Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobily v EU musí ode dneška dělat falešné zvuky

1.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
Elektrická auta jsou při provozu velmi tichá, což je současně jejich výhoda i nevýhoda. Takové vozy tvoří riziko zejména pro nevidomé. Proto v EU musí ode dneška elektromobily a hybridy uměle vydávat hluk při malých rychlostech.
Elektromobily přináší několik pozitivních, ale současně i spoustu negativních vlastností. Jednou z kontroverzních vlastností je jejich hlučnost. Elektromotory jsou velmi tiché, a tak pomalu jedoucí elektromobil takřka není slyšet. To je výhoda v obecně nižší hlučnosti ve městech, ale současně to způsobuje rizikové situace, kdy se zničehonic blízko chodců může vynořit elektromobil, který tam kvůli absenci (resp. nízkému) hluku nečekali. Typicky se něco takového stává např. na parkovišti. Kritické je to pak pro nevidomé. Ode dneška tak všechny nově homologované vozy s hybridním nebo čistě elektrickým pohonem v EU musí mít systém AVAS (Acoustic Vehicle Alert Systems). Dle výzkumu je totiž riziko srážky s chodcem v případě elektrifikovaných vozů s chodcem asi o 40 % vyšší než u vozů se spalovacím motorem.
 
Elektromobil
 
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
Vozy vybavené tímto systémem musí do rychlosti 12 mph (19,3 km/h) nebo při couvání vydávat umělé zvuky, aby o nich chodci věděli. Zatímco nové nařízení se prozatím týká jen nově homologovaných vozidel, od července 2021 budou muset mít tento systém všechna nově prodaná hybridní a elektrická vozidla, tedy i ta, která byla homologovaná před červencem 2019. Podobné nařízení míří i do USA a zdaleka tak nejde jen o výmysl EU. Tam začne platit od září 2020 a bude vyžadovat generování umělého hluku až do rychlosti 18,6 mph (30 km/h).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama