Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektrická kola a koloběžky snižují spotřebu ropy 4× více než elektroauta

4.12.2023, Milan Šurkala, aktualita
Elektrická kola a koloběžky snižují spotřebu ropy 4× více než elektroauta
Asi nikoho moc nepřekvapí, že elektromobil je prostředkem, jak snižovat spotřebu ropy. Překvapivě v dopravě ale není tím nejdůležitějším. Mnohem výrazněji ji snižují elektrické koloběžky a elektrokola.
Auta se spalovacím motorem jsou nemalou částí toho, kde všude končí zpracovaná ropa (v případě aut zejména v podobě benzínu a nafty). Elektroauta by měla tuto spotřebu ropy snižovat, stejně jako emise CO2 (a dalších jiných látek). Ukazuje se však, že se jim to nedaří ani zdaleka tak dobře a rychle jako elektrokolům, elektrickým koloběžkám a skútrům. Ty to totiž zvládají násobně rychleji. Australský průzkum zjistil, že v zemi je 44 % tras pro dojíždění kratších než 10 km. V případě města Perth je to dokonce tak daleko, že ze 4,2 milionu denních tras je 2,8 milionu z nich kratších než 2 km.
 
Náhrada klasického auta elektromobilem tak sníží spotřebu ropných produktů, vtip je ale v tom, že elektrických aut se ani zdaleka neprodá tolik, kolik elektrokol a elektrických koloběžek. Ty se pak na tyto krátké trasy stávají stále častěji používaným dopravním prostředkem. Zatímco je celosvětově na silnicích asi 20 milionů osobních elektromobilů a 1,3 milionu užitkových elektrických aut, v případě elektrických jednostopých a tříkolových prostředků jde o 280 milionů. Na elektrická auta se tak ani zdaleka nepřechází tak často jako na tyto menší elektrické prostředky, což u těchto krátkých tras, kdy je spotřeba spalovacích motorů nadprůměrně vysoká, dělá podstatně větší rozdíly. Podle studie tak menší elektrické dopravní prostředky snížily spotřebu ropy 4krát tolik co elektroauta.
 
Stále to není ale nějak dramatická změna, jde asi o milion barelů ropy denně, což je 1% snížení celkové spotřeby, ale i to není úplně k zahození. Pro kontext, doprava dělá asi 60 % celkové spotřeby ropy, osobní doprava asi 20-30 %. Výhodou je i nižší cena. Zatímco roční spotřeba benzínu a nafty byla ve studii spočítána na 1820 dolarů, v případě elektrokola je to 20 dolarů.
 
Zdroj: jalopnik.com, theconversation.com, obrázek (autor: Kristoffer Trolle, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama