Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Flashujeme novou ROM u zařízení HTC Touch Diamond2

27.10.2009, Pavel Koza, návod
I když už není flashování zařízení, tedy instalace nové verze operačního systému do paměti FlashROM, takovým dobrodružstvím, jako tomu bylo ještě před pár lety, pro některé uživatele to stále může být krokem do neznáma, a tak raději setrvají u své stávající, mnohdy hodně problamatické verze.
Tento článek se pokusí ukázat vám, že se dnes jedná o celkem bezpečný a "blbuvzdorný" proces, kde je při dodržení několika málo pravidel riziko jakéhokoliv nepříjemného poškození zařízení skutečně minimální.



POZOR! Pokud máte zařízení odemčené a nainstalovaný Hard SPL OliNex 1.33, je nutné před instalací upgradovat na verzi 1.83. Ušetříte si spoustu starostí.

Podmínek a pravidel pro flashování je několik a je skutečně velmi vhodné se jich držet. Mají svůj smysl a jejich porušení může vést k nevratným poškozením vašeho zařízení. Největším nebezpečím je násilné přerušení flashování a kolem toho se všechny podmínky točí.
  • Baterie musí být nabita minimálně na 50%, ale nic nezkazíte, pokud ji necháte nabít úplně.
  • Flashováním přijdete o veškeré informace uložené v paměti zařízení (neplatí o paměťové kartě, tedy pokud není šifrovaná pomocí funkce ve WM6, tam sice data zůstanou, ale nečitelná). Před flashováním si tedy zkopírujte všechny informace a soubory jinam. Není možné provést zálohu a obnovení, tedy pokud váš zálohovací program nenabízí speciální restore pouze dat a nikoliv nastavení (obnovení nastavení staré verze systému na nové zařízení může působit nestabilitu a problémy).
  • Za žádných okolností během flashování telefon neodpojuje nebo nevypínejte, pokud k tomu nejste vyzváni na displeji zařízení nebo obrazovce počítače! Flashování je pomalý proces vyžadující trpělivost a někdy se může protáhnout i na několik desítek minut, kdy zařízení zdánlivě nic nedělá. Stejně tak je nutné deaktivovat na stolním počítači či notebooku všechny režimy spánku či hibernace, které by mohly flashování násilně přerušit.
  • Pro úvodní fázi aktualizace je nutné mít zařízení připojeno pomocí ActiveSync (Windows XP) nebo Windows Mobile Device Center (Windows Vista).
  • Tento postup platí pro zařízení HTC Touch Diamond2, ale instalační procedura je velmi podobná u všech ostatních zařízení od HTC. Jiná zařízení jiných značek ale mohou nabízet nástroje / postupy zcela odlišné.
  • Pokud máte lokalizovanou verzi zařízení, je nutné použít speciální ROMku s obsaženou češtinou! Pokud si nahrajete univerzální WWE verzi, o lokalizaci přijdete. Aktualizace na Windows Mobile 6.5 bude k dispozici snad během několika dní.

Pokud máte hotovo, data jsou zazálohována, baterie nabita a soubor s aktualizací stažen z webu HTC (tento článek pojednává o oficiálních ROM verzích, flashování neoficiálních ROMek probereme někdy jindy), můžeme se pustit do samotného procesu flashování.


Krok 1. - Spuštění aktualizace


První krok je velmi snadný, stažený soubor jednoduše spustíme jako jakýkoliv jiný spustitelný soubor. Aktualizace je distribuována ve formě samorozbalovacích archivů, takže je nutné mít na stolním počítači přibližně dvojnásobek volného místka, než kolik zabírá stažený soubor. Jakmile je archiv rozbalen, automaticky se spustí instalátor a nabídne první obrazovku s výstrahou, že všechna data na zařízení budou odstraněna. Zde je nutné potvrdit zaškrtávátko a přejít na další krok. V dalším kroku jsme upozorněni na několik podmínek pro úspěšné flashování, o kterýchjsem vám psal v úvodu tohoto článku. Pokud jste zařízení ještě nepřipojili, je nejvyšší čas tak učinit. Opět je pak nutné potvrdit zaškrtávátkem a přejít na další stránku.




Krok 2. - Potvrzení aktualizace


V dalším kroku se dostáváme od teorie k praxi. Instalátor si zkontroluje zařízení a pokud je shledá vhodným k aktualizaci, zobrazí aktuální verzi ROM a nabídne vám update. Zatím je k dispozici i možnost si vše rozmyslet a tlačítkem "Cancel" vše přerušit. Kliknutím na tlačítko Update se obrazovka aktualizuje a kromě stávající verze ROM se objeví i verze, kterou hodlá instalátor na zařízení nahrát. Pokud se verze rovnají, nemá smysl v instalaci pokračovat, pokud je instalovaná verze nižší, můžeme přikročit k dalšímu kroku. Tam nás instalátor seznámí s některými projevy zařízení, které mohou nastat během flashování a zároveň upozorní na to, že se oznámení o ukončení flashování objeví na displeji stolního počítače, odkud flashování provádíte. A tím je veškerá vaše práce u konce.




Krok 3. - Flashování


Jakmile kliknete naposledy na tlačítko Next, dál je vše v režii flashovací aplikace. Nejdříve se zařízení restartuje a na jeho displeji se objeví takové barevné pruhy. Nepanikařte, to je normální, zařízení je ve speciálním flashovacím režimu. Zároveň se na stolním počítači začne instalovat nové zařízení, mobilní zařízení v tomto režimu se totiž hlásí trochu jinak, než když je v režimu normálním. Po instalaci se automaticky spustí kopírování nové verze ROM na zařízení a posléze její samotná instalace. Proces flashování je zobrazen jak na stolním zařízení, tak na kapesním přístroji. Opět zdůrazňuji, že toto je kritická fáze flashování a je nutné zachovat trpělivost a klid, i když se delší dobu nic neděje.



Součástí upgrade na Windows Mobile 6.5 je i jeden restart zhruba v 9%, takže zachovejte klid:) Delší prodleva nastane i v 18%, flashování není tak jedno


Krok 4. - Dokončení flashování


Po skončení flashování by se mělo zařízení automaticky restartovat a na stolním počítači se objeví informace o ukončení flashování.



Stačí kliknout na tlačítko Finish a máte hotovo.


Proces obnovení


Když instalace selže, objeví se na obrazovce chybová hláška včetně kódu chyby. Kliknutím na tlačítko "View Document" zjistíte, co přesně ta chyba znamená. Pak můžete provést proces obnovení z neúspěšného flashování pomocí čtyřkrokového postupu, který je přímo součástí flashovací utilitky.



V prvním kroku jednoduše odpojte zařízení od počítače. V druhém kroku na 3 vteřiny vyjměte baterii a poté ji zase vložte do zařízení. Třetí krok spočívá v zapnutí zařízení. V případě, že uvidíte pestrobarevnou "duhu", klikněte na tlačítko Next; pokud zařízení normálně nastartuje, klikněte na tlačítko "Skip", čtvrtý krok přeskočte a spusťte flashování znovu. Nakonec zařízení připojte k počítači, počkejte na rozpoznání zařízení a stiskněte tlačítko "Next".



Výsledkem obnovení by měla být informační obrazovka s upozorněním, že proces aktualizace byl úspěšně obnoven a bude se pokračovat.



Pokud máte další problémy, pište do komentářů a zkusíme se je vyřešit.
reklama