Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pár dotazů na možnosti ovládání Touch HD

Zax_ce4you (222)|27.4.2009 22:07
Zdravím,

uvažuji o koupi HD, rozhodně u mě vítězí displej, ovšem jsem trochu skeptický pokud jde o ovládání a proto mám pár dotazů...

1) Jak je to s dotykovými tlačítky pod displejem? Reagují podobně jako iPhone pouze na prsty nebo i na jiné předměty? Nerad bych, kdyby se mi v kapse mačkalo tlačítko pro příjem hovoru...

2) Existuje na Touch HD něco podobného jako je pro Diamonda? Nejde mi o multi-touch, ale spíš jsem přemýšlel že by se to dalo využít jako zoom-bar podobně jako má pod displejem nový Diamond 2.

3) Také by mě zajímalo, zda je možné pomocí těchto tlačítek simulovat směrové klávesy - například hraní by podle mě bylo docela pohodové, kdybych mohl používat tlačítka jako šipky a zbytek ovládat na displeji...

4) Někde jsem četl, že aplikace Gyrator umí použít G-senzor místo směrových kláves. Má to někdo vyzkoušené? Je to použitelné v praxi?

Předem dík za odpovědí :)
stavros_ce4you (52)|28.4.2009 10:37
1) Jak je to s dotykovými tlačítky pod displejem? Reagují podobně jako iPhone pouze na prsty nebo i na jiné předměty? Nerad bych, kdyby se mi v kapse mačkalo tlačítko pro příjem hovoru...

Mně osobně reagují tlačítka i v kapci, reagují na jakýkoliv předmět. Ale někde jsem četl, že si můžes nastavit citlivost jakou chceš. Mám pocit, že to umožňuje i HD Tweak. Iphone má tlačítko, které opravdu musíš stisknout, tady je to dotekovka. Není to šťastný způsob, ale o tom se dozvíš i na mobilmanii.

2) Existuje na Touch HD něco podobného jako je tohle pro Diamonda? Nejde mi o multi-touch, ale spíš jsem přemýšlel že by se to dalo využít jako zoom-bar podobně jako má pod displejem nový Diamond 2.

Nemám vyzkoušeno, nevím co přesně myslíš.

3) Také by mě zajímalo, zda je možné pomocí těchto tlačítek simulovat směrové klávesy - například hraní by podle mě bylo docela pohodové, kdybych mohl používat tlačítka jako šipky a zbytek ovládat na displeji...

Na to se tuším používá aplikace na namapování tlačítek, někde to tu řešili. Nevím jak šťastné to je, ale jde to.

4) Někde jsem četl, že aplikace Gyrator umí použít G-senzor místo směrových kláves. Má to někdo vyzkoušené? Je to použitelné v praxi?

Nemám, je mi líto.

Já tel koupil kvůli displayi, práce s maily, jako na navigaci a přehrávání filmů do auta. Měl jsem i iPhona 3G a musím bohužel říci, že mi seděl více. HD je dobré,ale ovládání displaye je tlakem, stylusem apod. Kdežto iPhone na cizí předměty nereagoval. Jasně, hodně lidí ho pomlouvá, ale já ho měl a prodal jsem ho kvůli práci s maily. Protože přílohy - v mém případě se jedná hlavně o tify, se zobrazovali hned pod zprávou, nedalo se s nimy pracovat jako s přílohou co ti dojde jako soubor. Tif se zobrazil přímo jako obrázek pod zprávou, v mém případě velký problém. HTC umí vnořené tify a to byl důvod koupě. Ale Iphone mi nikdy nepřijal bez mého dovolení hovor, kdežto už mockrát jsem vytáhl HTC, kde jsem zjistil, že jsem hovor přijal a ještě navíc poslal sms, že zavolám později na jiný hovor. A to jsem ani neslyšel, že tel. zvoní. Používal jsem pouzdro od Crusella, už tomu telefonu nevěřím a pořád se dívám jestli nevolám.

No, toť jen můj názor, nikomu samozřejmě HTC nehatím. Jen říkám, že lidi ho tu taktujou, přehrávají systém, grabujou filmy, řeší tématka TOUCH flo a já ho zatím mám už na druhé reklamaci, protože mi pořád padají hovory. Udělal jsem vše co jsem se dozvěděl na xda nebo tady a nic. Ještě, že mám N95ku. Možná trochu hloupá, ale umí telefonovat a psát sms okamžitě i za jízdy v autě :)
AlešD (114)|28.4.2009 11:22
dotykový display HD je odporový (reaguje na tlak libovolného předmětu), kdežto display iPhone je kapacitní - reaguje na přiblížení vodivého předmětu.

Odtud je možné odvodit valstnosti:
odporový dotykový display:
- přesnější určení místa dotyku (možnost kreslení stylusem, rozeznávání psaného textu atd)
- dražší technologie výroby
- reaguje i na neúmyslné podměty (v kapse, držáku) - možno eliminovat zvykem vypínat PDA krátkým stiskem power tlačítka do režimu spánku, nebo aplikací k tomu určenou třeba S2U2
- při rozměru displeje 3,8" bezproblémové ovládání aplikací prstem i stylusem
- povrch displeje je možno chránit krycí fólií v podstatě bez ztráty citlivosti

Kapacitní dotykový display
- méně přesné určení místa dotyku (reaguje na přiblížení vodivého předmětu - prstu v určité vzdálenosti), neumožňuje např. rozeznávání psaného textu (tedy nevím, zda existuje nějaká použitelná aplikace),
- levnější technologie
- neraguje na náhodné stisky v kapse a pod.
- za určitých okolností (zima a pod) může být reakce na dotyk prstem omezená až se prst nahřeje na "provozní teplotu"
- nemožnost ovládání klasickým stylusem (pouze stylust s vodivou gumou na konci)
- krytý sklem -> možnost rozbití :-)

Kdybych si měl vybrat, tak bych bral oba. iPhone pro běžné telefonování a frajeření, Touch HD pro práci s emaily, exchange, Mobile Office, navigace, slovníky, osobní WIKI, správu kontaktů, úkolů atd. v podstatě jako náhradu za NB na cesty. Protože však iPhone zatím nemám, musí HD stačit na vše (a v podstatě stačí).

stavros_ce4you (52)|28.4.2009 11:31
Parádní výklad. Konečně jsem v obraze. Exchange na HTC taky používám, nicméně ho mám podruhé na reklamaci, protože se s ním nemůžu nikam dovolat. A když se dovolám, tak kvalita zvukového přenosu je hrozná. Po nastavení v HD Tweaku, lepší, nicméně mi pořád vypadávaly hovory, tak 8 z 10ti. Přii plném signálu. I když jsem nechal přehrát ROM, vypl datové přenosy, zrušil synchronizaci apod. Dělalo mi to i při všech operátorech. V každém případě souhlasím, na práci je HTC super, nemluvě o aplikacích. Iphone je spíše stylovka, systém dle mě dokonale navržen na ovládání prstem, kdežto HTC se o to pokouší.

Jinak tlačítko POWER samozřejmě používám, ale když někdo zavolá,tel se aktivuje a když ho tahám z kapsi, hovor je většinou už zvednut. Ale nechci být puntičkář, vše má své pro a proti. Je to jen na zvyku.
AlešD (114)|28.4.2009 12:55
S2U2 vyřeší samovolné zvednutí hovoru tím, že gesto, které vyžaduje pro zvednutí hovoru, je poměrně nepravděpodobné náhodně provést.
radospol (175)|28.4.2009 16:22
alebo si namapovat tlacitko pre prijem hovoru na otacanie displeja,alebo cokolvek, potom prijmes hovor iba posuvnikom a to sa ti v kapse nestane:-)
degino (12)|28.4.2009 16:46
najprv som si myslel že som pacient lebo mam aj iphone3g aj touch HD . Chcem potvrdit že ich obidva použivam presne ako si popisoval . Mimochodom po prehraní custom ROM je HD ako vymenený a stal sa z neho baječný mobilo notebook.
stavros_ce4you (52)|28.4.2009 17:19
A jakého máš operátora? A používáš synchronizaci ? Já zkoušel manuální, interval nebo při změně položek, ale furt mi padaly ty hovory. Jen se chci ujistit, že to bylo přístrojem. Na Iphone jen vzpomínám a v dobrém. Kdybych byl trpělivější a počkal dodnes :) Já ho koupil od T mobile jak vyšel, nahrál neofiko češtinu, Jailbrake.. Pak tisíc aplikací z iTunes :)) První zkušenost s Applem, zalekl jsem se synchronizace apod. Teď používám PIM, můj poskytovatel podporuje plně iPhone, takže je mi smutno :)) Ale pro mou práci je HTC bomba, fakt. Dneska jsem si objednal duplikát SIMkarty do N95, abych v autě používal Nko.
AlešD (114)|28.4.2009 18:14
V mém případě je operátorem od roku 1997 Eurotel -> O2 (individuální tarif, za ty leta taky aby ne). Synchronizace mailů, úkolů - exchange od eoutlook.cz. Jsme na to napojeni dva a vcelku to stačí, i když omezení 100MB schránka je trošku svazující. Cena skvělá cca 2400,- Kč/rok. Ostatní data (vybrané soubory, SPB Wallet, SP Backup) klasicky přes active sync.

HD mám asi 3 měsíce a kromě problémů s českou lokalizací (šla po přpepnutí do "dema" a následném HR do kelu) funguje dobře. Žádné problémy s padáním hovorů nepozoruji. Datové přenosy mám většinou HSDPA občas EDGE, když jsu někde na "lontě" tak GPRS. Nic neomezuji, pouze při pobytu v cizině pomocí utilitky NoData je zcela vypnu. Datový roaming je hnusně drahý a připojuji se jenom, kdy já chci.

Předtím jsem měl asi rok Cruisa, tam byla spokojenost maximální, vyladěné do mrtě (SPB Mobile shell 2 + Pocket Informant). U HD zatím zkouším SPB Mobile Shell 3 vs. Touch Flo 3D a nemůžu se jaksi rozhodnout co nechat a co nepoužívat, takže to dopadlo tak, že tam mám oboje.

Měl jsem možnost vyzkoušet PDA se Symbianem, iPhone a PDA s WM. Moje rozhodnutí bylo WM, protože mě vyhovují dostupné aplikace právě pro WM, kterých možná není ani nejvíce, ani nejsou miliardkrát stažené, ale jejich užitná hodnota pro mě je rozhodující. Prostě nepotřebuji aplikaci, která umí prdět, ale dokonale funkční PIM a spolehlivá synchronizace (exchange) s PC a poštou je pro mě nutností. A co se týká ovládání, no, člověk si zvykne i na smrt... :D

stavros_ce4you (52)|29.4.2009 12:08
Super, děkuji moc za ukázkový případ toho, jak jsem si myslel, že mi to může fungovat. Teď vím, že problém bude opravdu jinde než-li v nastavení. Já tam mám taky Mobile Shell, je to skvělé. Sedí mi více než-li TOUCH FLO. Alespoň prozatím, než ho pořádně dodělají. Ta customizace Shellu je fakt super, opravdu mě mile překvapilo, co Sbp dokáže. Mám od nich ještě weather a backup. K HD si chci objednat ještě nějakou klávesnici. Teď se rozhoduji jestli otevíratelnou od sunnysoftu nebo od KeySonic 3400 BT. Posílám hodně sms, v práci mam HD ve stojanu a přes Jeyo Mobile posílám sms. Ale doma se mi kvůli sms nechce vytahovat notebook, tak proto.

Tak ti děkuju, že si mi potvrdil, že nejsem blázen a, že ty padající hovory nejsou moji vinou. Jen mě mrzí, že na první reklamaci když teda nic nezjistili, nepřehráli alespoň ROMku. To jsem totiž aspoň čekal. Podle exchange bylo HTC připojeno hodinu a pak někdo buď vypl data, nebo prostě HTC zabalil a poslal zpět.

Co se pošty týče, tak zatím používám profiemail. Mám 300MB, outlook 2007 s licencí, 300MB prostor, sdílená data vč. kalendáře a to za 250.- / měs. To je celkem dost, ale ta podpora od nich je super a jde to do nákladů :))
AlešD (114)|29.4.2009 16:28
Používám bluetooth klávesnici Freedom Universal Keyboard2, něco jsem o ní napsal zde.
stavros_ce4you (52)|29.4.2009 16:39
Jelikož se prý neděkuje od doby vynálezi peněz, poslal jsem dar téměř největší co byl na blogu v nabídce.
AlešD (114)|29.4.2009 16:40
Díky, ale nebylo třeba...
stavros_ce4you (52)|29.4.2009 16:43
To teda bylo :) Ne, vážně. Díky tobě mám v autě držák od Broditu, pouzdro stejné značky, ale jiný tip, navigaci mam zatím iGO 8 .. Blog je povedenej. Ucelené věcné informace.