Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak hrají Windows Mobile zařízení a pár věcí kolem

Pavel Koza (4761)|4.3.2006 09:36
Koncim (uz doopravdy). Protiargument nemam - v technickych otazkach se shodnem, vse ostatni odmitate s poukazem na logiku (viz Zdenkuv prispevek). Osobne nemam usi na to dokazat Vam, ze to mozne je, takze nema smysl, abych v teto diskuzi pokracoval.
Standa_ce4you (380)|4.3.2006 10:18
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Se slogany typu "dokonalý zvuk navěky" jsme se setkávali už cca v roce 1984 při uvedení CD na trh. Rovněž tvrzení některých odborníků (např. Dr.Sýkora), že dostačující je CD přehrávač za cca 5-7 tisíc Kč. Oboje se nakonec ukázalo býti v praxi velice snadno vyvratitelné.[/QUOTE]
Jedním z průvodních jevů inteligence je změna názorů v závislosti na nově nabitých zkušenostech a znalostech. Nevím jak stará je hláška Dr.Sýkory, ale určitě se takto nenechal slyšet v poslední době. Takže je trošku zavádějící "vytahovat na světlo" jeho rčení v současnosti. Navíc Sýkora je rozhodně větší audio/akustický odborník, než nějaký recenzent českých audio časopisů, jejichž kvalita je diskutabilní.
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Článek byl psán pro lidi, kteří poslouchají hudbu především, resp. pouze svými sluchovými orgány = ušima a hlavně pro radost, zábavu, relax... a nikoli pro ty, kteří poslouchají měřícimi přístroji[/QUOTE]
Tady bych si dovolil vypíchnout ...hlavně pro radost, zábavu, relax... Já osobně jsem schopen poslouchat hudbu pro radost, zábavu a relax, takže mně nepolévá "hifistický pot" při poslechu mp3. A to právě proto, že poslouchám hudbu pro radost. Jak kdysi řekl jakýsi dirigent (nebo taky někdo úplně jiný): někdo poslouchá hudbu, a někdo šum na pásku.

Toliko OT a teď k článku:
Díky za test, co mně nejvíc zaujalo (nebudu hodnotit srovnávací metodiku, která je u recenzí vždy předmětem plamenných diskuzí :D), jsou zpozorované zvukové rozdíly mezi jednotlivými SW přehrávači, vždycky jsem myslel, že jde v podstatě jen o design a funkce přehrávače, který pro přehrávání hudby využívá vždy stejný základ někde z OS. Teď abych při výběru přehrávače do pda hodnotil ještě i zvukovou kvalitu :)...
M1sha (16)|4.3.2006 11:21
Článek je hodně good, mohla by se někdy uspořádat další část s dalšíma pdačkama, dost mě (koukám že nejenom mě) ale zarazilo že jsou rozdíly mezi sw přehrávačema (v souvislosti s tím jsem zjistil, že asi moc dobře neslyšim, a to jsem si myslel, že docela jo.. viz kauza tcpmp vs wmp, když mám tcpmp defaultně nastavenej na "vysokou" kvalitu zvuku tak jen hodně těžko poznám, co zrovna poslouchám, možná že wmp "míň šumí", ale nevim jestli to neni jen autosugesce v souvislosti s poznámkou v článku, navíc čím víc to zkoušim poslouchat, tím jsem skeptičtější k možnosti, že to vyloženě poznám naslepo.. MyPal A716@Sporta Pro).. každopádně jen víc, jen houšť, tohle téma mě taky zajímalo. Možná by šlo měřit zvuk PDAček pomocí třeba RightMark Audio Analyzeru, vytvořit v pc wave soubor a ten přehrát z pda do vstupu na zvukovce (samozřejmě co nejlepší)..
-p- (54)|4.3.2006 19:46
2 kopie CD stejne na urovni binarniho kodu hraji jinak?

To se klidne muze stat. Pri cteni CD vznika mnoho chyb. Nektere jdou odstranit a nektere ne (viz Rippery vypisou chyby kdyz nesedi opravne kody apod.). Nektere mechaniky si dovoli takove chyby pri realtime prehravani opravovat..treba interpolaci/extrapolaci. Vysledek pak muze byt takovy, ze hure citelna hudebni data na CD se vice dopocitavaji a muze tak vzniknout "jiny" zvuk.

Ale takove radikalni nazory jako "odmagnetuju si CD a bude to hrat lepe", "ja to proste citim" tak to je uz trochu moc a nevim co si mam o tom myslet :O
Standa_ce4you (380)|4.3.2006 19:59
[QUOTE="Paia"]Ale takove radikalni nazory jako "odmagnetuju si CD a bude to hrat lepe", "ja to proste citim" tak to je uz trochu moc a nevim co si mam o tom myslet :O[/QUOTE]

Ale ono to opravdu funguje, ovšem tento proces musí vykonat panna, při půlnočním úplňku, za vlčího vytí :D.
Surgical (2364)|4.3.2006 20:10
A hlavne to musi delat nalacno :)
JanAltman (162)|4.3.2006 21:58
A neco se pri tom nesrozumitelne musi mrmlat pod plnovous... :D
JanAltman (162)|4.3.2006 21:59
[QUOTE="Paia"]2 kopie CD stejne na urovni binarniho kodu hraji jinak?

To se klidne muze stat. Pri cteni CD vznika mnoho chyb. Nektere jdou odstranit a nektere ne (viz Rippery vypisou chyby kdyz nesedi opravne kody apod.). Nektere mechaniky si dovoli takove chyby pri realtime prehravani opravovat..treba interpolaci/extrapolaci. Vysledek pak muze byt takovy, ze hure citelna hudebni data na CD se vice dopocitavaji a muze tak vzniknout "jiny" zvuk.
[/QUOTE]

Ano, to se samozrejme stat muze. Ale CD museji byt poskozena, mechanika podivna a ripovaci soft musi byt dost nekorektni, neinformovat o chybach a snazit se je zaretusovat.
-p- (54)|4.3.2006 22:25
No jo no :) takove ty hodne drazsi CD mechaniky maji dopocitavani dat jako vlastnost. Prece byste nechteli aby zvuk poskozeneho CD v CD mechanice za 100 litru preskakoval ;)
Pri ripovani to nema samozrejme smysl a radsi pri chybe opakovane kopirujeme.
M1sha (16)|4.3.2006 22:46
Opravné kódy na Audio CD? Moment, při čtení dat z cd (který neni audio) používá mechanika samoopravovací kódy (ty jsou víc či míň úspěšný v závislosti na množství PI a PIF), ale u audio cd se přece samoopravovací kódy nepoužívají a všechno letí rovnou do převodníku.. jen takovej detail;) (někdo psal o opravovacích kódech)
Standa_ce4you (380)|4.3.2006 23:40
Teda nejsem zase tak znalý, ale CD mechanika používá jakési kontrolní součty, podle kterých umí zpětně rekonstruovat nečitelná data. Samozřejmě, pokud nepřesáhnou určitou úroveň.
bukva (0)|4.3.2006 23:49
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]]Buď nečtete všechno co jsem psal nebo asi píšu tatarsky.:? Psal jsem, že obě CD měly do posledního bitu identická data a v následném slepém testu uznačili všichni posluchači jedno z nich jako hůře znějící. Co je na tom nejasného??? [/QUOTE]
To je ale ukrutně mamlasáckej test :) .

Představ si, že ti někdo řekne, že ti pustí 2 nahrávky a že máš označit kvalitnější z nich. Ono ti bude zcela logicky připada, že budou nejspíš různý (protože jinak by ten test neměl smysl, že?). Pak ti to ta osoba několkrát pustí a ty, jelikož ze sebe přece nechceš udělat neslyšícího tupce skutečně označíš "jednu z nahrávek jako hůře znějící". A tak to udělá každej. A na konci máme výsledek, že všichni posluchači označili jednu z nahrávek jako hůře znějící.

A jaký výsledek nám poskytnul tento test? Kromě toho, že víme, že ze sebe nikdo nechtěl udělat neslyšícího ignoranta, vůbec nic ;) . (to jeprostě logika věci)

Jinak bych taky poprosil, jestli by se nemohl udělat větší přehled a porovnání hlavně softwaru přehrávačů ... přeci jen to je něco, co se mění asi nejsnadněji a (vyjme sluchátek) to má největší vliv na kvalitu reprodukce.
-p- (54)|4.3.2006 23:59
[QUOTE="M1sha"]Opravné kódy na Audio CD? Moment, při čtení dat z cd (který neni audio) používá mechanika samoopravovací kódy (ty jsou víc či míň úspěšný v závislosti na množství PI a PIF), ale u audio cd se přece samoopravovací kódy nepoužívají a všechno letí rovnou do převodníku.. jen takovej detail;) (někdo psal o opravovacích kódech)[/QUOTE]

No jo to jsem si zase nabehl, "opravnymi kody" jsem nemyslel samoopravovaci kody, ale jen detekcni jako treba CRC. Zase se v tom tak nedloubejte ;)
Miloš Strouhal (3997)|5.3.2006 00:02
Jeeeje, tolik chytrolinu pohromade jsem dlouho u zadne dizkuse nezazil.. :O Osobne ale mam uz alespon 5 let CD prehravac Denon s 20 bit lambda procesorem umisten pod svym studiovym zesilovacem (ta "krava" vazi asi 15 kg), a zadny ubytek na kvalite zvuku jsem zatim nezaznamenal.. :)
M1sha (16)|5.3.2006 07:21
[QUOTE="Paia"]
No jo to jsem si zase nabehl, "opravnymi kody" jsem nemyslel samoopravovaci kody, ale jen detekcni jako treba CRC. Zase se v tom tak nedloubejte ;)[/QUOTE]

Ok, np ;)

[QUOTE="Standa"]
Teda nejsem zase tak znalý, ale CD mechanika používá jakési kontrolní součty, podle kterých umí zpětně rekonstruovat nečitelná data. Samozřejmě, pokud nepřesáhnou určitou úroveň.
[/QUOTE]

Jj, jde o ty samoopravovací kódy které mají rekonstrukci na starost, ale právě že ta rekonstrukce nečitelných dat není u audio cd možná, protože se u něj nepoužívají (to je standard), ale aspoň se dá zjistit, jestli se kopie cd (nebo grabnutý soubor) tváří stejně (tam jde právě o CRC)..
JanAltman (162)|5.3.2006 11:27
[QUOTE="M1sha"]
Jj, jde o ty samoopravovací kódy které mají rekonstrukci na starost, ale právě že ta rekonstrukce nečitelných dat není u audio cd možná, protože se u něj nepoužívají (to je standard), ale aspoň se dá zjistit, jestli se kopie cd (nebo grabnutý soubor) tváří stejně (tam jde právě o CRC)..
[/QUOTE]

1) Jak rikam. Grabovaci soft by pripadne chyby mel nahlasit.

2) Tyto problemy se projevi pouze u poskozeneho CD - to mi nekdo chce rict, ze testy zvukovych aparatur, kabelu, konektoru a sluchatek se delaj s poskozenymi CD??

3) Pokud se povede bitove totozna kopie, tak tam proste zadne chyby NEBYLY a proto takove CD musi hrat absolutne stejne (jinak by asi neslo o bitove totoznou kopii, ne?)
M1sha (16)|5.3.2006 21:12
[QUOTE="JanAltman"]

1) Jak rikam. Grabovaci soft by pripadne chyby mel nahlasit.

Ano, samozřejmě, ať už CRC nebo jittering, neříkám že ne..

2) Tyto problemy se projevi pouze u poskozeneho CD - to mi nekdo chce rict, ze testy zvukovych aparatur, kabelu, konektoru a sluchatek se delaj s poskozenymi CD??

Ano nebo ne, ne každé cd je dokonalé, za sebe mluví už to, že prakticky každé datové cd (i vypálené na vynikající úrovni - mimochodem vypalované cd má nezřídka vyšší kvalitu záznamu než lisované) obsahuje alespoň malé množství chyb (stačí to prohnat vypalovačkou která umí poskytnout počet PI/PIF během čtení, to umějí třeba Liteony), s čímž si mechanika bez problémů poradí pomocí samoopravy. U audia tedy o to více záleží na aktuální kvalitě lisu případně pálení a může se stát, že audiofil pozná rozdíl mezi dvěma různými originály jednoho titulu (říkám pouze může, tato šance je velmi, velmi mizivá).

3) Pokud se povede bitove totozna kopie, tak tam proste zadne chyby NEBYLY a proto takove CD musi hrat absolutne stejne (jinak by asi neslo o bitove totoznou kopii, ne?)

Ano, logicky ano. (nicméně stávají se věci podivné :evil: ).. Tato otázka vyvstala pravděpodobně kvůli názoru poroty na hůře znějící jedno identické cd, a já osobně věřím, že lidé z poroty jsou při testu v přátelském naladění a něco takového jako přetvářku nemají potřeba a jsou profesionálové.. jinak do testu nepatří. A nikdo je za jiný názor vinit nebude, od toho jich je tam víc než jen jeden.. "Sedni si, lehni si, napij sa - máme demokraciu néé?"
[/QUOTE]
Standa_ce4you (380)|5.3.2006 22:45
[QUOTE="M1sha"]...a já osobně věřím, že lidé z poroty jsou při testu v přátelském naladění a něco takového jako přetvářku nemají potřeba a jsou profesionálové.. jinak do testu nepatří.[/QUOTE]
Lidi při kritickém poslechu můžou být přátelsky naladěni a nemusí se přetvařovat, ale bohužel, psychoakustika je sfiňa, a řekl bych, že se často právě ona zasadí o určitý výsledek v testu (např. odmagnetované CD, pokusná výměna operáků v preampu apod.), a posluchači mohli celý test brát opravdu vážně bez vedlejších úmyslů. To teď myslím naprosto obecně.
golemson (24)|6.3.2006 07:31
1) Dle mého názoru je nějaký test lepší než žádný, přestože profesionální test by se dal udělat určitě přesněji ( použije se referenční signálové CD, měřicí zesilovač, generátor tónů a šumu, osciloskop, atd.), ale ucho je ucho.
2) Nehodlám pitvat, jak se to mělo udělat. Kdo se v tom chce šťourat, ať si to zkusí sám, když to zvládne.
3) Ohledně sluchátek - pokud si chcete vybrat, vemte si do obchodu discman se známou nahrávkou a zkoušejte sluchátka na místě před koupí. Já si takhle vybral obyčejné (za 200,-Kč) pecky Philips po výběru z cca 20 typů a jsem nadmíru spokojen.

Takže to shrneme : Děkuji těmto pánům za rozumný a přínosný počin. Jen tak dál ! :yes:
JanAltman (162)|6.3.2006 19:28
Ja autorum za ten test samozrejme dekuju a uz to, ze zde o nem takhle diskutuji svedci o tom, ze jsem si jej s chuti a pozorne precetl :)) .

Ale musim zopakovat, ze bych radeji privital uplne jiny test. PDA si proste nevybiram podle zvukovych schopnosti, ale podle zcela jinych vlastnosti. Cili zvuk vyber PDA neovlivni. Proto bych uvital test toho, co ovlivnit mohu. A to je:

  • 1) Prehravaci program. Sami autori upozornili na velke rozdily v kvalite reprodukce mezi WM10 a TCMP. Jenze to je program primarne na video. Bohuzel vsak nevyzkouseli nektere kvalitni specializovane prehravace s pokrocilymi funkcemi (equalizer, preamp, atd...)
  • Redukce 2.5-3.5mm. Na trhu jich je dost a podle autoru samych nekvalitni redukce zasadne degraduje zvuk. Ocekaval bych tedy informaci, ktera je ta spravna redukce. Tezko bude kazdy uzivatel PPC obchazet obchody a vsechny zkouset.
  • 3) Sluchatka. Zde autori dali informaci nejvice. Odnesl jsem si z testu toto: pokud bych byl nekompromisni hifista, musim koupit Sennheisery, pokud bych hledel na pomer vykonu a ceny, musel bych koupit Koss Porta Pro. Kazdopadne bych uvital podrobnejsi test zamereny na sluchatka, ktery by nabizel a hodnotil i dalsi moznosti.
  • 4) A jeste k tem sluchatkum: je mezi nam dost lidi, kteri maji PhoneEdition. Cili by bylo zajimave zjistit, jestli jsou i mezi sluchatky se zabudovanym mikrofonem nejaka, ktera poskytuji dostatecne kvalitni zvukovy projev pro prehravani hudby. Napriklad sluchatka s mikrofonem Sennheiser PC 160 ci ponekud rozmernejsi KOSS SB-40. Kdyz jedu na kole, tak chci jednak poslouchat hudbu, ale take chci pohodlne vyridit pripadny prichozi hovor, aniz bych musel sahat pro PDA, vypojovat sluchatka, atd...
  • Podminkou je ovsem kvalitni redukce ze ctyrpoloveho 2.5mm jacka na dva 3.5mm jacky.
beecher (9270)|6.3.2006 19:48
Ad 3: Pokud bys byl nekompromisni hifista, tak mas Staxy... Ze, Zdenku? ;)
Ale pokud se podivas po svete, tak ve vetsine pripadu najdes Koss Porta Pro jako referencni sluchatka pri testech sluchatek na venkovni noseni za rozumne penize. Tj. test na sluchatka na tomto serveru je IMHO uplne k nicemu, to uz udelalo spousta jinych lidi jinde...
JanAltman (162)|6.3.2006 20:06
[QUOTE="beecher"]Ad 3: Pokud bys byl nekompromisni hifista, tak mas Staxy... Ze, Zdenku? ;) Ale pokud se podivas po svete, tak ve vetsine pripadu najdes Koss Porta Pro jako referencni sluchatka pri testech sluchatek na venkovni noseni za rozumne penize. Tj. test na sluchatka na tomto serveru je IMHO uplne k nicemu, to uz udelalo spousta jinych lidi jinde...[/QUOTE]

Na doma mi prijdou celkem fajn, ale cim bych je asi napajel na cestach, jak bych je asi pripojil k PDA? :D
Na testy sluchatek bych tedy alespon v clanku uvital nejake odkazy. Nicmene test sluchatek s integrovanym mikrofonem z pohledu audiofila jsem take nikde nevidel. Ale test softwarovych prehravacu za vas uz opravdu nikdo neudela ;-) a nejaky tip na kvalitni 2.5-3.5mm redukce asi take ne :mad: .
M1sha (16)|6.3.2006 20:38
Když ještě přišla řeč na ty sw přehrávače.. nevíte někdo jestli je nějaký rozdíl ve výstupu wmp9 a 10? (To asi jen tak někdo nezjistí, ale zkusit jsem to musel :) )
Zdenek Malinsky (9781)|6.3.2006 21:16
to JanAltman
Nápad je to hezký, ale zástupci dovozců a distributorů zatím, pokud jsem si všiml, před domem ve frontě nestojí, aby mohli dodat do dalšího testu sluchátka. Takže to řešíme z vlastních zdrojů nebo zapůjčováním od známých a kamarádů.

To je asi takové, jako když jsem sem o několik stránek zpět psal, kdo by byl ochotný a schopný při příštím testu provést měření, jak někteří požadovali. Nabídek je tolik, jako nabídek k zapůjčení sluchátek do testů.
Pokud tipujete méně než 1, tipujete správně.
CommanderZ (1798)|6.3.2006 21:57
Test redukci bych bral vsema deseti. Ta moje hraje uz jen diky tomu, ze je pres ni pretazena takova guma, ze mam strach ze rozmackne PDAcko :sarcastic:

A k tem prehravacup...co takhle take hodne roszirene Pocketmusic a GS player? O tech tady padla zminka snad jednou :disgusted:
JanAltman (162)|6.3.2006 22:07
A MortPlayer, WinAmp, ....
Surgical (2364)|7.3.2006 04:53
[QUOTE="M1sha"]Když ještě přišla řeč na ty sw přehrávače.. nevíte někdo jestli je nějaký rozdíl ve výstupu wmp9 a 10? (To asi jen tak někdo nezjistí, ale zkusit jsem to musel :) )[/QUOTE]
Neni a nemuze byt. WM Player 9 a 10 jsou pouze ruzne frontendy s nekterymi funkcemi navic ve prospech WM Playeru 10, ale vlastni engine, tedy codecy pro prehravani pouzivaji naprosto identicke, cesky totozne. Otazka spise ma znit, jake eventualni processingove a postprocessingove filtry jsou ten ci onen schopny pouzit, ale zakladni codec je u obou cislovan verzi 9
rattkin (28)|9.3.2006 12:50
Dekuji za pekny clanek, uvitam pokracovani v podobnem duchu.
speed-komi (278)|12.3.2006 16:59
Pokud budete při dalším testu testovat i redukce, zkuste otestovat obyčejnou redukci, kterou si každý dokáže postavit ze součástek, běžně prodávaných v elektro obchodech... chápete mě? skrátka to nejlevnější řešení...

Doufám, že by pro vás nebyl problém spájet pár součástek s pár drátama.
JardaB_ce4you (1)|14.3.2006 22:37
Díky za recenzi. Přehrávání audia sice není právě to, kvůli čemu si budu PDA pořizovat (MP3 přeci jen mají i další výhody, jako např. skladnost), ale proč ho při výběru nevzít v potaz jako doplňkové kritérium...

V případě dalších počinů v oblasti zkoumání audioschopností PDA bych se přimlouval pro zahrnutí kvality záznamu, zejména řeči v několika základních "režimech" - osobní poznámka v klidném a rušném prostředí (ulice či MHD), pracovní porada v zasedačce, přednáška v sále. V recenzích některých zařízení se sice objevují zmínky o použitelnosti záznamu, ale opět chybí ucelenější info a obecné srovnání.
Zdenek Malinsky (9781)|20.3.2006 13:39
Dovoluji si upozornit přátele a milovníky kvalitního a nekompromisního zvuku i obrazu na konání výstavy High-End Praha 2006. Více info najdete v této diskuzi. Můžete se na vlastní uši a oči přesvědčit, jak to s tou magií je. ;)
JanAltman (162)|21.3.2006 11:28
Zcela jiste se zajdu podivat. Nicmene neocekavam zadnou magii (to bych sel radeji na Festival caru a kouzel), ale vyspelou techniku.

Prosím necitujte příspěvky, které jsou z předchozí odpovědi. Děkuji
flashman (1366)|1.6.2006 18:16
článek perfekní, akorát by bylo nejlepší, kdybyste takhle prokleply všechny novější zařízení