Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobily prolomily 2milionovou hranici

8.6.2017, Milan Šurkala, aktualita
Prodeje elektromobilů dramaticky rostou, jen za poslední rok se zvýšil jejich počet o další polovinu. V roce 2016 tak dosáhl počtu 2 milionů kusů a trend je nadále rostoucí. Největším trhem je ten čínský.
Elektromobily jsou automobily budoucnosti a takřka všechny automobilky se snaží mít ve výrobním programu alespoň jedno takové auto. Největším průkopníkem je automobilka Tesla, nicméně bohatý výrobní program na elektroauta má např. i Nissan nebo BMW. Zatímco do roku 2015 bylo prodáno zhruba 1,3 milionu elektromobilů, jen za rok 2016 se prodalo dalších 750 tisíc kusů a bylo dosaženo mety 2 milionů prodaných kusů. 
 
BMW i8
elektromobil BMW i8
 
Nejvíce elektrických aut se prodává v Číně, která tvoří 40 % veškerých celosvětových prodejů elektroaut. V Číně je nicméně už nyní 300 tisíc elektrobusů a neuvěřitelných 200 milionů elektrických motorek. Na první pohled se to nezdá, ale kdo byl např. v Šanghaji, mi dá za pravdu, že ačkoli je tu provoz motorek dosti hustý, vládne zde až nečekané ticho a klid. Pokud se ale bavíme o zastoupení elektroaut na dílčích trzích, s náskokem vede Norsko, v němž tvoří elektromobily 29 % nově prodaných aut (zde je to dáno zejména šílenými daněmi na klasická auta, resp. úlevami pro elektrmobily). Další Nizozemsko má jen 6,4 % a Švédsko 3,4 %. Již zmíněná Čína, Francie a Velká Británie se pak pohybují někde kolem 1,5% zastoupení.
 
Nicméně i přes tato čísla je celkové zastoupení elektromobilů v celosvětovém vozovém parku jen 0,2 %. Předpokládá se, že v roce 2020 bude počet elektromobilů někde mezi 9 až 20 miliony a měl by tedy překonat jednoprocentní hranici. Pro rok 2025 se počítá se zhruba 40 až 70 miliony. To ale hodně závisí na státních pobídkách, neboť bez nich nejsou elektromobily pro lidi stále nějak moc atraktivní. Více informací se můžete dočíst v 71stránkové zprávě.
 
Zdroj: iea.org
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama