www.svetmobilne.cz
>
>

Fiat Chrysler zaplatí přes 800 mil. USD za svou Dieselgate

Fiat Chrysler zaplatí přes 800 mil. USD za svou Dieselgate
, , aktualita
Automobilek, které měly nesrovnalosti při emisních testech u naftových motorů, bylo hodně. Týkalo se to i koncernu Fiat Chrysler a jejich paradoxně pojmenovaných motorů EcoDiesel. Ty totiž ve skutečnosti nebyly vždy až tak "eko".
K oblíbeným
reklama
I když kauza Dieselgate propukla u automobilky Volkswagen, postupem času se zjistilo, že jde o globální problém drtivé většina automobilek a seznam těch, které nepodváděly (resp. těch, u kterých se to ještě neprokázalo), bude dnes už spíše kratší než těch, kterým byly podvody prokázány. Své si nyní užije i koncern Fiat Chrysler (FCA), který se s americkými úřady dohodl na vyrovnání, které ho bude stát více než 800 milionů USD (přibližně 18 miliard Kč). Zjistilo se totiž, že FCA u modelových ročníků 2014 až 2016 vozů Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee mělo používat software, který měl snižovat emise při měření dle standardu EPA, ale v praxi emise až tak dobře neřešil a automobily nebyly ani zdaleka tak čisté, jak bylo prezentováno. Problém se týkal těchto aut s motorizací paradoxně nazvanou EcoDiesel V6 (šlo o motor s objemem 3,0 litru).
 
Dodge Ram 1500 EcoDiesel V6
 
Samo FCA tvrdí, že neudělalo nic špatného. Motory totiž legálně mohou mít vyšší emise, než je naměřeno v testech, to ale musí jít o výjimečné dokumentované případy (např. nouzový režim, čištění DPF filtru, zahřívání SCR katalyzátoru a podobně). A pak už je jen otázkou, kdo co považuje za normální jízdu a co za výjimečný stav. Právě zde patrně leží zakopaný pes, neboť software měl být optimalizován tak, aby při měření EPA nespadl do těchto "výjimečných" stavů, zatímco v praxi se tak děje docela běžně.
 
A nyní k oněm pokutám. Jen na pokutě za tento způsob nastavení softwaru zaplatí FCA pokutu ve výši zhruba 305 mil. USD. FCA pak musí svolat přibližně 100 tisíc vozů, kterých se problém týká a opravit je, což si vyžádá odhadem asi 185 mil. USD. Samotný stát Kalifornie si přisadí ještě svou vlastní státní pokutu ve výši 19 mil. USD (za cca 13 tisíc vozidel na území Kalifornie). Aby toho nebylo málo, dalších 6 mil. USD dostanou ještě americké celní úřady za dovoz zhruba 1700 vozů, které byly vybaveny takto nastaveným softwarem. Jenže ani tady to ještě nekončí. Každý majitel dotčeného vozu dostane ještě kompenzaci ve výši $990 až $3075, což by mělo náklady pro FCA zvýšit o dalších zhruba 300 mil. USD.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
23.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik