Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ford Mondeo po téměř 30 letech v Evropě končí, nástupce už nevznikne

25.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Všechno jednou skončí a to se tentokrát stane i další (dosavadní) stálici na automobilovém trhu. Ford Mondeo, vůz, který je tu s námi už do roku 1993, po pěti generacích už v Evropě nedostane nástupce. Může za to i úspěch SUV a crossoverů.
V roce 1993 vtrhl na automobilový trh vůz Ford Mondeo a stal se opravdu velmi úspěšným autem (a také evropským autem roku 1994). Tehdy byl k dispozici jako sedan, liftback i velmi prostorné kombi, pohonné jednotky zahrnovaly např. atmosférické čtyřválce 1,6, 1,8 a 2,0, kterým sekundoval vrcholný 2,5litrový šestiválec, a nechyběl ani 1,8litrový turbodiesel. Obliba sedanu (alespoň u nás) postupně upadala a pozdější generace byly prodávány především jako liftback a kombi. Od uvedení poslední generace ale bylo jasné, že je to s Mondeem dost nahnuté.
 
Ford Mondeo Mk I
 
Už dvouleté pozdržení uvedení auta pro Evropu po představení sesterského vozu v Americe dalo tušit, že Evropa není primárním trhem. A prodeje Mondea, které postupně padaly už předtím, s uvedením vozu šitého spíše pro Američany než Evropany, po mírném dočasném vzestupu padaly dále. Hlavním hřebíčkem do rakve Mondea ale byl úspěch SUV a crossoverů, kterým už klasické sedany a kombíky nemohou vzdorovat. 
 
Ford Mondeo Mk II
 
V roce 2020 tvořila SUV a crossovery 39 % všech prodejů Fordu a třeba i takové Volvo se už nechalo slyšet, že s klasickými karoseriemi asi brzy skončí, nebo je alespoň velmi výrazně omezí. Pro zajímavost, v nejlepším roce 2001 se v Evropě prodalo 287 tisíc kusů tohoto vozu. Ještě předposlední čtvrtá generace zvládla v roce 2008 163 tisíc aut. Poslední pátá generace vstoupila na trh už jen s necelými 80 tisíci kusy v prvním kompletním roce prodeje (2015) a v roce 2020 to už bylo jen 21 tisíc aut.
 
Ford Mondeo Mk III
 
Stávající Mondeo tak doklepe ještě poslední rok výroby, skončí v březnu 2022 a pak se s ním v Evropě natrvalo rozloučíme. Nahradí ho zatím blíže nespecifikovaný crossover, protože to je ta kategorie, kterou zákazníci žádají.
 
Ford Mondeo Mk IV
 
Ford Mondeo Mk V
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama