www.svetmobilne.cz
>
>
>

Eelo: nový OS na základech Androidu, bez šmírování Googlem

Eelo: nový OS na základech Androidu, bez šmírování Googlem
, , aktualita
Štvalo ho, že iOS je moc uzavřené a Android sbírá příliš mnoho osobních informací, proto se rozhodl vytvořit vlastní platformu. Vznikl open source a neziskový projekt Eelo, který sbírá finance na Kickstarteru.
K oblíbeným
reklama
Za nápadem stojí Gaël Duval, který není žádným programátorským zelenáčem, v roce 1998 totiž vytvořil distribuci Mandrake Linux. A v současné době není spokojený s nabídkou mobilních operačních systémů. iOS od Applu, který používá na svém iPhonu, nesplňuje jeho požadavek na otevřenou platformu a nelíbí se mu ani nejnovější produkty této značky, které považuje za předražené a nezajímavé. A také už má plné zuby Googlu a dalších velkých společností, které sbírají množství informací o uživatelích, aby je mohli využívat pro zobrazování cílené reklamy. Výsledkem je myšlenka vlastní platformy, která dostala název Eelo.
 
 
Jeden z prvních prototypů systému Eelo
 
Základní myšlenka je taková, že celý projekt bude open source a neziskový. Autor dokonce uvádí, že operační systém by podle něj být veřejnou infrastrukturou, podobně jako železnice nebo telefonní síť. Důraz bude kladen především na ochranu osobních údajů, zároveň by však systém měl nabídnout konzistentní a snadno použivatelné rozhraní, podobně jako iOS či macOS. Dokonce natolik, aby jej mohly používat všichni majitelé smartphonů včetně starších lidí a dětí. Gaël Duval si však uvědomuje, že vyvíjet v dnešní době zcela nový operační systém je nesmysl, proto Eelo postaví na základech androidové distribuce LineageOS, uživatelé tedy budou moci využívat miliony aplikací určených pro Android.
 
V tuto chvíli už existuje prototyp této platformy a autoři hledají vhodné služby, které by do systému integrovali. Důraz na ochranu soukromí totiž neznamená, že by uživatelé měli být odstřižení třeba od cloudových služeb. Jedno je však jisté, žádné předinstalované aplikace od Googlu v systému nenajdeme. Zpočátku si nejspíš budou moci Eelo stáhnout a nainstalovat zkušenější uživatelé jako alternativu běžného Androidu, v budoucnu se však počítá s prodejem smartphonů na platformě Eelo nebo nadstandardních placených službách pro korporátní uživatele.
 
Eelo v tuto chvíli sbírá potřebné finance na Kickstarteru, kde se požadovanou částku nejspíš podaří shromáždit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut
Čínský výrobce telefonů Vivo u nás sice nepatří mezi nejznámější, ale možná se trochu více zviditelní konceptem extrémně rychlého 120W nabíjení Super FlashCharge. Akumulátor má nabít za pouhých 13 minut.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030 Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
20.6.2019, aktualita, Milan Šurkala