www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely

Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
, , aktualita
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
K oblíbeným
reklama
Přísné emisní limity EU nutí výrobce k elektrifikaci svých vozidel. Nejde jen o elektromobily, ale i plug-in hybridy, klasické hybridy a mild hybridy. Takové vozy se dnes stávají standardem a alespoň mírnou výpomoc elektromotoru už má kdekdo. Není divu, že jejich prodeje rostou raketovým tempem, a je to poprvé v historii, kdy elektrifikované vozy v Evropě překonaly naftové vozy. Zatímco loni v září to bylo 59 % pro benzín, 29 % pro naftu a 11 % pro elektrifikované vozy, nyní je to 47 %, 25 %  (přesněji 24,8 %) a 25 %. Září 2020 se tak stává historickým milníkem. A když se podíváte na vývoj grafu, na překonání benzínových aut bychom nemuseli čekat příliš dlouho a mohlo by se tak stát už počátkem příštího roku.
 
Registrace nových vozů dle typu pohonu
 
Pokud jde o samotné elektrifikované vozy, většinu tvoří stále ty, které se nenabíjí, tedy hybridy a mild hybridy, které si pomáhají pouze rekuperací. Není to ale výrazné, nenabíjecí vozy tvoří jen mírnou nadpoloviční většinu s 53 %. Dominují jim Toyota a Lexus s 32% podílem a 4 vozy v první desítce, zoubky ale vystrkuje i Ford, Suzuki a BMW. Např. u nového Fordu Puma tvoří mild hybridní verze 69 % veškerých prodejů, u Fiatu 500 tvoří hybridy 59 % a u Fiaty Panda pak 41 %. Plug-in hybridy a čisté elektromobily si pak berou zbývajících 47 % elektrifikovaných vozů.
 
Prodeje aut
 
Zajímavých ukazatelů je ale více. Trhu s elektromobily vévodí Tesla, ale ta spadla o 5 %. Naprosti tomu Volkswagen rostl o 352 % (i díky VW ID.3) a Renault o 211 %. I když samotný VW nestačí na Teslu, jako koncern Volkswagen Group už Teslu překonává. Plug-in hybridům zase vévodí Mercedes-Benz s 22% podílem, následován je automobilkami Volvo a BMW.
 
Prodeje jednotlivých tříd
 
Další zajímavostí je to, že třída SUV už totálně převálcovala všechny ostatní třídy. Se svým 41,3% podílem je první s obrovským náskokem (trochu jinak by to ale dopadlo, kdybychom SUV rozdělili do jednotlivých tříd dle velikosti). Nejprodávanějším takovým vozem je Renault Captur, následován Peugeotem 2008 a Fordem Puma. Na druhém místě jsou malé vozy s 19,0 %, kde to vyhrává Opel Corsa, jen mírně pak zaostává Renault Clio a Peugeot 208.
 
Třetí nejprodávanější kategorií jsou kompakty, tedy nižší střední třída, která si vzala 17,7 %. Jako první je už tradičně Volkswagen Golf s 28,7 tisíc vozů a překvapivé může být druhé místo s 20,4 tisíc kusů, které získal luxusní Mercedes-Benz třídy A. Třetí pozici má Škoda Octavia s 18,2 tisíc vozů. Miniaturní vozy mají 7,2 % (vyhrává Fiat 500 a Fiat Panda), dále tu máme střední třídu. Té s poměrně velkým náskokem vévodí elektrická Tesla Model 3 s 15,8 tisíc registrací, teprve druhou příčku získal VW Passat (9,6 tisíce) a třetí je BMW 3 (9,1 tisíce).
 
Zdroj: jato.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Patent Toyoty: autonomní vůz, který natankuje či nabije auto přímo na silnici Patent Toyoty: autonomní vůz, který natankuje či nabije auto přímo na silnici
S elektromobily vyvstává častější otázka, co se stane, když dojde energie. Totéž se ale může stát i vozům se spalovacím motorem. Toyota proto přemýšlí nad autonomním řešením, které poslouží oběma skupinám a zprovozní jakékoli auto.
30.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení
Na světě je mnoho fanoušků Harryho Pottera a nemálo z nich by chtělo, aby se věci z filmů a knih staly realitou. Pokud jde o létající košťata, Brazilci přišli s alternativou. Nabídnou jezdící košťata na základě elektrických jednokolek.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala