Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

jake PDA a prislusenstvi pro GPS navigaci?

mat`a (9)|21.10.2005 18:22
Dobry den, prosim poradte co nejekonomictejsi (ale prakticke) reseni GPS navigace do auta. Pouziti predevsim zapadni evropa. Jake PDA (yakumo alpha, acer n35, nejaky superlevny Palm ? jaky software (TomTom nebo neco levnejsiho)? pokud PDA bez integrovaneho GPS prijimace, jaky externi prijimac? jak velkou datovou kartu, abych na ni dostal mapy alespon 3 statu najednou (512mb, 1gb)? uvitam i aktualni tipy na vyhodne nakupy Vami doporuceneho HW i SW.



Predem diky za odpovedi. Fulltext jsem zkousel, ale nic nenasel...;)
beecher (9270)|21.10.2005 18:25
Otazka: Budete pouzivat to PDA i jinak nez jen na navigaci?

Jenom se ptam, protoze TomTom nabizi taky zarizeni TomTom GO pro navigaci...
mat`a (9)|21.10.2005 18:55
Diky za odpoved. Pocitam pouze s puzitim jako GPS. Nemohu rici primo navigace. Z 90% budu pouzivat navigaci na kontretni adresy po Evrope (prace). Ve volnem case bych pristroj rad vyuzil pro orientaci na podrobnych naskenovanych mapach (Rumunsko, Ukrajina)
neooo666 (243)|26.10.2005 16:44
Podle výše uvedeného soudím, že bude vhodné zvolit integrované řešení. Je praktičtější, není nutno tahat s sebou odděleně a hlídat baterky GPS a pokaždé párovat a připojovat pokud to bude z 90% sloužit jako navigace. Jelikož Vám nejde o jednoúčelové zařízení a chcete jej využívat i jinak než k navigaci samotné, nejeví se proto navigátor jako vhodným adeptem. Kombinace PDA se zabudovaným GPS modulem na trhu není mnoho, takže vybrat si bude o to jednnodušší. V podstatě jej dodává Acer a Yakumo. Mimo ČR také Mio ale to je tuším jen jiné obchodní označení Yakuma.
Sám mám YakumoDeltaX, zbývající kandidáty Acer N35, YakumoDelta300 jsem vyloučil, protože

1) DeltaX disponuje novým SIFRIII čipsetem, nejde ani tak o těch 8kanálů navíc, které se stejně nevyužijí, jako spíše podstatně několikanásobně vyšší citlivost (není problém v autě i s pokoveným sklem, na kterémkoliv míště v automobilu - i spolujezdci vzadu, v autobuse, v husté zástavbě, lese, atd.)
2) DeltaX má uživatelsky výměnnou baterii (při pěších výšlapech nutnost)
3) DeltaX má standardní rozšířený miniUSB konektor, není potřeba další kabel pokud mám tento již k foťáku, USB disku, atd.
4) DeltaX podporuje USB napájení/nabíjení
5) Otočná anténa (navigaci v autě v landscape modu)

Toto a především pak 1) mě přesvědčily že ten cenový rozdíl ve srovnání s výše uvedenými je opodstatněný a rozhodnul jsem se proto investovat do DeltaX. Po měsíci používání prakticky spokojenost (další feedback je možné nalézt tady.
Co se samotné navigace týče tak dle mého osobního názoru je uživatelsky nejlíp propracován TomTom co se kombinace jednoduchosti a použitelnosti týče. Pokrytí západní Evropy do čísel popisných (více zde), Čechy ale pouze uliční síť a Morava pouze do úrovně sítě silniční, silniční navigaci pro ČR v současnosti nejdetailněji zvládnutou (do čísel popisných)DYNAVIX, a vlastní mapy pak umožňuje importovat a kalibrovat třeba OziExplorer.
512 MB karta je pro navigaci základ, 1GB je optimum, záleží na použitém SW. Např. TomTom má 5států (včetně ČR) jako nedělitelný celek a ten zabírá kolem 450MB, já mám bezproblémovou zkušenost s Kingston, dobré jsou i Sandisk, neznačkové a A-Data jsou problémové, ale to už bych se opakoval, všechno na tomto fóru již zaznělo, dobré ceny např. tady jinak se tyto zařízení s integrovanou GPS (Yakumo, Typhoon) dodávají teď v akci a za cca 300,- příplatek jsou k sehnání s 3měsíční funkční verzí navigace DYNAVIX.
Nutností je fólie, pokud možno značková, víc stojí ale víc vydrží, mám BRANDO ale příště koupím nějakou matnou, tahle háže v autě prasátka a to je dost nepříjemné, držák do auta je lepší univerzální než originál příslušenství třeba tento, obsahuje kromě husího krku další nástavce pro připevnění k větrací mřížce příp. kamkoliv jinam no a pouzdro na opasek kvůli ochraně a případnému poškození určitě taky nebude na škodu, víc toho psát nebudu, všechno je tady na fóru tak snad to poslouží alespoň jako dobrý základ
mat`a (9)|27.10.2005 20:01
Velmi diky za odpoved. Uz par dni procitam o chvilich volna toto forum s jasnym cilem, vyuzit zkusenosti mistnich fandu a koupit neco zarucene funkcniho a pritom levneho. Bohuzel to neni tak snadne jak jsem doufal.

Navigacni software:
Hledajic radu jaky je nejlepsi, jsem narazil na diskuzi "jaky je nejlepsi" ;)jednoznacny vysledek diskuze - tomtom. Tak jsem se pustil do 129 strankove diskuze o TomTomu,precetl jsem cca prvnich 35 stran a 5 poslednich. Ke svemu prekvapeni jsem se dozvedel, ze tento "jednoznacne nejlepsi nav. soft" funguje jak komu, jak kdy, jak na cem. Hlasky tipu: "cestou z Karlovych Varu do Prahy mi to 10x spadlo", "nemuzu najit POI", "kdyz otevru POI tak to spadne", "nemuzu najit velka mesta na morave" atd. me jako potencialniho kupce dost znervoznuji :? za ty penize bych cekal kvalitni a propracovany soft, ktery proste nepada. Ja do pocitacu nedelam a asi by me nebavilo kvuli pouhemu rozbehani programu stravit nekolik dni instalacemi a reinstalacemi programu a hledanim idealniho umisteni pro tu ci onu cast programu .... chci to proste nainstalovat dle prilozeneho navodu a jet. A at se to opovazi zmrznout:!: ;) takze ted mam o TomTomu velke pochybnosti, zacnu "studovat" Vami doporuceny soft.

Jeste mi hloda hlavou jedna vec. Je tomtom vubec schopny "pojmout" a navigovat me skrz mapy CR, Nemecka, Holandska zaroven? jestlize jen balicek CR ma 400mb, kolik ma Nemecko a balicek Benelux? je to vubec mozne dostat na 1gb kartu? a umi nebo neumi tedy TomTom v pripade potreby najit a nanavigovat na nejblizsi benzinku? diky

Hardware:
Jeste jsem se moc daleko nedostal. Rad bych ciste z cenovych duvodu sel do aceru n35. Na cybexu je za 6786 coz je oproti delteX o nezanedbatelnych 2533kc mene. U aceru je v baleni i drzak do auta. Otazkou je, jestli je acer schopny kvalitne zvladnout navigacni soft. Jako snad jediny prodejce s nazorem, kteremu jsem se v poslednich dnech dovolal, se ukazal kdosi ze sunnysoftu, bohuzel nemel cas a jedine co mi stihl rici bylo, ze ten Acer n35 urcite ne ... bohuzel nestihl rici proc? presto porad fandim Aceru.

Muj dosavadni plan: ACER N35 (6786kc), ??TomTom?? (4850), karta 1gb (1640), folie (200) = 13500,-

budu rad za kazdy dalsi nazor
mainboard_ce4you (97)|28.10.2005 23:37
Ja po evropě používám Tom Tom 5 na Sony Ericsson p910i + Bluetooth modul. Je to sice nakladnější. Ale mobil jsem si koupil i na jiné věci než navigaci. přece jenom je to pojízdná kancelář. Musím jenom doporučit. Opravdu učelné a použitelné. Když si vezmu že v ceně P910i je zahrnut nadupany mobil a GPS modul nestoji víc jak 3000Kč tak to neni až tak hrozné řešení.
Ganja_ce4you (324)|30.10.2005 18:05
ja MDAc + bluetooth , ale rad bych taky slysel proc ten ACER ne..dost lidi se me pta na navigaci a rad bych jim daval dobry tip na jednorazove zarizeni a mel jsem v pacu jedine tyhle dva ACER a YAKUMO jako nej reseni ..
mat`a (9)|30.10.2005 23:28
Ach jo, ja snad nic nevyberu;) Hodne potrebuju jen navigaci, ale cim vic zabredavam do vsech moznych diskuzi ohledne navigace, pda, smartphounu... tim vic me laka nahradit muj dost pouzity mobil necim novym/zanovnim, schopnym navigace. Pouzite MDA 1 stoji par korun. Zvladne TomToma 5? vim ze neni v seznamu kompatibilnich zarizeni, ale treba ho lze pouziti;) diky za odpoved.

Kdybych neresil penize tak uz dozajista mam hp ipaq 6515, ale ta cena :?
neooo666 (243)|31.10.2005 10:22
No pročítat 130stránkové TomTom fórum bude chtít asi nějaký čas, takže v rychlosti problémy o kterých se zmiňujete:
- padání TomTom není taková tragédie, pomůže umístění aplikace do RAM. Toto se doporučuje obecně u i jiných navigačních SW, problémy poté většinou zmizí. Může se avšak stát, že bude program kolidovat s nějakým jiným již instalovaným programem (dělá to např. Wisbar I). Tomu obecně nelze dost dobře zabránit ani např. na PC, tady se doporučuje udělat čistou instalaci TomToma po HardResetu, pak to chodí myslím i stabilněji než např. Dynavix, který padá třeba na HP4700, TomTom ne. Takže čistá instalace TomTom a pak přiinstalovávat další aplikace a sledovat chování Toma, pak se snadno přijde na to se kterým programem se nemá rád
- padání při navigaci na POI byl bug 5tkové verze, toto řeší update 5.1
- města na Moravě - to je skutečný problém dodané mapy. Čechy a jižní Morava až po Vyškov jsou pokryty do uliční sítě a tam není problém cokoliv nalézt a navigovat na to. Od Vyškova na sever je to trochu tragičtější, do uliční sítě jsou tam jenom velká (krajská) města (tuším že Ostrava, Zlín a Olomouc), zbytek je pokryt pouze do úrovně šítě silniční. Mapa obsahuje správně zakreslena sídla, ta nicméně není možné najít v DB a navigovat na ně. To je momentálně známý problém a řeší ji uživatelská POI CZ města, která je ke stažení tady.
- velikost mapy 400MB zahrnuje DE, AT, CH, PL, CZ. Holandsko je jiny samostatny celek

Ten Acer je lakava volba ale nevim jak je to s citlivosti, nekteri pisou ze ve meste se obcas ztraci a podobne je to pri prujezdu lesem, takze bude potreba externi antena, bude to chtit zalistovat na Acer sekci tady na foru, Yakumo Delta X z vlastní zkušenosti bez problemu :yes:
mat`a (9)|31.10.2005 14:50
Diky za hodnotnou odpoved. Neporadi nekdo jak je to s MDA 1 ? lze x nelze pouzit na Toma ?
Zdenek Malinsky (9781)|31.10.2005 21:30
MDA 1 je přeci jen trošku hodně starší model a taky neoplývá přílišně velkou pamětí. V tomto případě je to myslím šetření na nepravém místě.
mat`a (9)|1.11.2005 18:43
Diky za rady. Zadny zazrak se mi vykoumat nepodarilo, takze jsem vzal Acer N35, TomTom, a sd kartu Legend 60x 1gb. Snad to bude slouzit ;)
Ganja_ce4you (324)|1.11.2005 19:18
predpokladam,ze si vzal tomtom 5 .. kdyztak muzes se napsat pak nejake zkusenosti .. rad bych vedel jak tahle "nejlevnejsi" varianta funguje,abych ji kdyztak moh i sam sem tam doporucit znamym
mat`a (9)|9.11.2005 14:14
Takze moje prvni dojmy jsou tyto:

1) Navigace funguje, obcas sice hleda nesmyslne nejrychlejsi cesty (hlavne ve meste), ale v zasade funguje.
2) Obcas se ztrati signal napriklad cestou z Jablonce nad Nisou do Liberce se to nechytlo. Znovu jsem nakonfiguroval GPS prijimac a hned se to chytlo. Podotykam ze jsem ho nakonfiguroval znovu, ale uplne stejne jako jiz byl nastaven.
3) Kdyz ztratim signal (tunel) obcas trva mnoho minut nez se navigace znovu chytne. Kdyz by se to stalo na dalnici a za tunelem nasledoval vas sjezd tak se muzete diky teto nedokonalosti projet treba i 70 km navic :) V Praze kdybych byval neznal cestu tak jsem jel uplne doprcic... 20min v prd...
4) nefunguji mi POI v CR
5)
6) Uplne tragicka je kabelaz k Aceru N35. Dobijeni je reseno pomoci jakesi mini USB dobijeci redukce, ktera se zapojuje na dodanou autodobijecku s klasickym jackem. Cela tato priserna skladacka (acer + dobijeni) potrebuje alespon 30cm svisleho prostoru pod vasim oknem. Pro me v Oktavce to znamena uplne blbe umisteni, na miste, kde to brani vyhledu...
6b) Dobijeni pomoci mini usb musi byt napad choreho mozku, ktery nikdy nevylezl ze sve laboratore. Tento konektor je naprosto neodolny, vhodny maximalne k propojeni s PC v klidu v kanclu na pevnem stole. V aute nema sanci prezit - muj jiz bohuzel nezije....
6c) ... take kvuli neuveritelne ztuha roztahnutelne dobijeci snure do auta. Neroztazena ma tak 50 cm. Od zapalovace k PDA umistenemu na okne je potreba mnohem delsi kabel. Tento by byl dobry kdyby nebyl tak ztuha roztahnutelny, me se podarilo nalomit USB dobijeci redukci, tak ze je jiz nepouzitelna..... obavam se, ze pri pouzivani v aute musi kvuli debi...mu dobijeni dojit k predcasnemu opotrebovani mini USB slotu v PDA zarizeni ...

Kvuli nevhodnemu dobijeni je zrejme lepsi koupit jiny drzak do auta s integrovanym dobijenim, doufam, ze je k mani. Dodavany system jack + redukce zabira 10cm svysleho mista pod oknem, cimz vas nuti k nesmyslnemu umisteni PDAcka. Pokud dobijeci redukci s jackem jen lehce zalomite, znicite ji.

Ke koupi Aceru me primelo i pribalene prislusenstvi, ktere je k nicemu...
Jasica (4)|14.12.2005 09:09
Chci si koupit Hp4700 a GPS modul, navigaci budu pouzivat, ale jen zridka, proto se mi nechce davat za tomtom 5000,- je nejake jine dobre softwarove reseni?