Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektrické Porsche Taycan na Nürburgringu deklasovalo Teslu Model S Plaid o 18 sekund

5.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Elektrické Porsche Taycan na Nürburgringu deklasovalo Teslu Model S Plaid o 18 sekund
Rekordy na Severní smyčce Nürburgringu jsou oblíbeným způsobem poměřování schopností vozů. Porsche s novou před-sériovou verzí Taycanu zajelo takový čas, že Teslu Model S Plaid překonalo o 18 sekund. To je hotová věčnost.
Před půl rokem zajela Tesla Model S Plaid rekord elektromobilů na Severní smyčce Nürburgringu s časem 7:25:231 minuty. Od té doby se hodně změnilo a titul si už vzalo hypersportovní elektrické auto Rimac Nevera. Tomu se povedlo srazit oproti Tesle bez pár desetinek 20 sekund s časem 7:05,298 minuty. Rekord Tesly však byl zajímavý i tím, že jde jednak o plnohodnotné rodinné auto se čtyřmi (resp. pěti) dveřmi, jde totiž o liftback, jednak se americkým autům často vytýká, že jsou dobré jen na zrychlení v přímce, ale neumí jezdit rychle do zatáček. Přes to všechno Model S Plaid překonal o 8 sekund i Porsche, což pro něj byla docela ostuda. Nyní se ale Porsche vrací a dostává svému věhlasu. Zajelo nový čas s před-sériovým Taycanem, kterým Teslu doslova deklasovalo. Nadělilo jí totiž téměř 18 sekund, což je v těchto sférách už hotová věčnost, a proti předchozímu Taycanu se Porsche zlepšilo o 26 sekund.
 
Výsledný čas je 7:07,55 minuty a tento čtyřdvéřový elektrický sedan byl jen o pouhé 2 sekundy pomalejší než hypersportovní Nevera. To je opravdu úctyhodný výsledek. Excelentní čas zajel jezdec Lars Kern, který je řidičem společnosti Porsche pro vývoj nových modelů. I když úspěšný vůz nevypadá příliš sériově (obrovské křídlo a další aerodynamické úpravy), jedinými úpravami byla povinná bezpečnostní klec navíc a sportovní sedačky. Jinak jde o "sériový" vůz. Uvozovky jsou zde použity, protože Porsche tuto verzi Taycanu zatím sériově nevyrábí, mělo by jít ale o vůz, který se do sériové výroby chystá a bude představen v blízké budoucnosti. Záznam této jízdy Porsche zveřejní v polovině března.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama