Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y

18.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Fisker se chystá na další pokus prorazit se svými elektromobily. Chystá totiž nové elektrické SUV, které by mělo být konkurencí Tesle Modelu Y, rovněž za příznivou cenu okolo 40000 USD.
Ve třídě elektromobilů bude za chvíli pořádně narváno. Už dnes chystá elektromobily kdekdo a firem, které na příští roky chystají elektrické novinky, je spousta. Jednou z těch, které se o to v moderní podobě pokoušely, je i Ficker Inc., který vyráběl elektromobil Fisker Karma. Firma se ale dostala do finančních potíží a na čas zmizela. Nyní to však zkouší znovu a výsledkem má být nové SUV. To by navíc nemělo být moc drahé a počítá se s cenou okolo 40.000 USD, tedy na úrovni nedávno představeného vozu Tesla Model Y, kterému má novinka konkurovat.
 
Fisker SUV
 
Nový Fisker je ve vývoji, nicméně to neznamená, že bychom ho v dohledné době měli vídat na silnicích. Náročné testy ho teprve čekají a hovoří se o zahájení prodeje až za dva roky. Z technických údajů toho zatím moc nevíme. Má se vyrábět verze s jedním elektromotorem, který bude pohánět jen jednu nápravu, i verze se dvěma motory a pohonem všech čtyř kol. 80kWh akumulátor by dle výrobce měl vydržet na ujetí 300 mil (cca 480 km).
 
Podobně jako Tesla, i Fisker plánuje vozy vyrábět v USA (zatím se ale neví kde) a prodávat je přes internet. V plánu jsou ještě další dva modely, ty ale ještě nebyly blíže určeny. Společnost má údajně vyvíjet solid-state akumulátory, které by měly zvládnout nabití elektřiny na 500 mil (800 km) za zhruba minutu, ale to zní v dnešní době jako naprosté sci-fi (znamenalo by to nabíjecí výkon asi 8 MW).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama