Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Ford Mustang Lithium: elektrický sporťák s 6stupňovým manuálem

, , aktualita
Ford Mustang Lithium: elektrický sporťák s 6stupňovým manuálem
Zatímco většina elektromobilů má jednostupňovou převodovku, automobilka Ford u prototypu elektrického Mustangu Lithium použila tradiční 6stupňový manuál. Ten bude z elektromotoru přenášet přes 1350 Nm.
Ford Mustang Lithium: elektrický sporťák s 6stupňovým manuálem
Pro výstavu Specialty Equipment Market Association (SEMA) si automobilka Ford připravila vskutku zajímavý koncept elektromobilu. Jde o Ford Mustang Lithium, který už dle svého názvu bude mít lithiový akumulátor, jehož velikost ale nebyla zveřejněna. Víme však to, že využívá vyššího napětí 800 V, což zajišťuje nižší nabíjecí proudy při rychlém nabíjení a nižší zahřívání. Akumulátor od společnosti Webasto podporuje vybíjení až s 1 MW, což bude elektromotoru Phi-Power bohatě stačit. I tak ale rozhodně nejde o žádného slabocha.
 
Ford Mustang Lithium
 
Ford hovoří o výkonu přes 900 koní (662 kW) a točivém momentu více než 1355 Nm. Hlavní zvláštností vozu je ale převodovka. Zatímco drtivá většina elektromobilů si vystačí s jednostupňovým převodovým ústrojím a výjimkou je např. Porsche Taycan s dvoustupňovovou převodovkou, Mustang Lithium má tradiční 6stupňový manuál Getrag MT82 a diferenciál Super 8.8 Torsen.
 
Ford Mustang Lithium
 
Toto vše přenáší točivý moment na 20” kola Forgeline obuté do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S. Celý vůz byl proti standardu snížen o 1 palec (cca 2,5 cm). Najdete zde Track Handling Pack, a byly tak použity šestipístkové brzdy Brembo ze Shelby GT350R, aerodynamické prvky a difuzér od Sankuer Composite Technologies, Webasto přihodilo zajímavou kapotu, polykarbonátová skla, nabíjecí řešení TurboDX a nabíječku TurboCord.
 
Ford Mustang Lithium
 
Přes 10,4” displej lze snadno vybírat jízdní režimy Valet, Sport, Track nebo Beast. Vůz si nicméně nekoupíte. Jde jen o jednokusovou ukázku schopností firem Ford a Webasto pro výstavu SEMA. Ford nicméně hodlá do elektromobilů do roku 2022 investovat 11,5 mld. USD a už zanedlouho chce představit nové elektrické SUV inspirované Mustangem, které by mělo mít dojezd 300 mil (přes 480 km). Blíží se také hybridní SUV Escape a Explorer, v příštím roce se počítá i s hybridním pickupem F-150. Chystá se ale i plně elektrická verze pickupu F-150.
 
Ford Mustang Lithium
 


reklama