www.svetmobilne.cz
>
>

Elektromobily v EU musí ode dneška dělat falešné zvuky

Elektromobily v EU musí ode dneška dělat falešné zvuky
, , aktualita
Elektrická auta jsou při provozu velmi tichá, což je současně jejich výhoda i nevýhoda. Takové vozy tvoří riziko zejména pro nevidomé. Proto v EU musí ode dneška elektromobily a hybridy uměle vydávat hluk při malých rychlostech.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily přináší několik pozitivních, ale současně i spoustu negativních vlastností. Jednou z kontroverzních vlastností je jejich hlučnost. Elektromotory jsou velmi tiché, a tak pomalu jedoucí elektromobil takřka není slyšet. To je výhoda v obecně nižší hlučnosti ve městech, ale současně to způsobuje rizikové situace, kdy se zničehonic blízko chodců může vynořit elektromobil, který tam kvůli absenci (resp. nízkému) hluku nečekali. Typicky se něco takového stává např. na parkovišti. Kritické je to pak pro nevidomé. Ode dneška tak všechny nově homologované vozy s hybridním nebo čistě elektrickým pohonem v EU musí mít systém AVAS (Acoustic Vehicle Alert Systems). Dle výzkumu je totiž riziko srážky s chodcem v případě elektrifikovaných vozů s chodcem asi o 40 % vyšší než u vozů se spalovacím motorem.
 
Elektromobil
 
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
Vozy vybavené tímto systémem musí do rychlosti 12 mph (19,3 km/h) nebo při couvání vydávat umělé zvuky, aby o nich chodci věděli. Zatímco nové nařízení se prozatím týká jen nově homologovaných vozidel, od července 2021 budou muset mít tento systém všechna nově prodaná hybridní a elektrická vozidla, tedy i ta, která byla homologovaná před červencem 2019. Podobné nařízení míří i do USA a zdaleka tak nejde jen o výmysl EU. Tam začne platit od září 2020 a bude vyžadovat generování umělého hluku až do rychlosti 18,6 mph (30 km/h).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala