www.svetmobilne.cz
>
>

Fiat Chrysler zaplatí přes 800 mil. USD za svou Dieselgate

Fiat Chrysler zaplatí přes 800 mil. USD za svou Dieselgate
, , aktualita
Automobilek, které měly nesrovnalosti při emisních testech u naftových motorů, bylo hodně. Týkalo se to i koncernu Fiat Chrysler a jejich paradoxně pojmenovaných motorů EcoDiesel. Ty totiž ve skutečnosti nebyly vždy až tak "eko".
reklama
I když kauza Dieselgate propukla u automobilky Volkswagen, postupem času se zjistilo, že jde o globální problém drtivé většina automobilek a seznam těch, které nepodváděly (resp. těch, u kterých se to ještě neprokázalo), bude dnes už spíše kratší než těch, kterým byly podvody prokázány. Své si nyní užije i koncern Fiat Chrysler (FCA), který se s americkými úřady dohodl na vyrovnání, které ho bude stát více než 800 milionů USD (přibližně 18 miliard Kč). Zjistilo se totiž, že FCA u modelových ročníků 2014 až 2016 vozů Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee mělo používat software, který měl snižovat emise při měření dle standardu EPA, ale v praxi emise až tak dobře neřešil a automobily nebyly ani zdaleka tak čisté, jak bylo prezentováno. Problém se týkal těchto aut s motorizací paradoxně nazvanou EcoDiesel V6 (šlo o motor s objemem 3,0 litru).
 
Dodge Ram 1500 EcoDiesel V6
 
Samo FCA tvrdí, že neudělalo nic špatného. Motory totiž legálně mohou mít vyšší emise, než je naměřeno v testech, to ale musí jít o výjimečné dokumentované případy (např. nouzový režim, čištění DPF filtru, zahřívání SCR katalyzátoru a podobně). A pak už je jen otázkou, kdo co považuje za normální jízdu a co za výjimečný stav. Právě zde patrně leží zakopaný pes, neboť software měl být optimalizován tak, aby při měření EPA nespadl do těchto "výjimečných" stavů, zatímco v praxi se tak děje docela běžně.
 
A nyní k oněm pokutám. Jen na pokutě za tento způsob nastavení softwaru zaplatí FCA pokutu ve výši zhruba 305 mil. USD. FCA pak musí svolat přibližně 100 tisíc vozů, kterých se problém týká a opravit je, což si vyžádá odhadem asi 185 mil. USD. Samotný stát Kalifornie si přisadí ještě svou vlastní státní pokutu ve výši 19 mil. USD (za cca 13 tisíc vozidel na území Kalifornie). Aby toho nebylo málo, dalších 6 mil. USD dostanou ještě americké celní úřady za dovoz zhruba 1700 vozů, které byly vybaveny takto nastaveným softwarem. Jenže ani tady to ještě nekončí. Každý majitel dotčeného vozu dostane ještě kompenzaci ve výši $990 až $3075, což by mělo náklady pro FCA zvýšit o dalších zhruba 300 mil. USD.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik