www.svetmobilne.cz
>
>

EU má navrhnout zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035

EU má navrhnout zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035
, , aktualita
Podle serveru Bloomberg chce EU přijít s návrhem zákona, který by znamenal úplný zákaz spalovacích motorů od roku 2035. To tedy znamená, že by nebylo možné prodávat už ani plug-in hybridní vozidla.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie myslí boj se spalovacími motory opravdu vážně. Prozatím to bylo v režii jednotlivých států, nicméně podle serveru Bloomberg, který se dostal k uniklým dokumentům, by Evropská komise měla už zítra přijít s návrhem zákona, jenž by znamenal úplný zákaz spalovacích motorů v autech od roku 2035. Připomeňme, že mnoho zemí po celém světě má podobný plán už i bez tohoto návrhu, některé země ještě striktnější (např. Norsko chce být rychlejší než EU a podobný zákaz je naplánován už na rok 2025).
 
Nabíjení BMW i3
ilustrační foto, autor: Janitors, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Velkým cílem EU je snížit emise CO2 v roce 2030 o 55 % proti stavu z roku 1990 (při vyhlášení plánu šlo původně o 40 %). Prozatím jsme na 24 %, takže máme už jen 9 let na to, abychom stáhli dalších 31 % (i kdyby se plán nezměnil, pořád by šlo o dost vysokých 16 %). Jak toho dosáhnout? Bojuje se na více frontách a celkem by se mělo objevit 12 nových přístupů, které se budou týkat energetiky, průmyslu, vytápění budov a dopravy. A právě o jednom z přístupů pro dopravu je zde řeč.
 
Osobní doprava se na emisích EU podílí 12 %, takže je jasné, že jen ona sama to nevytrhne. To také vysvětluje, proč se mají změnit cíle hned ve čtyřech odvětvích. Do roku 2030 je v plánu snížit emise osobních aut a dodávek o 65 %, což znamená výrazný přechod na elektromobily a plug-in hybridy. V roce 2035 ale auta už nebudou smět mít spalovací motor (bude-li návrh zákona předložen v této podobě a schválen), takže se odporoučí i spalovací plug-in hybridy a budou muset být prodávány už jen čistě elektromobily nebo podobná bezemisní vozdila, např. vodíková. EU tím chce dosáhnout "nulových emisí" do roku 2050.
 
To také znamená, že se plné elektromobility patrně dočkáme dříve, než se očekávalo. Osobně jsem to u nás v ČR očekával spíše kolem roku 2065-2070 (zákaz okolo 2040-2045), nicméně bude-li celounijní zákaz takto brzy, tak to vypadá, že jsem se asi mýlil a při přirozené obnově vozového parku můžeme čekat plnou elektromobilitu v ČR nejpozději kolem roku 2060 (zhruba tehdy by mohly zmizet ze silnic poslední hybridy z počátku 30. let), nepřijde-li ale vedle zákazu prodeje později i zákaz provozu, pak by to mohlo být ještě dříve. Ostatně při tomto tempu by měl být vozový park elektrifikovaný z velké většiny i bez zákazu už v roce 2050.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru
Automobilka Hyundai spouští další svolávací akci. Tentokrát je to v USA i Kanadě, kde má problém s vozy Sonata Hybrid a Tucson. Jejich dvoulitrové GDI může vykazovat předčasné opotřebení ložisek ojnice a zanedbání může vést až k požáru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů
Podle poslední analytické zprávy už měl Apple prodat přes 2 miliardy telefonů iPhone. Tvrdí tak Horace Deidu ze serveru Asymco, který považuje iPhone 13 za nejdůležitější upgrade, s čímž by ale spousta jiných nesouhlasila.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů