www.svetmobilne.cz
>
>

Elektromobily v EU musí ode dneška dělat falešné zvuky

Elektromobily v EU musí ode dneška dělat falešné zvuky
, , aktualita
Elektrická auta jsou při provozu velmi tichá, což je současně jejich výhoda i nevýhoda. Takové vozy tvoří riziko zejména pro nevidomé. Proto v EU musí ode dneška elektromobily a hybridy uměle vydávat hluk při malých rychlostech.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily přináší několik pozitivních, ale současně i spoustu negativních vlastností. Jednou z kontroverzních vlastností je jejich hlučnost. Elektromotory jsou velmi tiché, a tak pomalu jedoucí elektromobil takřka není slyšet. To je výhoda v obecně nižší hlučnosti ve městech, ale současně to způsobuje rizikové situace, kdy se zničehonic blízko chodců může vynořit elektromobil, který tam kvůli absenci (resp. nízkému) hluku nečekali. Typicky se něco takového stává např. na parkovišti. Kritické je to pak pro nevidomé. Ode dneška tak všechny nově homologované vozy s hybridním nebo čistě elektrickým pohonem v EU musí mít systém AVAS (Acoustic Vehicle Alert Systems). Dle výzkumu je totiž riziko srážky s chodcem v případě elektrifikovaných vozů s chodcem asi o 40 % vyšší než u vozů se spalovacím motorem.
 
Elektromobil
 
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
Vozy vybavené tímto systémem musí do rychlosti 12 mph (19,3 km/h) nebo při couvání vydávat umělé zvuky, aby o nich chodci věděli. Zatímco nové nařízení se prozatím týká jen nově homologovaných vozidel, od července 2021 budou muset mít tento systém všechna nově prodaná hybridní a elektrická vozidla, tedy i ta, která byla homologovaná před červencem 2019. Podobné nařízení míří i do USA a zdaleka tak nejde jen o výmysl EU. Tam začne platit od září 2020 a bude vyžadovat generování umělého hluku až do rychlosti 18,6 mph (30 km/h).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
20.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala