Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Popálený chlapec nebo shořelé auto. Exploze Samsungu Galaxy Note 7 způsobují škody

12.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Skandál týkající se explodující baterie v Samsungu Galaxy Note 7 pokračuje, v jednom z případů dokonce došlo ke zranění. Spekuluje se, že výrobce na konci měsíce zablokuje všechny nevyměněné kusy.
Samsung sice kvůli možnosti exploze baterie v Galaxy Note 7 zahájil výměnu vadných kusů, ne každý na tuto výzvu ale stihl zareagovat. Výsledkem jsou bohužel případy, kdy explodující telefon zranil člověka nebo poškodil majetek. První případ se stal v newyorské čtvrti Brooklyn, kde byl šestiletý chlapec popálen při sledování videí na smartphonu, který náhle explodoval. Informaci potvrdila jeho babička Linda Lewis. Výbuch způsobil spuštění alarmu v domě a chlapec byl převezen sanitkou do nemocnice. Naštěstí se nejedná o vážné popáleniny, proto bylo dítě ještě týž den puštěno domů. Rodina je údajně v kontaktu se zástupci Samsungu, ale žádné podrobnosti nezveřejnila.

Ve státě Florida dokonce explodující baterie v Galaxy Note 7 s největší pravděpodobností způsobila požár automobilu Jeep. Nathan Dornacher se svou rodinou odnášeli nakoupené věci z vozu, kde nechali nabíjet smartphone. Když se Nathan pro přístroj vrátil, všiml si před otevřením vozu plamenů uvnitř. Hasičům se naštěstí požár povedlo uhasit dříve, než se stačil rozšířit, automobil je ovšem poměrně rozsáhle poničen. Bylo velkým štěstím, že k explozi došlo až ve chvíli, kdy v autě už nikdo nebyl.

V Jižní Karolíně zase nejspíš kvůli explodující baterii v Galaxy Note 7 došlo k požáru domu. Vyšetřování sice zatím není u konce, ale podle prvotních informací to vypadá, že požár vypukl kousek od zásuvky, kde byl nabíjen smartphone. Jediným dalším zařízením připojeným v dané zásuvce byl vzduchový kompresor, ale ten nebyl před požárem zapnutý. I tento případ se naštěstí obešel bez zranění, obyvatel domu totiž odešel vyzvednout jednu ze svých dcer, a když se vrátil, našel své obydlí v plamenech. Do ukončení vyšetřování bude muset muž i se svými dcerami zůstat v hotelu.

Trojice významných australských aerolinek Qantas, Jetstar a Virgin Australia dokonce zakázala používání Samsungu Galaxy Note 7 na palubách svých komerčních letů, aby tak zabránila případné explozi, která by uvnitř letadla mohla mít katastrofální následky. Celkem se do světa dostalo 2,5 milionu kusů tohoto telefonu, u kterého hrozí riziko vznícení kvůli vadné baterii. Samsung žádá uživatele, aby svůj Note 7 vrátili, ale v tuto chvíli není jasné, jaké procento tak opravdu učinilo. Do výměny přístroje nabízí výrobce zapůjčení modelu z řady Galaxy J. Druhou možností je vyměnit Galaxy Note 7 za Galaxy S7 či S7 Edge s tím, že příplatek je uživateli samozřejmě vrácen.

V každém případě má zákazník nárok na omluvu v podobě dárkové karty přednabité na 25 dolarů. Uživatelé z České republiky nejsou ohroženi, protože se na zdejším trhu telefon ani nestihl začít prodávat. Verze přístroje pro čínský trh zase údajně obsahuje jinou baterii, u které exploze nehrozí. Už upravený Galaxy Note 7 by se měl k prvním zákazníkům dostat 21. září, a to jako náhrada za vrácený model s vadnou baterií. První na řadě bude podle všeho Austrálie, potom by měly následovat i další regiony. Neoficiálně se hovoří o tom, že po 30. září jihokorejský výrobce vzdáleně deaktivuje všechny nevyměněné přístroje, aby zabránil dalším nehodám.

Samsung ovšem musí čelit i problémy se samovznícením Galaxy S7 Edge, ke kterému došlo v Ohiu. Daniel Ramirez pracoval na stavbě, zatímco měl svůj telefon v pravé přední kapse. V jednu chvíli slyšel podivné hvízdání a vibrace, potom si všiml kouře. Po malé chvíli došlo k explozi mobilu. Výsledkem jsou popáleniny druhého až třetího stupně v oblasti nohou a třísel, ale také na ruce, když se muž snažil telefon vytáhnout z kapsy. Podle lékařů vyžadují zranění rozsáhlé operace a následnou léčbu. Případ bude nyní řešit americký soud. K incidentu došlo 30. května, tedy ještě několik měsíců předtím, než byl vůbec představen Galaxy Note 7. Otázkou zůstává, zda se jednalo o ojedinělý případ, nebo reálně hrozí exploze i u baterií v Galaxy S7 Edge.

Zdroj: Phonearena.com, Gsmarena.com
reklama