www.svetmobilne.cz
>
>

EU má navrhnout zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035

EU má navrhnout zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035
, , aktualita
Podle serveru Bloomberg chce EU přijít s návrhem zákona, který by znamenal úplný zákaz spalovacích motorů od roku 2035. To tedy znamená, že by nebylo možné prodávat už ani plug-in hybridní vozidla.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie myslí boj se spalovacími motory opravdu vážně. Prozatím to bylo v režii jednotlivých států, nicméně podle serveru Bloomberg, který se dostal k uniklým dokumentům, by Evropská komise měla už zítra přijít s návrhem zákona, jenž by znamenal úplný zákaz spalovacích motorů v autech od roku 2035. Připomeňme, že mnoho zemí po celém světě má podobný plán už i bez tohoto návrhu, některé země ještě striktnější (např. Norsko chce být rychlejší než EU a podobný zákaz je naplánován už na rok 2025).
 
Nabíjení BMW i3
ilustrační foto, autor: Janitors, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Velkým cílem EU je snížit emise CO2 v roce 2030 o 55 % proti stavu z roku 1990 (při vyhlášení plánu šlo původně o 40 %). Prozatím jsme na 24 %, takže máme už jen 9 let na to, abychom stáhli dalších 31 % (i kdyby se plán nezměnil, pořád by šlo o dost vysokých 16 %). Jak toho dosáhnout? Bojuje se na více frontách a celkem by se mělo objevit 12 nových přístupů, které se budou týkat energetiky, průmyslu, vytápění budov a dopravy. A právě o jednom z přístupů pro dopravu je zde řeč.
 
Osobní doprava se na emisích EU podílí 12 %, takže je jasné, že jen ona sama to nevytrhne. To také vysvětluje, proč se mají změnit cíle hned ve čtyřech odvětvích. Do roku 2030 je v plánu snížit emise osobních aut a dodávek o 65 %, což znamená výrazný přechod na elektromobily a plug-in hybridy. V roce 2035 ale auta už nebudou smět mít spalovací motor (bude-li návrh zákona předložen v této podobě a schválen), takže se odporoučí i spalovací plug-in hybridy a budou muset být prodávány už jen čistě elektromobily nebo podobná bezemisní vozdila, např. vodíková. EU tím chce dosáhnout "nulových emisí" do roku 2050.
 
To také znamená, že se plné elektromobility patrně dočkáme dříve, než se očekávalo. Osobně jsem to u nás v ČR očekával spíše kolem roku 2065-2070 (zákaz okolo 2040-2045), nicméně bude-li celounijní zákaz takto brzy, tak to vypadá, že jsem se asi mýlil a při přirozené obnově vozového parku můžeme čekat plnou elektromobilitu v ČR nejpozději kolem roku 2060 (zhruba tehdy by mohly zmizet ze silnic poslední hybridy z počátku 30. let), nepřijde-li ale vedle zákazu prodeje později i zákaz provozu, pak by to mohlo být ještě dříve. Ostatně při tomto tempu by měl být vozový park elektrifikovaný z velké většiny i bez zákazu už v roce 2050.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář