Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fortnite nebude na Google Play, Epic Games nechce platit 30% provizi

6.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Hra Fortnite vyjde brzy i pro Google Android. Společnost Epic Games se však rozhodla nevydat ji přes Google Play, ale nabízet ji vlastními silami pomocí APK souborů kvůli vysokým 30% provizím. Mnozí se bojí o bezpečnost a malware.
Pokud vydáte mobilní aplikaci a umístíte ji na oficiální obchod s aplikacemi jako je Google Play pro Android a App Store pro iOS, tyto obchody provedou kontrolu nezávadnosti obsahu a strhnou si 30% marži za samotnou aplikaci i za nákupy v ní. To se společnosti Epic Games nelíbí a procento považuje za příliš vysoké. Proto se nechala slyšet, že na všech platformách, kde bude možné se placení provizí vyhnout, tak učiní. U Apple iOS něco takového není možné, takže aplikace je oficiálně v obchodě a Epic Games platí Applu 30% provizi.
 
Fortnite pro iOS
 
V případě verze pro Android, která by se měla patrně objevit v nejbližších dnech, však něco takového není nutné. Zde se Epic Games vyhnou placení 30% provize díky tomu, že hra vůbec nezamíří na Google Play a vývojáři ji budou nabízet např. přes svoje stránky jako instalační APK soubor.
 
To ale mezi mnohými vyvolává obavy o bezpečnost těchto instalátorů, které mohou být u různých dalších zdrojů plné virů a malware. Ostatně proto ve výchozím stavu ani instalace aplikací mimo Google Play není v Androidu povolena a nejprve ji musíte aktivovat, což může být pro mnohé zájemce nepříjemný problém. Epic Games tedy pochopitelně doporučují, aby si zájemci instalovali aplikaci pouze ze zdrojů, kterým věří.
 
Otázkou nyní je, nakolik bude tento mezikrok důvodem k tomu, aby si hráči hru nenainstalovali, a tedy, zda bude úbytek potenciálních hráčů větší nebo menší než provize, o které se hraje. Společnost chce úspěšnost vyhodnocovat i ve vztahu k dalším platformám. Např. verze pro Nintendo Switch, PlayStation 4 a Xbox One jsou také distribuovány přes oficiální kanály, zatímco pro Windows PC a Mac tomu tak není. Díky tomu mají v Epic Games dobrý přehled, kolik stojí samotná distribuce (zpracovávání plateb, servery pro stahování, zákaznický servis), a proti jim 30 %, které se si bere Google i Apple, přijde jako přestřelená provize. Vývojáři z Epic Games se rovněž vyjádřili, že pokud by byla možnost jak na iOS dostat hru bez App Store, využili by ji.
 
Pokud jde o Google Play, je známo, že ani samotná přítomnost aplikace na Google Play není zárukou toho, že je s ní vše v pořádku. V minulosti se i po kontrole našly aplikace, které např. těžily kryptoměny nebo zobrazovaly porno.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama