www.svetmobilne.cz
>
>
>

Eelo: nový OS na základech Androidu, bez šmírování Googlem

Eelo: nový OS na základech Androidu, bez šmírování Googlem
, , aktualita
Štvalo ho, že iOS je moc uzavřené a Android sbírá příliš mnoho osobních informací, proto se rozhodl vytvořit vlastní platformu. Vznikl open source a neziskový projekt Eelo, který sbírá finance na Kickstarteru.
K oblíbeným
reklama
Za nápadem stojí Gaël Duval, který není žádným programátorským zelenáčem, v roce 1998 totiž vytvořil distribuci Mandrake Linux. A v současné době není spokojený s nabídkou mobilních operačních systémů. iOS od Applu, který používá na svém iPhonu, nesplňuje jeho požadavek na otevřenou platformu a nelíbí se mu ani nejnovější produkty této značky, které považuje za předražené a nezajímavé. A také už má plné zuby Googlu a dalších velkých společností, které sbírají množství informací o uživatelích, aby je mohli využívat pro zobrazování cílené reklamy. Výsledkem je myšlenka vlastní platformy, která dostala název Eelo.
 
 
Jeden z prvních prototypů systému Eelo
 
Základní myšlenka je taková, že celý projekt bude open source a neziskový. Autor dokonce uvádí, že operační systém by podle něj být veřejnou infrastrukturou, podobně jako železnice nebo telefonní síť. Důraz bude kladen především na ochranu osobních údajů, zároveň by však systém měl nabídnout konzistentní a snadno použivatelné rozhraní, podobně jako iOS či macOS. Dokonce natolik, aby jej mohly používat všichni majitelé smartphonů včetně starších lidí a dětí. Gaël Duval si však uvědomuje, že vyvíjet v dnešní době zcela nový operační systém je nesmysl, proto Eelo postaví na základech androidové distribuce LineageOS, uživatelé tedy budou moci využívat miliony aplikací určených pro Android.
 
V tuto chvíli už existuje prototyp této platformy a autoři hledají vhodné služby, které by do systému integrovali. Důraz na ochranu soukromí totiž neznamená, že by uživatelé měli být odstřižení třeba od cloudových služeb. Jedno je však jisté, žádné předinstalované aplikace od Googlu v systému nenajdeme. Zpočátku si nejspíš budou moci Eelo stáhnout a nainstalovat zkušenější uživatelé jako alternativu běžného Androidu, v budoucnu se však počítá s prodejem smartphonů na platformě Eelo nebo nadstandardních placených službách pro korporátní uživatele.
 
Eelo v tuto chvíli sbírá potřebné finance na Kickstarteru, kde se požadovanou částku nejspíš podaří shromáždit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi Mi 10 Ultra: 120Hz displej, 120W nabíjení a 120× zoom Xiaomi Mi 10 Ultra: 120Hz displej, 120W nabíjení a 120× zoom
Oslavy 10letého výročí Xiaomi se nesou ve znamení nových produktů. Jedním z nich je i smartphone Mi 10 Ultra, který přináší tři "120". Má 120Hz displej, fotoaparáty se 120× zoomem a ultra rychlé 120W nabíjení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Náklaďák smetl Teslu Model S, ta neshořela a řidič odešel se zlomenou rukou Náklaďák smetl Teslu Model S, ta neshořela a řidič odešel se zlomenou rukou
Elektromobily jsou mnohými považovány za velmi nebezpečné zejména kvůli akumulátoru, jehož případný požár je v podstatě neuhasitelný. Jeden z řidičů Tesly Model S ale naopak byl rád, že při nehodě seděl v Tesle Model S s vysokým pětihvězdičkovým hodnocením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA
Lucid Motors chce už za pár týdnů představit svůj elektromobil Air EV. Ten má být doslova rekordmanem v dojezdu, který má překonat i Teslu Model S. Hovoří se totiž o 517 mílích, tedy 832 kilometrech.
11.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12 Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12
Na letošní podzim si Apple chystá čtyři nové telefony řady iPhone 12. Půjde o iPhone 12 a 12 Pro, přičemž ke každému z nich bude k dispozici i zvětšená varianta Max. Zatímco tyto modely mají mít podporu 5G, údajně se má chystat i 4G/LTE verze.
11.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala