Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fiat-Chrysler se chce spojit s Renaultem

28.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Dnešním světem automobilek vládnou velké koncerny a vytvoření dalšího by nemuselo být až tak nereálné. Koncern Fiat-Chrysler se totiž chce spojit s Renaultem, kterému toto spojení navrhnul a zatím nebyl odmítnut.
Zatímco před lety si většina automobilek hrála na svém písečku, automobily měly v nabídce spoustu naprosto různých motorů, dnešní alfou a omegou je co největší snižování nákladů a unifikace modelů. A to platí nejen v rámci jedné automobilky, ale i více značek najednou. Vznikají tak nadnárodní koncerny sdružující velké množství automobilek, které mezi sebou sdílejí komponenty a dělí se o náklady na vývoj. I proto chce koncern Fiat-Chrysler (FCA) mermomocí někoho najít, s kým by se mohl spojit. Nyní se mu zalíbila francouzská automobilka Renault. Pokud by se s ní spojil, měli bychom zde třetí obrovský automobilový koncern vedle Toyoty a Volkswagenu.
 
Renault Zoe
 
FCA už toto 50/50 spojenectví Renaultu nabídla, Francouzi zatím neodmítli a zprávu i potvrdili. Dle svých vlastních slov nyní možnost něčeho takového zkoumají a vyjádří se později. Zajímavé je, že do rozhovorů o spojení nebyly vtaženy automobilky Nissan a Mitsubishi, které s Renaultem už dlouhou dobu spolupracují, byť netvoří koncern v pravém smyslu slova. Někteří dokonce tvrdí, že nedávné zatčení ředitele a CEO Carlose Ghosne (vedl Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance i všechny tři automobilky zvlášť) bylo jakýmsi zorganizovaným převratem, který měl zabránit spojení mezi Francouzi a Japonci.
 
RAM Heavy Duty
 
Hlavním důvodem, proč by tento koncern měl smysl, je především to, že by se obě dvě společnosti velmi dobře doplňovaly. FCA je díky svým americkým značkám (např. Jeep, RAM) velmi silný v USA, kde naopak Renault neexistuje. Naopak Renault je silný v Evropě a má velmi důležité technologie pro elektromobily, ve kterých zatím FCA hodně ztrácí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama