Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nový ženský profesionální hlas pro TomTom

Shemik_ce4you (107)|21.11.2007 23:55
[QUOTE="PedroKV"]Ahoj, splashscreen je obrázek pro PNA, který se ukazuje při startu TT, místo defaultního. Já PNA nemám, takže jsem ho jen udělal podle návodu a na ostro nikdy neviděl. To, že je otočený, je v pořádku. Google poradí, co s tím.

Tím 300m a nic se moc zaobírat nehodlám, mám teď před vánocemi jiné starosti, možná se na mě budete zlobit, ale opravdu na to nemám čas. Hlas si může každý dekompilovat do oggů a dělat si na něm různé úpravy, tak aby mu vyhovoval, mimo jiné třeba i ten ocásek navigovat.cz. Jinak hlas vznikl dle návodu na http://tomtom.graemelucas.co.uk/

Jedinné, co je na hláškách jiné, je to co už jsem psal-aby to znělo přirozeněji, jsou vzdálenosti spojené s předložkou "po" a jednotkou "metrech". Možná některé verze nezkousnou to, že je ta hláška delší, jinak nevím. Protože když jsem nechal hlášky "po" a "metrech" o nulové délce -prázdné soubory, tak hlášení vzdálenosti nefungovalo, proto je v těchto hláškách asi 0,1s ticha.[/QUOTE]
Pedro, dik moc za vysvetleni. Ten splashscreen tedy asi nebudu potrebovat. Jinak Eliska je super, odvedli jse na tom sqelou praci. Odeme velky dik za prijemnou moznost zmeny. Je sqele ze i na tomto foru jsou lide ochotni udelat velky kus prace pro ostatni. Sam jsem moderatorem na jinem foru o autech, kde takovato vzajemna pomoc fuguje podobne. Jeste jednou dik celemu tymu, ktery se na tomto sqelem pocinu podilel.
Shemik. 8)
PedroKV (180)|22.11.2007 18:58
Děkuji za pochvalu.
Docent (1234)|22.11.2007 19:39
Se obávám, že k návratu na TomToma od iGO by mne nepřesvědčilo ani to, kdyby ten hlas namluvila nahá Sharon Stoneová :D .
PedroKV (180)|22.11.2007 19:48
A nahý Tom Cruise ? :D
fox.vwgolf (21)|22.11.2007 20:00
Lidicky jak tam dostanu to upozorneni na ten blizky bod zajmu jak jsou tam nahrane ty zvuky,pisou v tom clanku do souboru Sound ale ten nikde nemohu najit asi ho tam nemam.Poradte.Dik moc
PedroKV (180)|22.11.2007 20:04
že by google?

.ogg, .ov2 a .bmp patří do adresáře s mapou
fox.vwgolf (21)|22.11.2007 20:09
TAk to nefunguje.
PedroKV (180)|22.11.2007 20:16
Ale funguje, musí se to jmenovat stejně. Sám to tak používám.
fox.vwgolf (21)|22.11.2007 20:23
Hm ale tam pisou o nejakem souboru SOUND za to tam mas nahrat.Ne ze mas prepisovat.
Docent (1234)|22.11.2007 20:37
Šmarjájozef, umíš číst? Pokud chceš hlasové upozornění na body zájmu, tak soubory .ov2 (tj. vlastní POI), .bmp (obrázek POI) a .ogg (zvuk k POI) musí být v adresáři s mapou a STEJNĚ POJMENOVANÉ (tedy až na tu koncovku, že), tedy např. radary.ov2, radary.bmp a radary.ogg.
Docent (1234)|22.11.2007 20:38
[QUOTE="PedroKV"]A nahý Tom Cruise ? :D [/QUOTE]
Tak o tom by se dalo uvažovat :D .
PedroKV (180)|22.11.2007 20:41
oukej, zeptám se navigovat.cz, jestli by to nezatáhli. Přeci jen naučit Cruise česky a pak ho táhnout ještě do studia bude něco stát... :-) Ale ta reklama, jakou by jim to udělalo, o tom by určitě psal i Blesk... :-)
Docent (1234)|22.11.2007 20:54
BTW nebudou to dělat i pro iGO? Ten brněnský hantec a ostravaka taky dělali oni, ne? Zatím jezdím s Číčou, ale protože občas bych ho vyměnil za milý dívčí hlas ;) .
PedroKV (180)|22.11.2007 20:59
Nevím o tom. Hlavně iGo neznám (vím že existuje, ale nepouživám).
Miloš Strouhal (3997)|23.11.2007 09:49
Neví někdo, jak spojit dva .ogg soubory dohromady? Chtel bych, aby mi navigace pri ohlasovani radaru vzdy nejdrive zapipala nejakym upozornujicicm zvukem a nasledne hlas Elisky pronesl, o jaky radar se tedy jedna. Jeji hlas je super, ale obcas me zkratka "neprobudi" tak jako ten zvuk. Jako skoro idealni zvuky se mi jevi zvuky Polite 1 a Polite 3, ktere jsou obsazeny primo v TomTomovi. Ty budi spolehlive a pritom nejsou neprijemne.
mates2 (133)|23.11.2007 10:14
Já to dělám v Audacity (free). Otevřeš si třeba "sirénu" (dá se stáhnout z webu, nemusí být v ogg), přihraješ další zvuk který si otevřeš v druhém okně (vložíš kopírováním) - mluvené slovo a celé exportuješ jako *.ogg. Můžeš provést i různé korekce a efekty. Slušný soft.

Odkaz na Audacity.
Miloš Strouhal (3997)|23.11.2007 10:25
Skvele,vyzkousim,diky. Nemate nekdo z TomToma vyextrahovane ty dva zvuky Polite 1 a Polite 3? Zvykl jsem si.
mates2 (133)|23.11.2007 18:05
Pokud ti to pomůže, není to sice z TT ...
Shemik_ce4you (107)|24.11.2007 12:05
Jsou pekne ty sireny, ale jak se zesiluji ze ztracena a do ztracena zase mizi, tak, alespon v Praze by tento zvuk jako upozorneni na radar, tedy alespon na me asi moc nefungoval, protoze tady porad rvou takove sireny a asi bych ho casem zacal ignorovat, jako ostatni sireny znejici z povzdali.
mates2 (133)|24.11.2007 12:28
Miloš si to chtěl "přilepit" k mluveným hláškám.
Shemik_ce4you (107)|24.11.2007 15:34
Kolegove, tak se tu s tim peru uz druhy den a take se mi nedari dostat ta Eliscina upozorneni do meho TomToma. Na strance, kde se stahuji se pise nahrat do slozky SOUNDS, ale slozku s timto jmenem jsem take ve svem atremisu ani ve slozkach TomToma nenasel. Presne se tam pise:

"Všechny složky, případně jen vybranou nebo třeba i jednotlivé soubory samostatně nahrajte do paměti TomTomu, do složky Sounds v kořenovém adresáři. Kvůli přehlednosti doporučuji ponechat soubory ve složkách. Do paměti přenosných TomTomů se dostanete po připojení přístroje k počítači, ukáže se jako další pevný disk. U kapesních počítačů nebo mobilních telefonů použijte čtečku paměťových karet, nebo se do paměti dostanete prostřednictvím ovládacích programů od výrobce vašeho zařízení (Nokia PC Suite, Active Sync...)."

Tady zase nekdo pise o ulozeni do adresare s mapami, takze kam? Uz jsem je zkousel ulozit na ruzna mista, ale nikdy jsem je pak neobjevil v nabidkach zvuku, ktere mohu nastavovat jako upozorneni na body zajmu. Nejsem v tomto moc zdatny, potreboval bych primou a jasnou radu kam s temi soubory, tak abych je pak nasel v TomTomu pri nastavovani zvuku k upozorneni na bod zajmu.

Mam Artremis a v nem TTN 6, vse ofiko.

Dik moc za radu. :)
mates2 (133)|24.11.2007 17:07
Na POI.CZ je na toto téma celé vlákno. U TT6 nakopíruj soubory do složky s mapou k BZ. Název zvukového souboru *.ogg musí mít stejný název jako příslušná kategorie BZ a její ikona. Budou tam tedy tři soubory: xxx.ov2, xxx.bmp a xxx.ogg. Poté musíš v menu TT nastavit znovu upozorňování, již ti však TT nenabídne volbu zvuku upozornění.
Mudrunka (547)|24.11.2007 17:39
a já jenom doplním matese2. Před nakopírováním souborů xxx.ogg nejdříve otevřít TT a zrušit upozorňování na radary. Pak teprve nahrát zvuky do příslušné knihovny, otevřít TT a znovu „zafajfkovat“ upozorňování. A pak to funguje k obecné spokojenosti.
PedroKV (180)|24.11.2007 18:07
ta Tvoje animace mi nepřijde vtipná..
kubisz (1054)|24.11.2007 21:53
2 pedroKV: pokud je to jeste aktualni, tak z tech hlasu ma (alspon na tom mym TT) problem opravdu jen prvni (odbocte a dojedete do cile pro TT), ty ostatni bez problemu (cca 200 km)...nedala by se tedy nejak zkratit (nebo prodlouzit?) ta pauza mezi po xxx metrech a dalsim? i kdyz on neni ten rozdil v kvalite mezi SP a PDA verzi prilis velky...tak proste jen tak pro upozorneni...
Shemik_ce4you (107)|25.11.2007 14:43
Dekuji kolegum Mates2 a Mudrunka za presny navod vcetne dulezitych detailu jako je info o tom, ze TT po uspesnem nastaveni uz nema nabizet volbu zvuku, cimz se da overit uspesnost nastaveni a hlavne ze pred nakopirovanim a prejmenovanim souboru je potreba odnastavit stare upozorneni, coz jsem pred tim nevedel a nedelal a na tom se mi to cele pred tim nejspis zadrhavalo. Takze vse se tvari, ze ze nastaveni probehlo OK, tak uvidime v aute, nebo se to da (krom skutecnosti, ze pri nastavovani upozorneni TT nenabizi volbu zvuku) overit i jinak :?:

V souvislosti s tim me hned napada, vzhledem k tomu, ze jsou Eliskou upozoznovaci hlasky namluvene ve 2 verzich "Blizi se radar..." a "Radar...", coz predpokladam ma mit jen ten ucel, aby si uzivatele mohli vybrat ze dvou druhu hlasek. Napadlo me (alespon ja jsem takova hlava bukova, ze je lepsi me na vse radsi upozornit i vickrat), neslo by na jeden bod zajmu nastavit 2 upozorneni? Asi uz tusite jak to myslim. Prvni napr. 300 m predem "Blizi se radar..." a pro jistotu druhe napr 100 m predem "Radar...". Mozna je to hloupost, na ten napad me privedly ty 2 verze hlasek. Co si o tom myslite :?: :)
PedroKV (180)|25.11.2007 15:20
Nemyslíme si o tom nic, víme, že to nejde. :-)
Shemik_ce4you (107)|25.11.2007 16:54
Tim je to vyresene, dik za info. Hlavne dik za rady, upozorneni nastavene. :)
Mudrunka (547)|25.11.2007 18:22
[QUOTE="Shemik"]... Takze vse se tvari, ze ze nastaveni probehlo OK, tak uvidime v aute, nebo se to da (krom skutecnosti, ze pri nastavovani upozorneni TT nenabizi volbu zvuku) overit i jinak :?:
... Napadlo me (alespon ja jsem takova hlava bukova, ze je lepsi me na vse radsi upozornit i vickrat), neslo by na jeden bod zajmu nastavit 2 upozorneni? Asi uz tusite jak to myslim. Prvni napr. 300 m predem "Blizi se radar..." a pro jistotu druhe napr 100 m predem "Radar...". Mozna je to hloupost, na ten napad me privedly ty 2 verze hlasek. Co si o tom myslite :?: :) [/QUOTE]
zkusit funkčnost upozorňování na radary „od stolu“ je jednoduché. Stačí naplánovat nějakou trasu přes místa, kde radary jsou a pak ji projet v simulaci.
Dvojí upozorňování na místa s radary + případně i při překročení limitu neumí, alespoň se domnívám, přímo žádný soft. Umí to však PoiWarner, a to perfektně. Problémem v Tvým případě však je, že tento ve variantě pro TT (za 20 babek) zatím nespolupracuje s verzí 6.030, takže kromě uvedené verze to jde a ne, že ne.
RStein (2012)|25.11.2007 18:35
Shemik: Asi by to slo udelat "hloupe" :) Nahrat jeden POI soubor pod dvema ruznymi nazvy - a pak kazdemu pridelit upozorneni pri jine vzdalenosti. Ale nezkousel jsem - zpomaluji postupne 300 m pred radarem a zatim to bohate stacilo. :)
Budulman_ce4you (31)|25.11.2007 18:41
To by mělo teoreticky fungovat :yes:
Shemik_ce4you (107)|26.11.2007 00:04
[QUOTE="Mudrunka"]zkusit funkčnost upozorňování na radary „od stolu“ je jednoduché. Stačí naplánovat nějakou trasu přes místa, kde radary jsou a pak ji projet v simulaci.
Dvojí upozorňování na místa s radary + případně i při překročení limitu neumí, alespoň se domnívám, přímo žádný soft. Umí to však PoiWarner, a to perfektně. Problémem v Tvým případě však je, že tento ve variantě pro TT (za 20 babek) zatím nespolupracuje s verzí 6.030, takže kromě uvedené verze to jde a ne, že ne.[/QUOTE]
Parada, dik za info, zkusim to. :)
[QUOTE="RStein"]Shemik: Asi by to slo udelat "hloupe" :) Nahrat jeden POI soubor pod dvema ruznymi nazvy - a pak kazdemu pridelit upozorneni pri jine vzdalenosti. Ale nezkousel jsem - zpomaluji postupne 300 m pred radarem a zatim to bohate stacilo. :)[/QUOTE]
JJ, dobry napad, to by fungovat asi melo. Byl to jen takovy napadik, s tim dvojitym upozornenim, necham asi ale tak jak to je, protoze pri aktualizaci POI by se mi tyto jinak nazvane soubory neprepisovali a musel bych je resit vzdycky zvlast, takze by to bylo trochu nepohodlne pri tech aktualizacich, ale asi mi to neda a mozna to i tak na aspon jednom souboru vyzkousim. :cool:
Mudrunka (547)|26.11.2007 07:44
na rozdíl od jiných pochybuji o schůdnosti „duplikování“ bodů zájmů za účelem dvojího varování. Vždy jsem si myslel, že Velký Tomík je právě v práci s body zájmu příkladný a nevěřím, že by to připustil.
V praxi to funguje tak, že v levém horním rohu se ukáže ikonka s daným bodem a pod ní se odpočítává vzdálenost k danému místu. A teď by tam měly být dvě k jednomu bodu?? Nebo by si je sloučil do jednoho? Pokud ano, věřím tomu, že pak i zvukové varování…. Anebo by to vyhodnotil jako chybu a ignoroval?
A PoiWarner se s duplikáty vypořádá tak, že je sloučí, koneckonců i I-GO.
Každopádně jsem zvědavý na pokus Shemika…
Shemik_ce4you (107)|26.11.2007 11:34
No uvidime, jsem take zvedavy, docasne nemam k dispozici auto a chci to vyzkouset v praxi v terenu, takze to testnu hned jak ho budu mit (nejspis pristi tyden) a dam Vam vedet. (Pokud to neprubne nekdo driv, kdyby ano, tak at da vedet on, at to nedelam zbytecne. Dik.) Shemik.:D
Mudrunka (547)|28.11.2007 18:59
tak mě Velký Tomík zklamal, přecenil jsem ho. Mylně jsem se domníval, že je naprogramován blbovzdorně. Není tomu tak a návrh RSteina (Nahrat jeden POI soubor pod dvema ruznymi nazvy - a pak kazdemu pridelit upozorneni pri jine vzdalenosti.) funguje. Jenom v případě, že body zájmu jdou krátce po sobě (kratší, než daná vzdálenost varování před bodem) se povely tak nějak divně míchají, ale velkého Tomíka to nerozhodí….
Shemik_ce4you (107)|28.11.2007 20:04
Tak to me tedy velky Tomik potesil. K pokusu jsem se sice jeste nedostal, ale jak vidno, jde to. Vzhledem k tomu, ze jsem pri me neblbovzdorne hlave schopen zapomenout na to prvni, se to druhe upozorneni bude hodit, tedy aspon na radary. :D

Dam tam zatim zkusebne vzdalenosti na 300 m hlaska "blizi se radar" a 100 m hlaska "radar". I tak jsem uz driv uvazoval nad tim, ze vzdalenost nastavena pred upozornenim idealne pro dalnici muze byt ve meste zbytecne dlouha a naopak ta mestska muze byt na dalnici nedostatecna. :cool:
mates2 (133)|28.11.2007 20:17
Dovolím si drobnou poznámku, resp. částečně i dotaz. Vzhledem k vzniklé duplicitě při upozorňování dojde určitě k většímu zatížení procesoru a následně může dojít ke zhoršení vykreslování mapy - trhání.
Pokud budete testovat- jaká je zkušenost v tomto směru?
U "silnějších" strojů se to asi neprojeví, ale starší HW ............
Mudrunka (547)|28.11.2007 20:25
žádný takový problém jsem nepozoroval, a to mám relativně plečku. Pravdou však je, že mám nainstalovanou malou mapu a aktivní jen nejdůležitější body zájmu…. A dále už neotestuji z důvodu, že jsem to již zlikvidoval jako nepotřebné.
RStein (2012)|28.11.2007 20:42
Mudrunka: Myslel jsem, ze TT nebude mezi body delat zadne rozdily - z programatorskeho hlediska k tomu neni duvod. Jedna se o uzivatelske body zajmu a prekryvy POI jsou samozrejme povoleny. Me naopak tesi, ze programatori TT "mysli jinak" nez... (no aby nebyl flame, rekneme obecne, nez programatori ostatnich navigaci) :)
Shemik_ce4you (107)|29.11.2007 09:45
No tak jsem si udelal chvilku casu a naduplikoval radary. Musim potvrdit, ze to funguje, zatim jsem to testoval jen v simulaci jizdy, ale myslim, ze mezi simulaci a jizdou nebude rozdil. 300 m pred radarem Eliska hlasi "blizi se radar" a pak 100 m pred radarem hlasi "radar". :cool:
Unite (159)|30.11.2007 23:59
Problem 300m : dnes jsem zkousel Elisku a Martu a delaji to obe. Bud to nedoreknou nebo tam proste chybí pokracovani co udelat. Jedu - po 300m .... a nic a v miste odbocky - zahnete do ..... Mírek je OK. ver. TT6 6032
RStein (2012)|1.12.2007 09:18
lossos: Take jsem to zkousel na Kaiserovi a Variu a problem je s hlasem Elisky, ne s PDA.
Mne pomohlo do Kaisera dat Elisku ve verzi pro Smartphony.
Nakonec jsem ale stejne zustal u Miloslava - u Elisky jsem mel pocit, ze jedu s afektovanou prisnou pani ucitelkou tesne pred propuknutim hysterie a naslednym odchodem na Freudovu pohovku, coz nedelalo mym pocuchanym nervum dobre :D
Nechal jsem s Elisku jen na hlaseni radaru a nebezpecnych mist - zde je neprijemny hlas vyhodou, protoze intonace a nalada hlasu dokonale koresponduje s mym vnimanim techto POI :)
schimi (65)|18.1.2008 09:41
Stejný problém se zpožděním hlášek po 300m a po 100m, na HTC TyTN II (Kaiser) u hlasu Eliška. Nahráním verze hlasu pro Mobily se ta velká prodleva zkrátila asi na půlsekundovou, což už je bez problému a dá se používat.

Na zařízení HTC Vox (Smartphone s WM6 Stand.) běhá Eliška bez problému.

Pro upřesnění verze TomToma 6.032 na obou zařízeních.
Shemik_ce4you (107)|18.1.2008 10:52
Tak ja jsem to nakonec vyresil tak, ze me opet navigule Miroslav a Eliska mi hlasi nebezpecna mista a kazdy radar nejdrive 500 predem a pak 200 m predem. Jako upozorneni to funguje sqele, protoze vim, ze je zle, kdyz Eliska promluvi :D
Janhura (62)|24.1.2008 22:32
Taky jsem si myslel, že snad na to sekýrování by se Eliška mohla hodit. Bohužel její hlasitost vůči Mílovi je na mém TyTN slabá, takže pro mě je k nepotřebě.
Víckrát jsem si říkal: Je takovejch ženskejch s příjemným hlasem a oni vyberou zrovna tuhle! Smůla. A přitom stačilo nahrát několik vět a pak to dát 5 lidem poslechnout.
Shemik_ce4you (107)|24.1.2008 23:28
No ono neni problem si nechat namluvit upozorneni sysntetickou Julii, lze si v ni ovlivnovat hlasitost, rychlost mluvy a vysku hlasu. Na to ze je to syntezator je to docela zajimave.

Julie je zde: http://www.linguatec.cz/onlineservices/voice_reader/site

Samo pak je potreba hlasky prekonvertovat do ogg, ale jak rikam, vysledek je zajimavy, hlasity a muzete si vnem namluvit co chcete, treba "brzdi blbecku, blizi se radarek". :D