Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektrické retro Peugeot e-Legend navázalo na 504 Coupé

22.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Francouzská automobilka Peugeot představila koncept autonomního elektromobilu e-Legend. Ten svými tvary navazuje na legendární model 504 Coupé, který vyjel na silnice před 50 lety. Má také velmi solidní dojezd.
Francouzský Peugeot byl vždy znám velmi elegantními vozy, jejichž design hodně poutal pozornost. To však poněkud skončilo po přelomu tisíciletí a od té doby se mu designové "pecky" už tak často nedaří. Vrátit se ke starým časům snaží i konceptem elektrického kupé e-Legend. Jeho design vychází z modelu 504 Coupé a autor designu sám tvrdí, že to byl velmi těžký úkol. Najít správný kompromis mezi retro a futuristickým designem není vůbec jednoduché.
 
Peugeot e-Legend
 
Technologií z dnešní doby má více než dost. Je to např. 49" obrazovka místo přístrojové desky, která může v autonomním režimu fungovat ve dvou módech. Soft preferuje komfort, minimum informací a zábavu, Sharp pak podněcuje aktivitu a konektivitu s ostatním světem, např. pomocí sociálních sítí. Při manuálním řízení jsou tu také dva módy. Legend zobrazí přístrojovou desku připomínající tu z 504 Coupé, Boost je pak zase moderním zobrazením.
 
Peugeot e-Legend
 
Na audio systému se spolupracovalo se společností Soundhound, který zahrnuje i hlasové ovládání, které by se v reálných vozech Peugeot mělo objevit do dvou let. Umí také selektivně pouštět zvuky každému pasažérovi zvlášť. Řidič tak může slyšet hlášení navigace, zatímco ostatní poslouchají hudbu a každý může poslouchat jinou.
 
Peugeot e-Legend
 
Vůz má rozměry 4650 mm na délku, 1930 mm na šířku, 1370 mm na výšku a jeho rozvor činí 2690 mm. Pohybuje se na 19" kolech Michelin. V interiéru je celkem 16 displejů (kromě již zmíněného 49" vepředu tu jsou např. 29" displeje ve dveřích, 12" ve slunečních clonách a podobně).
 
Peugeot e-Legend
 
Peugeot e-Legend má dva elektromotory dosahující dohromady maximálního výkonu 340 kW a točivého momentu 800 Nm. Z nuly na 100 km/h se dostane do 4 sekund a maximální rychlost byla omezena na 220 km/h. Velká 100kWh baterie by měla dle relativně realistické normy WLTP (ve srovnání s tou současnou) postačit na dojezd 600 kilometrů. Díky rychlonabíjení lze dobít energii na 500 km během 25 minut. Jde jen o koncept a o sériové výrobě se neuvažuje. Do výroby se ale mohou dostat některé použité prvky.
 
Peugeot e-Legend
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama