Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektrokoloběžky Bird čeká expanze do 50 evropských měst

14.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Evropský trh chce dobýt Bird, další americký start-up se sdílením elektrických koloběžek. Letos na jaře a v létě chce expandovat do 50 nových měst, kde hodlá využít svůj nový, robustnější model Bird Zero.
Kalifornský start-up Bird byl založen teprve v září 2017, ale nyní působí ve více než 100 městech, kde půjčuje své elektrické koloběžky. Prozatím se jedná převážně o americká města, ale to by se brzy mělo změnit. Pro letošní rok si totiž společnost naplánovala masivní expanzi na zaoceánské trhy, na jaře chce své služby rozšířit do padesáti měst v Evropě a na Středním východě. Už vloni začal Bird působit v Paříži, Tel Avivu, Bruselu, Antverpách, Vídni, Curychu a Londýně, nedávno potom umístil své koloběžky také v Malaze, Lisabonu, Varšavě, Lyonu a Madridu, navíc začal zkušební provoz v německém Bamberku.
 
 
Bird zatím nezveřejnil kompletní seznam měst, kam hodlá expandovat, ale šance, že mezi nimi najdeme Prahu (či jiné české město), jsou poměrně vysoké. V tuzemské metropoli v současné době působí pouze Lime, takže prostor pro konkurenci (na rozdíl od jiných měst) zůstává široký. Rozšíření na nové trhy i posílení na stávajících by mělo způsobit, že Evropa spolu se Středním východem budou tvořit polovinu celosvětových operací společnosti.
 
Tyto kroky si zároveň vyžádají rozšíření počtu koloběžek, flotila americké firmy by se tak měla rozrůst v tomto regionu desetinásobně. Stejně jako konkurence, také Bird donedávna používal koloběžky pro běžný trh, ale s určitými úpravami. I do evropských měst ovšem hodlá nasadit nový model Bird Zero, který byl představen vloni na podzim. Jako první na světě byl navržen kompletně pro potřeby tzv. ridesharingu a o jeho výrobu se stará společnost Electisan (také známá pod názvem OKB).
 
Ve srovnání s předchozími stroji, které používal Bird, se novinka vyznačuje o 60 % vyšší výdrží baterie, což znamená delší dojezd a větší počet uživatelů, kteří mohou koloběžku použít před jejím dobitím. Plné pneumatiky, rozměrnější podvozek a nízké těžiště zajišťují větší stabilitu při jízdě i vyšší životnost. K dispozici je také silnější osvětlení, nový digitální displej nebo vylepšená GPS.
 
Zdroj: Bird.co


reklama