Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

[Utility | Tool] for [Remove | Disconnect | Unmount] memory card for Pocket PC?

DuckDaffy (51)|23.10.2007 14:55
Existuje nějaká utilitka, která zkontroluje handly k souborům na kartě a když žádný program na ní nemá otevřený soubor, tak kartu odpojí ze systému a zahlásí "OK"? Něco jako "bezpečné odebrání" v desktop Windows? :?:

Ptám se proto, že jsem si tvrdým odebráním karty párkrát poškodil data a chci tomu nějak předcházet... A Google kupodivu mlčí...

Zatím to řeším spuštěním WM5torage a zapnutím USB Mass Storage režimu - "Activate", kdy to i ohlásí, že se na kartě případně pracuje, ale nepřijde mi to "TO ONO". :-)
Po vrácení karty dám "Deactivate" a vše funguje jak má.
Podobně funguje i Card Export II.
CommanderZ (1798)|23.10.2007 19:19
Jsme na ceskem foru ;)

A k tematu - podle me by melo stacit zarizeni normalne vypnout - ja kartu vyndavam docela casto a nikdy jsem si tak data neposkodil. A pokud ti nestaci ani to, tak masinu prepni do suspend modu (vetsinou dlouhe podrzeni vypinace), to system uz neni vybec aktivni a nemuze tak k poskozeni ani teoreticky dojit.
DuckDaffy (51)|24.10.2007 08:44
To soft-vypínání mě právě zklamalo. Mám MDA Vario a už krátkým stiskem provádím suspend. Když běží GPS a loguje, tak suspend tomu nějak moc nepomůže. Dlouhým stiskem (5 sekund) se to ptá na úplné vypnutí a bootování je dost dlouhé na to, aby se mi chtělo absolvovat při šachování s kartou.
Docela se divím, že by nic takového neexistovalo. :-o

Ad. "jsme na českém fóru" - to já schválně, bo jsem to nikde nenašel, tak aby to našli i cizinci. ;-) Názvy programů bych pak doplnil do dotazu.
Myslím si, že je to takhle i výstižnější a všichni tady tomu porozumí, ale jinak chápu a beru si ponaučení. 0:-) Může to mást a působit jako od zahraničního návštěvníka.
Čekal jsem k tomu nějaké poznámky, tak to tímto vysvětluji a končím OT.
DuckDaffy (51)|24.3.2008 18:23
Po dalších zkušenostech nyní praktikuji tento nápravný postup:
Pokud mi MDA Vario (original T-Mobile ROM) zahlásí, že nemůže spustit nějaký program z karty anebo při procházení adresářové struktury karty zjistím nesmyslné názvy, velikosti souborů či scházející data, tak to řeším spuštěním programu WM5orage a krátkou aktivací a deaktivací USB MSD režimu, jak jsem popsal v úvodním postu. Případně mezitím kartu "pro klid duše" skutečně vyndám a opět vložím, abych karta najisto ztratila napájení.

Pokud WM5orage protestuje, že jsou z karty otevřeny nějaké soubory, je třeba ukončit všechny podezřelé programy, případně lze pomocí úporného manuálního procházení detailů spuštěných procesů v programu Task Manager od FdcSoft zjistit, které soubory to jsou a pro příště být chytřejší. :)

Pokud se nepovede uzavřít všechny otevřené soubory a WM5torage nadále protestuje, doporučuji v zájmu ochrany dat PDA vypnout a kartu vyjmout a ověřit její stav v normálním PC (ve WinXP konzolovým programem CHKDSK.EXE). Soft reset PDA je také dobrým řešením. Také lze kartu natvrdo vyjmout a opět vložit, ale riziko ztráty dat je vysoké. Pokud data poškozena nebyla, objeví se opět korektní adresářová struktura.

Chyba s poškozováním dat na kartě je zřejmě způsobená kombinací SW a HW. Odhaduji, že se z nějakého důvodu poškodí obsah diskové cache ve WM5 při přepínání úsporných režimů anebo má moje karta (SanDisk Ultra II, 2 GB) problémy s wake-up při aktivaci PDA, viz níže - mChat.

Dřívější doměnka s poškozováním dat při vyndávání karty se ukázala jako lichá. K poškození dat dochází i v PDA a kontakty jsou v dobrém stavu.

Chyba se často projevuje, pokud něco přehrávám programem TCPMP v0.72RC1, pauznu přehrávání a uspím PDA. Po nějaké době pak dojde ke zmiňované chybě. Program měl zřejmě stále otevřený soubor a někde se něco nepovedlo... Obvykle stačilo TCPMP ukončit, provést fintu s WM5torage a data to zpravidla přežily.

Kontrolu konzistence dat na kartě přímo v PDA umožňuje program Pocket Mechanic od Wizcode, Flash Format od CNetX anebo SK Tools (vše trial/placené).

O něco horší je, když se chyba projeví během provozu ICQ s programem mChat. Zde dochází k uspávání, probouzení a ukládání dat na kartu relativně často a riziko poškození souborového systému je tak ZNAČNÉ!

Sám jsem několikrát zíral, když se takto na kartě objevily dva adresáře totožného jména, avšak vedly do stejného místa či jiné anomálie, jako např. chybějící celé adresářové stromy. Po náročné recovery operaci v normálním PC jsem vždy zachránil většinu dat, především těch nově vytvořených.

Zajímavé je, že pokud bylo PDA na nabíječce, tak se tato chyba nikdy neprojevila, takže to dle mého názoru musí souviset s úspornými režimy.
Také se mi osvědčilo zakázat "Vypnout zařízení, když není používáno" při napájení z baterie. Musím sice PDA disciplinovaně uspávat sám, ale při používání mChat zatím nemám odvahu uspávat.
Ještě se snažím vyloučit vliv přetaktování/podtaktování OMAP, používám rozsah 95-260 MHz a tuším, že při příliš nízkých nebo vysokých frekvencích by mohlo docházet k desynchronizaci komunikace a poškození dat. Je to duchařina...

Pokud máte někdo nápad na vytvoření testovacího postupu či poznatky o relevantních faktorech, dejte prosím vědět.

Snad alespoň někomu pomůžou zdejší postřehy.

P.S.: Má cenu zkoušet WM6? :)