www.svetmobilne.cz
>
>
>

Ford Mondeo po téměř 30 letech v Evropě končí, nástupce už nevznikne

Ford Mondeo po téměř 30 letech v Evropě končí, nástupce už nevznikne
, , aktualita
Všechno jednou skončí a to se tentokrát stane i další (dosavadní) stálici na automobilovém trhu. Ford Mondeo, vůz, který je tu s námi už do roku 1993, po pěti generacích už v Evropě nedostane nástupce. Může za to i úspěch SUV a crossoverů.
K oblíbeným
reklama
V roce 1993 vtrhl na automobilový trh vůz Ford Mondeo a stal se opravdu velmi úspěšným autem (a také evropským autem roku 1994). Tehdy byl k dispozici jako sedan, liftback i velmi prostorné kombi, pohonné jednotky zahrnovaly např. atmosférické čtyřválce 1,6, 1,8 a 2,0, kterým sekundoval vrcholný 2,5litrový šestiválec, a nechyběl ani 1,8litrový turbodiesel. Obliba sedanu (alespoň u nás) postupně upadala a pozdější generace byly prodávány především jako liftback a kombi. Od uvedení poslední generace ale bylo jasné, že je to s Mondeem dost nahnuté.
 
Ford Mondeo Mk I
 
Už dvouleté pozdržení uvedení auta pro Evropu po představení sesterského vozu v Americe dalo tušit, že Evropa není primárním trhem. A prodeje Mondea, které postupně padaly už předtím, s uvedením vozu šitého spíše pro Američany než Evropany, po mírném dočasném vzestupu padaly dále. Hlavním hřebíčkem do rakve Mondea ale byl úspěch SUV a crossoverů, kterým už klasické sedany a kombíky nemohou vzdorovat. 
 
Ford Mondeo Mk II
 
V roce 2020 tvořila SUV a crossovery 39 % všech prodejů Fordu a třeba i takové Volvo se už nechalo slyšet, že s klasickými karoseriemi asi brzy skončí, nebo je alespoň velmi výrazně omezí. Pro zajímavost, v nejlepším roce 2001 se v Evropě prodalo 287 tisíc kusů tohoto vozu. Ještě předposlední čtvrtá generace zvládla v roce 2008 163 tisíc aut. Poslední pátá generace vstoupila na trh už jen s necelými 80 tisíci kusy v prvním kompletním roce prodeje (2015) a v roce 2020 to už bylo jen 21 tisíc aut.
 
Ford Mondeo Mk III
 
Stávající Mondeo tak doklepe ještě poslední rok výroby, skončí v březnu 2022 a pak se s ním v Evropě natrvalo rozloučíme. Nahradí ho zatím blíže nespecifikovaný crossover, protože to je ta kategorie, kterou zákazníci žádají.
 
Ford Mondeo Mk IV
 
Ford Mondeo Mk V
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů
I když mnozí přičítají Applu plánované zastarávání, je pravdou, že snad žádná konkurence nemá tak dlouhodobou softwarovou podporu jako on. I to se projevuje na tom, že už 90 % iPhonů má novou verzi iOS 14.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 % Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 %
Prodeje elektrifikovaných vozů rychle rostou a máme zde např. zajímavá data z Velké Británie za březen letošního roku. Elektrifikovaná auta zde mají více než 41% tržní podíl, nabíjecí se pak dostala na téměř 14 %.
7.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář