www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely

Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
, , aktualita
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
K oblíbeným
reklama
Přísné emisní limity EU nutí výrobce k elektrifikaci svých vozidel. Nejde jen o elektromobily, ale i plug-in hybridy, klasické hybridy a mild hybridy. Takové vozy se dnes stávají standardem a alespoň mírnou výpomoc elektromotoru už má kdekdo. Není divu, že jejich prodeje rostou raketovým tempem, a je to poprvé v historii, kdy elektrifikované vozy v Evropě překonaly naftové vozy. Zatímco loni v září to bylo 59 % pro benzín, 29 % pro naftu a 11 % pro elektrifikované vozy, nyní je to 47 %, 25 %  (přesněji 24,8 %) a 25 %. Září 2020 se tak stává historickým milníkem. A když se podíváte na vývoj grafu, na překonání benzínových aut bychom nemuseli čekat příliš dlouho a mohlo by se tak stát už počátkem příštího roku.
 
Registrace nových vozů dle typu pohonu
 
Pokud jde o samotné elektrifikované vozy, většinu tvoří stále ty, které se nenabíjí, tedy hybridy a mild hybridy, které si pomáhají pouze rekuperací. Není to ale výrazné, nenabíjecí vozy tvoří jen mírnou nadpoloviční většinu s 53 %. Dominují jim Toyota a Lexus s 32% podílem a 4 vozy v první desítce, zoubky ale vystrkuje i Ford, Suzuki a BMW. Např. u nového Fordu Puma tvoří mild hybridní verze 69 % veškerých prodejů, u Fiatu 500 tvoří hybridy 59 % a u Fiaty Panda pak 41 %. Plug-in hybridy a čisté elektromobily si pak berou zbývajících 47 % elektrifikovaných vozů.
 
Prodeje aut
 
Zajímavých ukazatelů je ale více. Trhu s elektromobily vévodí Tesla, ale ta spadla o 5 %. Naprosti tomu Volkswagen rostl o 352 % (i díky VW ID.3) a Renault o 211 %. I když samotný VW nestačí na Teslu, jako koncern Volkswagen Group už Teslu překonává. Plug-in hybridům zase vévodí Mercedes-Benz s 22% podílem, následován je automobilkami Volvo a BMW.
 
Prodeje jednotlivých tříd
 
Další zajímavostí je to, že třída SUV už totálně převálcovala všechny ostatní třídy. Se svým 41,3% podílem je první s obrovským náskokem (trochu jinak by to ale dopadlo, kdybychom SUV rozdělili do jednotlivých tříd dle velikosti). Nejprodávanějším takovým vozem je Renault Captur, následován Peugeotem 2008 a Fordem Puma. Na druhém místě jsou malé vozy s 19,0 %, kde to vyhrává Opel Corsa, jen mírně pak zaostává Renault Clio a Peugeot 208.
 
Třetí nejprodávanější kategorií jsou kompakty, tedy nižší střední třída, která si vzala 17,7 %. Jako první je už tradičně Volkswagen Golf s 28,7 tisíc vozů a překvapivé může být druhé místo s 20,4 tisíc kusů, které získal luxusní Mercedes-Benz třídy A. Třetí pozici má Škoda Octavia s 18,2 tisíc vozů. Miniaturní vozy mají 7,2 % (vyhrává Fiat 500 a Fiat Panda), dále tu máme střední třídu. Té s poměrně velkým náskokem vévodí elektrická Tesla Model 3 s 15,8 tisíc registrací, teprve druhou příčku získal VW Passat (9,6 tisíce) a třetí je BMW 3 (9,1 tisíce).
 
Zdroj: jato.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře