reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ozi a zadávání souřadnic

Kudli3 (27)|16.7.2009 17:49
Chci se zeptat, jak do OziEeploreru zadávat souřadnice..:bulb: ještě jsem na to nepřišel.. a vypadá to že to ani nejde.. a jde se k těm souřadnícím pak navigovat? Díky za odpovědi..
vop_ce4you (24)|18.7.2009 20:56
jiste ze to jde - primo na to je program napsany...

zajima te OziExplorerCE nebo verze pro PC ?
Kudli3 (27)|19.7.2009 00:21
No OziExplorerCE .. na PPC. ale prostě jsem tam nikde nenašel tu možnost.. jediný co, tak tam nahrát nějak waypointy.. :?
Jde o to, že se snažím sehnat dobrou aplikaci na geocaching.. na PPC konkrétně na Mio P350.. zatím co jsem zkoušel, tak chtělo mapy z internetu nebo se k němu připojovat.. ale s tímto zařízením to není možný. Sehnal jsem si teda mapy do toho "Oziho" konkrétně CzechRepublic_50K_TOPOshockart, jenže se mi nedaří tam zadat nějak souřadnice.. Jediný co jsem našel, je že mám v zařízení najít nahraný waypointy.. :dead:
Zkoušel jsem i GCz ale ten právě chtěl ten internet tak nevím..
Za každou radu budu rád, a omlouvám se za hloupý dotazy.
vop_ce4you (24)|19.7.2009 01:57
aha,
videl jsem, ze se to resi uz v jinem vlakne, cili pokud ti to system (jako zakladateli) dovoli, navrhuji toto vlakno smazat. Ja ti poradim v ledaccems, ale jen pokud se to tyka "velkeho" oziho... cili na PC...
bender666 (15)|19.7.2009 09:42
[quote=Kudli3]No OziExplorerCE .. na PPC. ale prostě jsem tam nikde nenašel tu možnost.. jediný co, tak tam nahrát nějak waypointy.. :?
[/quote]

Jak už jsem psal v sousedním vlákně - OziCE je skvělý pro geocaching. Opakuji porobněji: waypoint (vlastně souřadnice) příslušné cache stáhneš z její webové stránky (tlačítkem LOC Waypoint File) jako soubor geocaching.loc. Tento soubor nakopíruješ někam do PDA a v OziCE pak načteš pomocí File -> Waypoints -> Import Wp's from File. Pak už jen File -> Waypoints -> Waypoint List, vybrat příslušný WP a stisknout GoTo. Pak přepneš OziCE na obrazovku Waypoint navigation, tam vidíš vzdálenost od cache a už jen sleduješ, kde je samá voda a kde přihořívá. :)
Kudli3 (27)|19.7.2009 12:02
Jo díky už to mám.. ukázalo mi to přímou trasu, ale přímo rovně to asi nepůjde.. prostě aby mě to navedlo nějakou dostupnou cestou..
Aaaik (123)|19.7.2009 12:30
16.7. se Kudli3 ptá v sekci "OziExplorer - program pro práci s mapou a sběr geografických dat" (str.20) ptá a dostává částečnou odpověď.
Bez reakce je i SZ. To je pak každá pomoc marná.
Kudli3 (27)|19.7.2009 12:44
Už jsem odpověděl snad všude. Omlouvám se za zmatek, a za to že jsem neodpověděl.. ale už mám jen týden, abych to řádně zprovoznil.. Snažil jsem se všude odpovědět, takže budu rád za další rady. Díky

EDIT: Tak jsem se dnes zkusil k jedné "kešce" navigovat, a nenašel jsem.. ukazovalo mi to že jsem od toho 30m a pak 13m a tak si to skákalo jak se tomu chtělo.. :? Tak nevím, mohli by jste doporučit nějaký mapy?
ZdenekJ_ce4you (68)|20.7.2009 08:49
To skákání na konci by mohlo být způsobeno zapnutou (nebo vypnutou) "statickou navigací" když prohledáš tato fóra najdeš několik diskuzí k této problematice. SN značně ztěžuje hledání cache, protože při rychlosti pod cca 4km/h neaktualizuje svoji pozici (aby eliminovala "poskakování "po mapě díky nepřesnostem GPS) každé 2s, ale až po delší době, či větší vzdálenosti. Na změnu je vhodný prográmek AplSirf nebo SirfTech (opět najdeš ve forech). Jinak krása GC ,podle mého názoru, spočívá i v tom, že se u něj musí přemýšlet. Z tvé představy, že mne GPS "donaviguje" ke keši, zde se vysunou ručičky z přístroje, prohledají terén, najdou cache a zapíše se log (ten se automaticky odešle na GC.COM) a pomocné raketky mne dopraví k další cache, mne jímá hrůza.
vop_ce4you (24)|20.7.2009 12:00
[quote=Kudli3]Tak jsem se dnes zkusil k jedné "kešce" navigovat, a nenašel jsem.. ukazovalo mi to že jsem od toho 30m a pak 13m a tak si to skákalo jak se tomu chtělo.. :? Tak nevím, mohli by jste doporučit nějaký mapy?[/quote]Hlavne klid - jak najdes prvni, tak dalsi uz pujdou samy... ROZHODNE ti ale nepomuze zadna mapa. Pokud je poskakovani dano "statickou navigaci" a muzes ji vypnout, tak to udelej. Muze byt ale zpusobeno i spatnym signalem v miste prijmu - napr. velmi husty les (ci dokonce jeste po desti, kdy je na listech kvantum vody), utopeni bluetooth prijimace nekde v batohu, odstineni cati oblohy jako napr. bezprostredni blizkost nejake vysoke budovy, skaly apod.

Pro nalezeni prvni cache ti doporucuji vybrat jednak cache velkou a cache s oznacenim obtiznosti 1/1 (na strance listingu cache je pod nazvem cache polozka Size: Difficulty: a Terrain: - Size by melo byt alespon small nebo nejlepe regular a difficulty i terrain co nejnizsi, nejlepe po jedne hvezdicce). Dale se vyhni cache, v jejichz poslednich lozich jsou vety typu "spatne zamereno", "spatny signal GPS", "spickove maskovana" apod. To je pro prvni odlov vyslovene nevhodne.

Pokud si vyberes cache podle vyse uvedeneho odstavce a mas na miste problem s "poskakovanim" GPS, tak nechod az primo ke schrance, ale klidne si ji "obejdi" obloukem. Jedna z variant "dalkoveho" domereni je, ze ji budes pomalu mijet (treba ve vzdalenosti 20 m), nechas si rucicku navigace ukazat presne vlevo (ci presne vpravo), PODIVAS SE PRESNE NA SMER A PRIBLIZNOU VZDALENOST CO TAM VIDIS ale pujdes treba jeste 20 m dal a pak zahnes do praveho uhlu. Opet mijis cache ve vzdalenosti 20 m a jakmile budes opet v pravem uhlu ke schramce, OPET SE PODIVAS KAM TO UKAZUJE. Ty dva pohledy by se ti mely teoreticky protnout v miste zamereni cache. Samozrejme, ze pokud to zopakujes vickrat (tedy pri chuzi po velkem ctvreci celkem 4x), presnost se zvysuje.

Zaverecne dohledavani je spis odmenou pro lovce, nez opruz. Takze si ho spis uzij, i kdyz bude trvat. O to sladsi je vitezstvi... :o)
Kudli3 (27)|20.7.2009 19:54
Díky za odpovědi. Kouknu do zařízení na tu statickou navigaci.. snad to tam někde bude.. Jinak taky vyzkouším programy na to poskakování jak píšete. Uvidím co to udělá a dám vědět.

EDIT: Tak zkouším, vypnout tu statickou navigaci, ale nějak se mi nedaří.. nemůžu to jaksi najít..:?
lake_ce4you (48)|27.7.2009 08:50
Původní dotaz zněl "Jak zadávat souřadnice v Ozi CE"; na něj zatím neodpověděl nikdo.
Takže jde to i v terénu, bez předchozího nahrání souřadnic do přístroje.
1. Umístíte libovolný bod: File/Waypoints/Create_WP_at_position
2. Otevřete seznam waypointů: File/Waypoints/Waypoint_List
3. Váš bod vyberte v seznamu, stisknete Edit a můžete ho přejmenovat, nebo změnit popis. Dále stiskněte Edit_Position. Před zadáním nové polohy bodu zvolíte formát souřadnic (decimal degrees, degrees +minutes, degrees +minutes +seconds).
Tím je vše hotovo. K bodu můžete směřovat (tlačítko GoTo v seznamu waypointů), nebo si jeho polohu jen zobrazíte na mapě (tlačítko Map tamtéž).
lake