterie moc nevyplati.Koupim si 4 clanky o kapacite 2200mAh a nabiju PDA tak maximalne dvakrat.Cekal sem teda lepsi vysledek:no: , tedy pokud sem to pochopil dobre.
Erikt68i (266)|11.1.2005 21:16
Samozřejmě, že použijete-li v akupacku alkalické baterky, tak s nima nabijete PDA tak 1x. Na víc nemaj. Použijete-li NiMH pak na jedno jejich nabití máte cca 2x možnost z nich přelejt náboj do PDA, takže někde v přírodě si celkovou dobu použití prodloužíte na 3násobek původní doby. No a potom musíte dobít PDA i baterky z akupacku někde u 220V. Je logické, že nabíjet tyto články můžete opakovaně asi tak 200x bez znatelné ztráty kapacity!!
NiMH typu AA nakupuji v Praze u Tesca naproti banky ve Spálené v prodejně s mobily(zatracená skleroza -nevzpomenu si na jméno!) a to za poloviční ceny než jinde a přitom zatím s nimi doma všeobecná spokojenost. Mají k dostání kapacity od 1800mAh do 2500 mAh. A pro akupack můžete mít též zásobní baterie:D
Dzejkob (286)|12.1.2005 10:37
Diky, tak to neni zas tak zly.Mit to jako nouzovku, pokud opravdu budu bez el. energie neni spatne.Jenom sem zvedavy jestli se skutecne da sehnat ten drzak a ten kabel tak snadno v kazdem elektru-jeste sem po tom prilis nepatral.Drzak asi ano, ale kabel, ktery jde pichnot z baterek do PDA, nevim snad ano uvidime.
Erikt68i (266)|12.1.2005 22:27
NiMH akumulátorky AA jsou snad v každé domácnosti - do foto, walkmanů diskmanů, radií atd a to včetně nabíječky. To ostatní:
Např. v pasáži u stanice Moráň na Karláku ( :oops: Praha :oops: ) je prodejna elektrosoučástek a tam držák stojí cca 20Kč, krabička cca 40 Kč a konektor do PDA též asi 30 Kč (doporučuji vzít s sebou napaječ - v prodejně jsou odborníci, změří si konektor šuplérou a prodají opravdu správný! - opravdoví profíci). Kus kablíku, pájku a kalafunu snad má doma každý. A za 10 minut je hotovo.:D :D :D
A na nějaký akupack (profesionální) můžete klidně zapomenout, protože ten náš je LEPŠÍ .:yes: :yes: :yes:
Anitka (108)|13.1.2005 08:30
[QUOTE="Erikt68i"]A na nějaký akupack (profesionální) můžete klidně zapomenout, protože ten náš je LEPŠÍ .:yes: :yes: :yes: [/QUOTE]
Mohu jen potvrdit... :sarcastic:
patros_ce4you (29)|15.1.2005 09:23
Tak já mám to štěstí, že Acupack dodávaný k MP3 disk přehrávači iRiver H320 je použitelný i s mým iPaqem 5450 :D Zjistil jsem to dnes ráno, když jsem se začal zabývat vámi probíraným tématem/problémem. Samozřejmě vaše řešeni je podstatně levnější atd. Jenom se mi ještě nestalo, aby se takhle nějaké "hračky" vhodně doplnilz bez mého úmyslu. :cool:
Erikt68i (266)|11.3.2005 11:38
Standardní napájecí konektor i s 1,5 m kabelu je k mání u GM pod katalogovým číslem K31152 - napájecí konektor s kabelem 1,7/4 mm SONY za 27 Kč. Mají i zásilkovou službu. Pro ACER n10 je plně adekvátní k původní nabíječce - asi to je standard pro napájení většiny PDA.
kopec_ce4you (236)|1.4.2005 23:31
uz ji mam take... akorat mi ten konektor trosku klokta v ty redukci pro MDA.

ten sedivej kamel je koax - stineni ;-))))
00057491_nabijecka_JQMZ.jpg
ouio (65)|4.4.2005 11:03
Jak to prodlouží čas,praktické testy a tak,třeba mp3,nebo film?
Vigomat (20)|7.4.2005 10:32
2Ouio: No jak se tu píše nabije se PDA z nabitých bateríí asi 2x a tím pádem se tak prodlouží i celková výdrž, samozřejmě v závislosti na zatížení.

No pozorně jsem to přečetl a jen bych se rád ujistil, že vše dobře chápu. Jedná se mi konkrétně o Acer N10. Pokud připojím napřímo 4AA baterie v sérii do nabíjecího konektoru PDA nehrozí žáné poškození vestavěného akumulátoru ani při výkyvech napětí cca. 5,6 - 4,8V ???

Erikt68i (266)|7.4.2005 13:10
Používám tento "AkuPack" tj. 4x NiMh 2200mAh již několik týdnů každý všední den místo síťového napáječe a bez problémů. Kryje cca 1,5 hodiny práce PDA denně celý týden v režimu naplno, pak musím nabíjet. Přitom vlastní PDA je pořád nabito.
Tolerance síťových zdrojů jsou v rozmezí 4,8 - 5,2V při zatížení. Napětí 5,6 V při plně nabitých bateriích není škodlivé - vstupní napěťová mez vnitřního stabilizátoru je určitě min. o 5 V větší než je těch 5,6V. A navíc okamžitě po připojení je díky vnitřním odporům při nabíjecích proudech okolo 0,6A ihned skutečné napětí na vstupu do PDA okolo 5,2 - 5,3V ! Podle pečlivosti montáže a dimenzi napájecího kabelu. Při poklesu napětí pod cca 4,75 V na PDA vnitřní zdroj začne omezovat odběr proudu a při cca 4,65 V na PDA je nabíjení ukončeno - LED zhasne (do té doby blikala) a odběr z baterek se ustálí na cca 25 mA.
Vlastní zkušenost - je lépe nechat PDA trochu vybít a poté teprve zapnout AkuPack a až se PDA naplno nabije a LED svítí nepřetržitě - odpojit AkuPack. Ten pak vydrží s energií déle. Nechám -li ho zapnutý nepřetržitě, je AkuPack prázdný za dva dny, při přerušovaném režimu vydrží celý pracovní týden - samozřejmě stejný provoz PDA tj. cca 1,5 hod denně. (POZOR i při vypnutém PDA je spotřeba řádově 45mA !!! ta trvale svítící LED určitě tolik "nežere" spíš to bere nějaký vstupní obvod!)
Ivanm_ce4you (466)|10.5.2005 19:38
Zdravim.

Taky by mohlo byt zajimave, cim ten acupack krmit. Urcite zkuste Sanyo, budou o kus lepsi, nez GP, Hama aj.
Vetsinou v modelarskych prodejnach /v Praze Pecka/ maji dost dobry prehled. Tyhle
Sanyo
2500mAh jsou pod 80,- /kus. Jinak z hlediska ztrat je dobre pouzit silnejsi vodic a co nejkratsi.
Pro uplne outdoorovce -na nabiti acu mozno pouzit i Slunecni Nabijecku. Ona nedava moc miliku, ale za den se docela vylepsi kapacita. Na nabijeni primo PDA to ovsem nelze.

Ivan

kopec_ce4you (236)|11.5.2005 14:54
[QUOTE="Erikt68i"]... Napětí 5,6 V...
...ta trvale svítící LED určitě tolik "nežere" spíš to bere nějaký vstupní obvod![/QUOTE]

no ono 5.6 to ma nezatizeny, pak to spadne an min.

ono PDA pravdepodobne nejak bezi i ve vypnutym stavu, pac jak jinak by spoustelo naplanovane ulohy, budiky, remindery, ... ale asi to bude treba hodne hodne podtaktovany, takze to malo zere.

dalsi vychytavka by mohla byt miniaturni led dioda (takovy ty 1mm velky, placaty), treba rovnou zapajena do kabelu, ktera by ukazovala zda se nabiji... v GME maj takovy za 7 korun
[CODE]
            ,,
+ O--------|>---------O---PDA
- O-------------------O----'
. '-------------------,----------------'
.          kabel
[/CODE]
windmaster (307)|11.5.2005 16:50
[QUOTE="kopec"]
dalsi vychytavka by mohla byt miniaturni led dioda (takovy ty 1mm velky, placaty), treba rovnou zapajena do kabelu, ktera by ukazovala zda se nabiji... v GME maj takovy za 7 korun
[/QUOTE] Teoreticky by dioda v sérii snížila výstupní napětí o 0,7V, což by v důsledku znamenalo omezení kapacity náhradního zdroje, v praxi by ale nejspíše jednoduše shořela...
kopec_ce4you (236)|11.5.2005 18:01
proc shorela? dyt kdyby byla prave v serii, tak z tech 5.6 max si PDA vezme 4.8 min a zbyva 0.8V, to snad tu diodu neodpali, ne? a pokud vim tak pokud mluvime o kapacite zdroje, nejde nam o to kolik to odebira voltu (napeti) ale jakej proud (kterej je teda na tom taky zavislej :oops: ) a ten bude malej (treba 10mA), baterky maj 2500mAh, takze se doba nabijeni zkrati o 4‰
windmaster (307)|12.5.2005 16:33
[QUOTE="kopec"]z tech 5.6 max si PDA vezme 4.8 min a zbyva 0.8V... kolik to odebira voltu (napeti) ale jakej proud... takze se doba nabijeni zkrati o 4‰[/QUOTE]
Martine, jdeš nato poněkud krkolomně, nemůžu s tebou souhlasit, ale na druhou stranu, pokud bude PDA naplno nabité, mohla by dioda v serii svítit, ale o dobíjení deseti miliampéry nemůže být řeč. Na to je zapotřebí proudu okolo jednoho A, podle typu přístroje.

V případě ne plně nabitého PDA, tedy většího rozdílu napěťových hladin by diodu proud větší než 30mA nepochybně zničil.
kopec_ce4you (236)|12.5.2005 17:04
i see....
Šeba_oldd (1184)|12.5.2005 17:43
Pri plne vybite baterii u sveho LOOxe potrebuji vice jak 1,5 A nabijeciho proudu.Myslim ze u jinych pristroju to bude velice podobne - i kdyz LOOX, a DEll maji asi nejvetsi spotrebu nabijeciho proudu.
Erikt68i (266)|13.5.2005 12:16
Zapojení diody do serie je účelné pro snížení napětí (pokud má někdo strach, že 5,6 V je na jeho miláčka dost) a to podle typu diody. Normální křemíkovka sníží napětí o cca 0,7 V. V každém případě však musí být dimenzována na proud z nabíječky a ten dosahuje při plném výkonu PDA s vloženou kartou CF běžně opravdu až 1,5A . Proto zapojit místo ní do serie LED diodu je k smíchu:D :D :D ta by zasvítila pouze jednou - mžikově s nádherným kouřovým efektem, po zapnutí poprvé a naposled! Vždyť má dovolen max. propustný proud cca 20 mA!!! Možná tak výkonovka z koncové svítilny do nového meďoura, ta má 1A ovšem při 12V!. A je navíc velkoplošná - skoro jako displej PDA.
Pro fajnšmekry, kteří si potrpí na přesnost - použijte 6 ks v serii a stabilizátor 5V/3A s malým chladičem a máte pokoj. Máte přesně 5 V a když to ještě vybavíte hlídáním podpětí baterek máte profi AkuPack. Nám obyčejným stačí původní řešení tj. 4 ks baterky v serii, dobré kontakty a tlustý drát.:D :D
kopec_ce4you (236)|13.5.2005 13:47
ok, ok, uz to chapu... nejsem technik! (jako nekdo, windmaster)
Erikt68i (266)|14.5.2005 15:43
Nechtěl jsem se nikoho dotknout, jen jsem si vzpoměl na kolegu, který při podobné úvaze nebyl schopen vstřebat informaci, že LED dioda není nezničitelná a svůj názor opravil až po zničení čtvrté LEDky.
Takže LED dioda se chová přibližně jako Zenerova dioda. Do určitého napětí na čipu je skoro nepropustná(slabě žhne) a poté se náhle naplno otevře. Meze jsou cca 0.3 až 0.6 V podle barvy světla které emituje! Takže normálně se chrání např. odporem který omezí proud protékající diodou na provozní mez. Dále lze s pomocí 2 ks tranzistoru udělat stabilizátor proudu a tak zajistit konstantní proud. Pro nabíječku PDA však naprosto nevhodné - proud cca 20mA by na PDA vůbec nestačil, vstupní obvody by se ani neotevřely. Pokud bych použil "velkou" křemíkovou diodu na snížení napětí, pak při průchodu proudu na ní vznikne úbytek napětí, který pro paralelně zapojenou LED je již dostatečný pro rozsvícení! Ovšem i tak tuto LED musíme chránit odporem řádově v desítkách Ohm - přesná velikost zase podle barvy- viz technické podmínky. Ale pro nabíjení už jednu signalizaci mám, na vlastním PDA takže to pokládám za zbytečné zdvojování.
kopec_ce4you (236)|14.5.2005 18:10
[QUOTE="Erikt68i"]... jen jsem si vzpoměl na kolegu, který při podobné úvaze nebyl schopen vstřebat informaci, že LED dioda není nezničitelná a svůj názor opravil až po zničení čtvrté LEDky.[/QUOTE]

To vim, ale nejak me nenapadlo ze vlastne to pda zapricini prutok okolo 2A... pouzit neco (uz si nepamatuju jak se to jmenuje... :oops: ) co by vyplo cely obvod kdyby byl proud treba pod 50mA a v serii s tim zapojit takej ten malej spinac aby se to nabijeni dalo zapnout.... no, asi zustanu u tech 4 baterek.
freeman_ce4you (428)|11.6.2005 12:48
Možem použiť aj 4 NiCd 1000mAh 1.2 v baterky :?: :?: :?:
Erikt68i (266)|13.6.2005 09:21
Nevidím problém. NiCd mají naprázdno plně nabité cca 1,35V na článek takže velké napětí na vstupu do PDA nehrozí (navíc napětí okamžitě při nabíjení poklesne) . Takto velké články jsou již schopny dodat požadovaný nabíjecí proud a i kapacita baterie je dostatečná k tomu aby do nabíjené baterie dodala aspoň 800mAh energie. A to podle typu baterky v PDA by mělo stačit cca na jedno dobití případně prodloužení činnosti na dvojnásobek původní doby chodu.
Znova však upozorňuji na nutnost mít dostatečně dimenzované "kabely" a hlavně kontakty v držáku baterie. Každý zbytečný odpor navíc při proudu 1A znamená ztrátu napětí a napěťová rezerva je fakt malá. Zvláště staré držáky s nýtovanými pružinami mají tak velký přechodový odpor, že bez mechanické úpravy se dočkáte jen zklamání:(( Zkrátka není to jen "bastlení" ale poctivá práce. Takže vydržte!
Morcak (65)|24.10.2005 20:12
teda ja vymějšlím 5 x nimh a stabík a ono to jde se 4 nimahama bez ničeho, to nemá chybu
jen jestli to chodí i na n50, nezkoušel to někdo ?

a jeste jedna vec, kdyz budu napajet pdacko s plne nabitou lionkou navic z 4xnimh
jaky to ma odber ? - jedna se mi o jizdu na kole, abych zbytecne 2x nenabijel akumulator - strasne ztraty, tak bych rovnou napajel pda z tech 4xnimh a lionku uvnitr jen udrzoval na maximu
HollyG_ce4you (77)|2.4.2006 18:10
Tak sem taky neco takovyho zbastlil, ale kdyz to zapojim, tak se na PDA ukaze ze nabiji, ale tecou tam tak max 2mA a samozrejme se nic nenabije, napeti neklesne pod 4,8V, nevi nekdo kde by mohl byt problem?
swenak (135)|11.4.2006 15:07
kdy mel nekdo zajem, mam na prodej tohle...

vice naleznete zde
Anitka (108)|24.4.2007 16:24
Tak po dlouhé době zase přispěji. ;) Kdysi jsem na srazu Ce4you předvedl svou primitivní mobilní nabíječku na PDA, GPS a mobil, která byla poháněna čtyřmi tužkovými akumulátory. Hned se mě všichni ptali, jestli jim jí taky nevyrobím, že mi klidně něco zaplatí. :D Zabýval jsem se o to jen pro vlastní potřebu a nechtělo se mi vyrábět více kusů.
Časem jsem nabíječku upravoval a vylepšoval, až vznikla taková mikroelektrárna. Srdcem je malá krabička s akumulátory (to se nezměnilo), ovšem vybavená nabíjecí i vybíjecí elektronikou, hlídající přebíjení i přílišné vybití. Jinými slovy, na jedné straně krabičky je nabíjecí konektor, kam lze připojit adaptér, nebo solární panel, a krabička si sama ohlídá nabíjení a když je hotovo, zůstane na udržovacím proudu. Nabíjení jsem vyvíjel primárně pro solární nabíjení (malé proudy, kolísající napětí až na nulu), ale postupně jsem integroval i malý chladič, který dokáže uchladit až 0.8A (při napětí 7.5V), což bohatě postačí k tomu, aby se akumulátory (kapacita 2700mAh) nabily přes noc z adaptéru.
Výstupní strana je vybavena ochranou proti přílišnému vybití a chrání tak akumulátory proti zničení. Není sice aplikována ochrana proti zkratu, ale naoplátku dokáže dát dost veliký proud (bohatě přes 1A), aby uspokojil PDA, mobil a ostatní zařízení nabíjená z 5V.
Nedávno mě jeden člověk nakonec přemluvil, abych mu to vyrobil a nabídl mu cenu. Spočítal jsem, že se mi to vyplatí za 1000Kč a tak jsme se dohodli. Začal tedy vývoj, neboť jsem se za svůj původní bastl styděl a dotáhl jsem to do důstojné podoby. Když už jsem na tom nechal tolik práce, řekl jsem si, že se optám i vás. Má někdo zájem? Zde jsou parametry:

Kapacita: 2700mAh
Napětí: 4.2 ~ 5.8V
Výstupní proud: > 1A
Rozměry: 93 x 68 x 19mm
Cena: 1000Kč

PS: Jsou to opravdové parametry, za které ručím, a né jako udávají různí nejmenovaní výrobci, od kterých už jsem ledascos koupil a nestačil se divit! A to byl právě důvod k vlasní výrobě. Je to první mobilní nabíječka takovýchto rozměrů, která bezproblému nabije moje PDA hx4700 z nuly na sto a ještě zbyde! V kombinaci se solárním panelem (jezdíme v létě na kola) o rozměrech 24 x 13cm je to hotová svoboda! ;)
Mé ICQ je: 144514929 nebo použijte soukromou zprávu na Ce4you. ;)
Anitka (108)|7.4.2008 09:21
Tak příspěvek, který jsem zde posledně zanechal, už není úplně aktuální. :) Akublok prošel dalším vývojem a je kompletně řízený procesorem. Lze jej nabít do tří hodin a cena vzrostla jen o dvě stovky. Dokonce jsem si jej nechal certifikovat, abych jej mohl prodávat. Nabízím ho zde: www.rufi.cz