Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Estonsko bojuje proti rychlosti: pokuta nebo čekání

29.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Policie v Estonsku zkouší nový způsob trestů za vysokou rychlost. Pokud je to poprvé, řidič si může vybrat, zda zaplatí pokutu, nebo zda bude muset vyčkat 45 až 60 minut s policistou, než mu bude dovoleno jet dál.
Pokuty nejsou pro všechny zrovna velkým trestem, a v Estonsku proto zkouší nový systém časových trestů místo peněžitých. Pokud je řidič poprvé chycen za přestupek překročení povolené rychlosti, má na výběr ze dvou možností potrestání. Buď zaplatí pokutu, nebo bude muset počkat určitou dobu, než mu vyprší časový trest. Ten může být 45 minut, pokud byla rychlost překročena o 20 km/h nebo méně, případně 60 minut, pokud byla překročena v rozmezí 21 až 40 km/h.
 
Překročení rychlosti
 
ilustrační obrázek, autor: Michael Coghlan [CC BY-SA 2.0], přes Flickr
 
Prozatím jde jen o test nového systému, který bude občas probíhat na silnici mezi městy Tallinn a Rapla (během následujícího měsíce by měl být vyzkoušen alespoň ještě jednou). Policie si od nového systému slibuje, že dlouhé čekání pak řidiče ve výsledku lépe naučí nepřekračovat rychlost, než jednodušší a rychlejší zaplacení pokuty. Systém se v zemi zkouší i proto, že v posledních dvou letech zde významně narostl počet mrtvých na silnicích. Součástí testu bude i výzkum toho, jak řidiči takový časový postih vnímají, a jak vlastně zdůvodňují to, proč se neřídili dopravními předpisy.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama