Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobil Jaguar I-PACE prodlužuje dojezd o 19 km díky softwaru

10.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Prodloužení dojezdu elektrických aut se dá dosáhnout mnoha způsoby, větším akumulátorem, efektivnějším a úspornějším hardwarem, ale také i optimalizací softwaru. Právě díky SW kouzlům má nyní I-PACE o 19 km delší dojezd.
Automobilka Jaguar přichází s vylepšenou verzí svého elektromobilu I-PACE. Asi nejvítanější změnou je tu prodloužení dojezdu o nezanedbatelných 19 km. O to se zasloužily především závody těchto SUV I-PACE eTrophy, díky kterým získal Jaguar spoustu cenných dat, jež nyní využije i v běžných produkčních autech. Pozměněno bylo např. vektorování točivého momentu mezi nápravami, pozměnilo se také chlazení a chladiče jsou častěji zavřené pro zlepšení aerodynamiky vozu.
 
Jaguar I-PACE
 
Dále se vylepšila rekuperace brzdné energie v nižších rychlostech, o což se naopak zasloužila analýza 500 milionů najetých mil s těmito vozy běžnými zákazníky. Jaguar také zlepšil způsob výpočtu zbývajícího dojezdu. Zajímavostí je i to, že ačkoli se má dojezd v praxi prodloužit o 19 km, v papírech bude nadále uvedeno stejných 377 km jako před faceliftem. Jaguaru se jednoduše nechce procházet náročnou homologací a ušetřené peníze chce raději investovat do dalšího vývoje produktů, které přinesou zlepšení v reálu a ne na papíře. Jednou z posledních novinek faceliftované verze je i rozšíření podpory over-the-air aktualizací.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama