Samsung, LG, Huawei a další známé značky soutěžily, kdo jako první představí flexibilní smartphone. Do závodu ovšem nakonec zasáhl nečekaný hráč: americká společnost Royole, která byla založena před čtyřmi lety v Kalifornii absolventy Stanfordské univerzity. Za sebou už má několik dílčích úspěchů, naposledy otevření továrny v čínském Shenzenu, kde jsou masově vyráběny flexibilní displeje.
Být první neznamená vyhrát

Nejvýraznějším písmem se Royole do historie zapsal tento týden, když v Pekingu odhalil první komerčně dostupný flexibilní smartphone. Tím ovšem nemá společnost zdaleka vyhráno. Mnohem důležitější bude, zda Royole stihne svou novinku uvést včas na trh a především, zda bude použitelná. Přece jen se bavíme o přelomové technologii, která může trpět různými dětskými nemocemi. Twitterový uživatel @Universeice měl možnost novinku vyzkoušet a dle něj se (vzhledem k „hrubému“ designu) stále jedná o produkt budoucnosti.
FlexPai, jak se jmenuje první flexibilní smartphone na světě, v sobě vlastně kombinuje dvě zařízení – mobilní telefon a tablet. AMOLED displej s úhlopříčkou 7,8” a rozlišením 1920 x 1440 pixelů lze z výchozího stavu ohnout na velikost 4”. Můžete si všimnout, že se jedná opravdu o jeden panel, který není nijak viditelně přerušen. K ohnutí lze ovšem využít pouze jedno místo (přibližně v polovině zařízení), kde se nachází kloub. O plně flexibilní smartphone, který bychom srolovat, se tedy zatím nejedná. Konstrukce kloubu byla údajně testována pro 200 tisíc ohnutí. Leckomu by také mohla vadit robustnější tělo – FlexPai váží 320 g a měří 134 x 190,35 x 7,6 mm.

Royole si ovšem nevystačil s jediným světovým prvenstvím. Žádný jiný smartphone totiž nebyl dosud vybaven 2,8GHz procesorem od Qualcommu s Adreno 640 GPU, jak uvádí specifikace. Téměř jistě se jedná o připravovaný Snapdragonu 8150 nebo 855 (finální název zatím není jistý), který by měl být vyroben 7nm technologií. FlexPai také přichází s až 8GB RAM, 256GB interním úložištěm, duálním zadním fotoaparátem (16 + 20 MPx) a baterií o kapacitě 3 800 mAh. Operačním systémem je Water OS 1.0 založený na Androidu 9.0 Pie.
Dostupnost a cena
Datum zahájení prodeje zatím nebylo prozrazeno, ale i vzhledem k použití dosud nepředstaveného procesoru to nejspíš nebude hned. FlexPai byl zatím potvrzen jen na čínském trhu, a to za cenu od 9 000 juanů (29 500 Kč bez DPH).
Zdroj: Royole.com