Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord: driftovalo téměř 42,2 km

24.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
I elektromobily mohou driftovat. A to dokonce tak dobře, že elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord v délce driftu. Na speciální trati se povedlo dosáhnou smyku o délce téměř 42,2 kilometru.
Elektromobilům se často vytýká, že bez zvuku motoru s nimi není zdaleka taková zábava jako s auty se spalovacími motory. Spousta elektronických pomocníků dále omezuje možnosti zábavy. Přesto dokáže sportovní Porsche Taycan dost pěkně driftovat. Automobilka Porsche se totiž pokusila překonat Guinessův rekord v délce driftu s elektrickým autem na vodě a povedlo se. Pokud proběhl na speciální trati v Porsche Experience Centre (PEC) Hockenheimring. Ta má zhruba 80 metrů ve vnějším průměru a jedno její projetí má zhruba 200 metrů.
 
Driftovací rekord Porsche Taycan
 
Za volant usedl Dennis Retera, nezávislým expertem tu byla Denise Ritzmann, která je evropskou driftovací šampionkou z let 2018 a 2019. Vůz kroužil po okruhu 55 minut, přičemž ujel průměrnou rychlostí 46 km/h vzdálenost 42,171 km. Šlo o variantu vozu s pohonem jen zadní nápravy, který je dostupný např. v Číně. Dle Retery je driftování s takovým vozem snadné (jsou-li vypnuty stabilizační systémy), neboť má stále dostatek výkonu, dlouhý rozvor a nízké těžiště zajišťující dobrou stabilitu při driftu.
 
Driftovací rekord Porsche Taycan
 
Přesto zde byly i výzvy. Soustředit se téměř jednu hodinu je náročné, také asfalt není všude úplně stejný a v různých místech různě klouže. Soustředil se na řízení driftu především volantem a precizním řízením než akcelerátorem, který by zvýšil riziko přílišného roztočení vozu a hodin.
 
Driftovací rekord Porsche Taycan
 
Pro zajímavost, nejdelší drift na vodě vůbec drží BMW M5 s 9krát větší vzdáleností 374,17 km, také s průměrnou rychlostí okolo 46 km/h. Ten byl uznán v roce 2018 a auto bylo potřeba během jízdy po okruhu 5krát natankovat doprovodným vozidlem. Teď už jen připojit Taycan na elektrickou šňůru a může tam jezdit do bezvědomí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama