Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Eelo: nový OS na základech Androidu, bez šmírování Googlem

26.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Štvalo ho, že iOS je moc uzavřené a Android sbírá příliš mnoho osobních informací, proto se rozhodl vytvořit vlastní platformu. Vznikl open source a neziskový projekt Eelo, který sbírá finance na Kickstarteru.
Za nápadem stojí Gaël Duval, který není žádným programátorským zelenáčem, v roce 1998 totiž vytvořil distribuci Mandrake Linux. A v současné době není spokojený s nabídkou mobilních operačních systémů. iOS od Applu, který používá na svém iPhonu, nesplňuje jeho požadavek na otevřenou platformu a nelíbí se mu ani nejnovější produkty této značky, které považuje za předražené a nezajímavé. A také už má plné zuby Googlu a dalších velkých společností, které sbírají množství informací o uživatelích, aby je mohli využívat pro zobrazování cílené reklamy. Výsledkem je myšlenka vlastní platformy, která dostala název Eelo.
 
 
Jeden z prvních prototypů systému Eelo
 
Základní myšlenka je taková, že celý projekt bude open source a neziskový. Autor dokonce uvádí, že operační systém by podle něj být veřejnou infrastrukturou, podobně jako železnice nebo telefonní síť. Důraz bude kladen především na ochranu osobních údajů, zároveň by však systém měl nabídnout konzistentní a snadno použivatelné rozhraní, podobně jako iOS či macOS. Dokonce natolik, aby jej mohly používat všichni majitelé smartphonů včetně starších lidí a dětí. Gaël Duval si však uvědomuje, že vyvíjet v dnešní době zcela nový operační systém je nesmysl, proto Eelo postaví na základech androidové distribuce LineageOS, uživatelé tedy budou moci využívat miliony aplikací určených pro Android.
 
V tuto chvíli už existuje prototyp této platformy a autoři hledají vhodné služby, které by do systému integrovali. Důraz na ochranu soukromí totiž neznamená, že by uživatelé měli být odstřižení třeba od cloudových služeb. Jedno je však jisté, žádné předinstalované aplikace od Googlu v systému nenajdeme. Zpočátku si nejspíš budou moci Eelo stáhnout a nainstalovat zkušenější uživatelé jako alternativu běžného Androidu, v budoucnu se však počítá s prodejem smartphonů na platformě Eelo nebo nadstandardních placených službách pro korporátní uživatele.
 
Eelo v tuto chvíli sbírá potřebné finance na Kickstarteru, kde se požadovanou částku nejspíš podaří shromáždit.
 


reklama