www.svetmobilne.cz
>
>

Ferdinand Piëch, zachránce VW, zemřel v 82 letech

Ferdinand Piëch, zachránce VW, zemřel v 82 letech
, , aktualita
Jeden z nejvýznamnějších inženýrů a manažerů automobilek historie, Ferdinand Piëch, vnuk Ferdinanda Porscheho, zemřel ve věku 82 let. Má na svědomí vzestup VW, Audi a pozvedl i českou Škodu.
K oblíbeným
reklama
Svět automobilů dnes obletěla smutná zpráva, že ve věku 82 let zemřel jeden z nejdůležitějších manažerů a inženýrů historie, Ferdinand Piëch. Stalo se tak v neděli 25. srpna v jedné bavorské restauraci, kde zkolaboval. Byl převezen do nemocnice, ale už se nepodařilo ho zachránit. Piëch se narodil 17. dubna 1937 a byl vnukem legendárního Ferdinanda Porscheho. V roce 1963 se dostal do automobilky Porsche, kde vedl vývojový tým a po pěti letech se stal technickým ředitelem. Na svědomí měl např. i vývoj závodního vozu Porsche 917, což mu mnozí vyčítali, než se ale vůz stal obrovským úspěchem. Zdaleka to nebylo naposled, kdy si Piëch prosadil auto, které by z finančního hlediska jiný manažer asi nikdy neprotlačil.
 
Ferdinand Piëch
 
Začátkem 70. let ale bylo rozhodnuto, že rodinní příslušníci nesmí vést firmu Porsche, a tak se roku 1972 dostal do Audi. I zde zabodoval a v roce 1980 představil pohon všech čtyř kol Quattro i pro běžné osobní automobily a stal se tak jedním ze zakladatelů čtyřkolek v běžných vozech. Z nepříliš zavedené Audi se mu navíc povedlo udělat automobilku, která mohla konkurovat Mercedesu a BMW, čímž tuto luxusní dvojku rozšířil na trojku.
 
Šéfem koncernu Volkswagen se stal v roce 1993 a i zde dokázal nevídané věci. Zasadil se o výrazně větší sdílení komponent napříč automobilkami (viz např. platformu, kterou Octavia sdílela s Golfem, A3 i Toledem), a tak ze středně velkého ztrátového Volkswagenu udělal jeden z největších automobilových koncernů na světě. VW se navíc stal hodně ziskovým. Neskončilo se ale jen u základních čtyřech velkých automobilek koncernu Volkwswagen, samotném VW, Audi, Škody a Seatu. Došlo k těsnějšímu propojení s Porsche, koncern odkoupil Bentley, Bugatti, motocykly Ducati i nákladní vozy MAN a Scania. Zasadil se o to, že se Škoda nestala montovnou levných vozů, jak se to stalo s Dacií v područí Renaultu (a právě Renault měl o Škodu počátkem 90. let také zájem). Piëch si během svého působení prosadil takové vozy, jako byl šílený Bugatti Veyron nebo pro Volkswagen netypický luxusní vůz Phaeton.
 
Piëch, který měl celkem 12 dětí se 4 různými ženami, vydržel ve Volkswagenu do roku 2002, kdy byl nahrazen Berndem Pischetsriederem (politika VW vyžaduje odstoupení v 65 letech). V dozorčí radě Volkswagenu ale zůstal až do jara 2015, těsně před vypuknutí skandálu Dieselgate.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala