www.svetmobilne.cz
>
>
>

Ford Mondeo po téměř 30 letech v Evropě končí, nástupce už nevznikne

Ford Mondeo po téměř 30 letech v Evropě končí, nástupce už nevznikne
, , aktualita
Všechno jednou skončí a to se tentokrát stane i další (dosavadní) stálici na automobilovém trhu. Ford Mondeo, vůz, který je tu s námi už do roku 1993, po pěti generacích už v Evropě nedostane nástupce. Může za to i úspěch SUV a crossoverů.
K oblíbeným
reklama
V roce 1993 vtrhl na automobilový trh vůz Ford Mondeo a stal se opravdu velmi úspěšným autem (a také evropským autem roku 1994). Tehdy byl k dispozici jako sedan, liftback i velmi prostorné kombi, pohonné jednotky zahrnovaly např. atmosférické čtyřválce 1,6, 1,8 a 2,0, kterým sekundoval vrcholný 2,5litrový šestiválec, a nechyběl ani 1,8litrový turbodiesel. Obliba sedanu (alespoň u nás) postupně upadala a pozdější generace byly prodávány především jako liftback a kombi. Od uvedení poslední generace ale bylo jasné, že je to s Mondeem dost nahnuté.
 
Ford Mondeo Mk I
 
Už dvouleté pozdržení uvedení auta pro Evropu po představení sesterského vozu v Americe dalo tušit, že Evropa není primárním trhem. A prodeje Mondea, které postupně padaly už předtím, s uvedením vozu šitého spíše pro Američany než Evropany, po mírném dočasném vzestupu padaly dále. Hlavním hřebíčkem do rakve Mondea ale byl úspěch SUV a crossoverů, kterým už klasické sedany a kombíky nemohou vzdorovat. 
 
Ford Mondeo Mk II
 
V roce 2020 tvořila SUV a crossovery 39 % všech prodejů Fordu a třeba i takové Volvo se už nechalo slyšet, že s klasickými karoseriemi asi brzy skončí, nebo je alespoň velmi výrazně omezí. Pro zajímavost, v nejlepším roce 2001 se v Evropě prodalo 287 tisíc kusů tohoto vozu. Ještě předposlední čtvrtá generace zvládla v roce 2008 163 tisíc aut. Poslední pátá generace vstoupila na trh už jen s necelými 80 tisíci kusy v prvním kompletním roce prodeje (2015) a v roce 2020 to už bylo jen 21 tisíc aut.
 
Ford Mondeo Mk III
 
Stávající Mondeo tak doklepe ještě poslední rok výroby, skončí v březnu 2022 a pak se s ním v Evropě natrvalo rozloučíme. Nahradí ho zatím blíže nespecifikovaný crossover, protože to je ta kategorie, kterou zákazníci žádají.
 
Ford Mondeo Mk IV
 
Ford Mondeo Mk V
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektro Volkswageny v Číně prodejně strádají, nejsou dostatečně "smart" Elektro Volkswageny v Číně prodejně strádají, nejsou dostatečně "smart"
Automobilce Volkswagen se po vleklých softwarových problémech konečně povedlo dostat své nové elektromobily řady ID na trh. Zatímco na starém kontinentě se jim daří, v Číně čelí značnému nezájmu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Takata falšovala údaje o bezpečnostních pásech Takata falšovala údaje o bezpečnostních pásech
Dnes už bývalá společnost Takata má další obrovský problém. Po aféře s airbagy se zjistilo, že není vše v úplném pořádku ani s jejími bezpečnostními pásy. Firma totiž falšovala údaje o jejich vlastnostech.
21.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Připojením k "vhodně" nazvané síti lze kvůli bugu v iOSu odstavit Wi-Fi Připojením k "vhodně" nazvané síti lze kvůli bugu v iOSu odstavit Wi-Fi
Žádný operační systém není bezchybný a platí to i pro Apple iOS. Bezpečnostní výzkumník Carl Schou přišel na to, že připojením k bezdrátové sítě se specifickým SSID se dá v iPhonu zrušit Wi-Fi konektivita.
20.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné
Pokud nepotřebujete smartphone, může vám posloužit i jednoduchý mobilní telefon. Nokia pro takové zákazníky připravila novinky v podobě modelů 105 4G a 110G. Ten první dokonce nemá ani fotoaparát.
19.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou
Bezdrátové nabíjení více zařízení najednou není jednoduché. V případě nabíječky Zens Magnetic Dual Powerbank se to vyřešilo tak, že plochy pro bezdrátové nabíjení jsou na obou stranách powerbanky.
18.6.2021, aktualita, Milan Šurkala