Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Evropské unii se nelíbí předinstalované aplikace v Androidu

18.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google má možná zaděláno na další problém s Evropskou unií, jejichž výsledkem by mohla být tučná pokuta. Tentokrát jsou důvodem předinstalované aplikace na telefonech s Androidem, které Google požaduje po výrobcích.
Android je sice open source a do svého smartphonu jej tak může zdarma a bez omezení umístit jakýkoliv výrobce. Trochu jiná situace ovšem nastane v případě, že výrobce chce zároveň předinstalovat obchod s aplikcemi Google Play Store, což dnes dělá skoro každý, kdo chce své telefony prodávat v Evropě. Spolu s Play Store totiž výrobci musí obvykle přidat ještě balíček aplikací od Googlu, který zahrnuje mimo jiné internetový prohlížeč, Mapy nebo Gmail. S jednotlivými výrobci smartphonů i mobilními operátory má Google uzavřené smlouvy, a právě jejich obsah chce teď zevrubně prozkoumat Evropská komise.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová se na konferenci v Amsterdamu nechala slyšet, že za hlavní problém považuje právě smlouvy s Googlem, kvůli kterým se výrobci telefonů nemohou svobodně rozhodnout, jaké aplikace do telefonu nainstalují, čímž může docházet k omezení jednoho z hlavních způsobů, jak se aplikace mohou dostat k zákazníkovi. Americkému gigantovi údajně hrozí pokuta až 10 % z loňských tržeb, tedy 7,4 miliardy dolarů.

Není to poprvé, co má Google problém s evropskými úřady kvůli možnému monopolnímu chování. A problémy se společnosti nevyhýbají ani v Rusku, kde byl Google vloni obviněn ze stejného důvodu, jako teď Evropskou komisí. Mluvčí Googlu Mark Jansen prohlásil, že výrobci mají volnost v tom, zda Android použijí s aplikacemi od Googlu nebo bez nich, poslední slovo mají přitom zákazníci, kteří se rozhodnou, jaké aplikace chtějí používat.

Zdroj: Reuters.com
reklama