Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobil Polestar Precept využije recyklovaných materiálů a Android

25.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Volvo v rámci své značky Polestar ukázalo ekologický koncept Precept. Tento elektromobil je vyroben z mnoha recyklovaných materiálů včetně použitých rybářských sítí nebo PET lahví, najdeme tu i lněná vlákna.
Automobilka Volvo přetváří svou sportovní divizi Polestar na výrobce elektromobilů. Ta právě představila koncept ekologického vozu Precept, který chce řešit více ekologických problémů najednou. Elektrický pohon je svou ekologií prozatím diskutabilní, nicméně Volvo se chlubí tím, že se snaží snižovat i ekologickou stopu výroby akumulátorů (což je největším ekologickým problémem elektromobility) a i výroba elektrické energie se obecně stává stále čistější a čistější. Hodně se dbá ale i na výrobu zbytku elektromobilu.
 
Polestar Precept
 
Např. interiérové panely a zadní části sedadel jsou vyrobeny z lněných vláken, což snižuje množství plastů o 80 % a také hmotnost těchto dílů o 50 %. To se ve výsledku podílí i na lehkém snížení spotřeby. Sedáky jsou utkané z materiálu, který vznikl recyklací PET lahví. Loketní opěrky využívají korku a koberečky jsou původem z použitých rybářských sítí.
 
Polestar Precept
 
Z dalších vlastností toho zatím moc nevíme. Polestar Precept je ale prvním vozem, který byl představen s novým Google Android Automotive OS, což je operační systém Googlu pro automobily, jakási rozšířená verze Android Auto. To znamená, že vedle tradičních funkcí, jako je nastavování zrcátek, sedadel, klimatizace a infotainmentu bude přidáno nebo vylepšeno např. rozpoznávání řidiče, automatické nastavování vozu pro daného řidiče, lepší digitální asistent se širší podporou jazyků apod.
 
Polestar Precept
 
Dotyková obrazovka infotainmentu má 15" úhlopříčku, digitální přístrojový štít má pak 12,5". Bude zde sledování pohledu a také varování, pokud se bude řidič dlouho dívat na obrazovku a nikoli na silnici.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama