Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Face ID na iPhonu X oklame speciální maska i 10leté dítě

17.11.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Apple nás od představení iPhonu X přesvědčuje, jak je rozpoznání obličeje Face ID bezpečné, přece jen se však na internetu objevují důkazy, že ani tento propracovaný systém není neprůstřelný.

Face ID vs. maska


Apple tvrdí, že Face ID není možné oklamat ani pomocí profesionálních filmařských masek, které používají v Holywoodu. To je možná pravda, bezpečnostní společnost Bkav se však rozhodla, že technologii pomocí masky přece jen obelstí. Zatímco filmaři se snaží o co možná největší realističnost svých masek, bezpečnostní analytici se rozhodli využít slabiny trojrozměrného mapování. Lidské oko poměrně snadno rozpozná, že se jedná o umělou masku, naopak Face ID si myslí, že má před sebou skutečný obličej a odemkne iPhone X. Většina masky byla vytvořena pomocí 3D tisku, některé části včetně očí jsou však pouze 2D obrázky. K vytvoření modelu stačilo společnosti 150 dolarů (3 250 Kč bez DPH), pokud nepočítáme cenu 3D tiskárny.


O tom, že tato speciální maska opravdu zvládne obelstít Face ID, se můžete přesvědčit na videu níže. Nikde se však nedozvíme, kolik neúspěšných pokusů vedlo k vytvoření tohoto modelu, jisté je pouze to, že práce trvala společnosti pět dnů. Vytvoření další takové masky by však jistě bylo už jednodušší, neboť autoři nejspíš přišli na to, jak ošálit Face ID. Měli by se majitelé iPhonu X začít bát o bezpečí svého smartphonu? Pokud nejsou politici nebo jiné známé osobnosti, které by mohly mít v telefonu důležité materiály, nemají nejspíš důvod k obavám. Přece jen vytvoření masky není zase tak snadné, aby se to někomu vyplatilo kvůli „obyčejnému“ uživateli. Útočník by navíc v takovém případě potřeboval nejen přesnou podobu obličeje, ale také samozřejmě samotný iPhone.



Face ID vs. desetiletý chlapec


Může desetileté dítě oklamat Face ID? Ano, přitom nemusí jít o žádného malého génia, který by byl o krok napřed než vývojáři Applu. V níže uvedeném videu můžeme vidět chlapce, jak odemkne iPhone X své matky. Tady bylo Face ID nejspíš oklamáno genetikou. Apple sice tvrdí, že technologie rozpoznání obličeje od sebe rozezná i jednovaječná dvojčata. U dětí mladších 13 let však nejsou ještě plně vyvinuty některé rysy v obličeji, proto americký výrobce dodává, že u této věkové skupiny existuje vyšší pravděpodobnost zmatení Face ID. Takže se nemusíme bát, že by každé dítě bez problémů odemklo iPhone X svých rodičů, čas od času se však nějaký takový případ může objevit.




reklama