www.svetmobilne.cz
>
>

DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů

DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
, , aktualita
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
K oblíbeným
reklama
Ve světě digitální fotografie už dlouhé roky funguje laboratoř starající se o test DxOMark. Ty se věnují snímačům digitálních fotoaparátů, kde hodnotí šum, dynamický i barevný rozsah. Později přibylo i hodnocení telefonů. Nyní tu máme další novinku, test akumulátorů ve smartphonech. Podobně jako u snímačů, i zde bude celkové výsledné skóre, které se bude skládat ze 3 podoblastí. Konkrétně půjde o Autonomy, Charging a Efficiency.
 
DxOMark Battery test
 
Parametr Autonomy má na starosti zjistit, jak dlouho vlastně vydrží telefon na jedno nabití. Skládá se ze tří podtestů. Stationary je testem typického použití. Začne se v 7 ráno a končí v 11 večer. Robot ovládá telefon, vyřizuje hovory, surfuje na sociálních sítích a webu, přehrává hudbu, video i hraje hry. Celkově je aktivní po dobu 4 hodin, což odpovídá globálnímu dennímu průměru. Např. premiant v testu, Samsung Galaxy M51, takto vydržel přes 80 hodin (cca 12 aktivních hodin během 3 dní a 4 noci). Test On the go funguje tak, že inženýr vezme 4-5 zařízení ven na cca 3 hodiny, chodí, jede autobusem, metrem, volá, sleduje sociální sítě, fotí, natáčí, používá GPS navigaci a streamuje hudbu podle předem daného scénáře.
 
Test Calibrated use case je naopak velmi přísný, takže zařízení jsou shodně nastavena na jas 200 cd/m2, hlučnosti 60 dB(A), připojení k vybrané Wi-Fi síti a umístěny do Faradayovy klece, aby sem nepronikla žádná jiná síť (ani mobilní ani Wi-Fi kromě výše zmíněné vlastní sítě). Pak se můžeme dozvědět, jak dlouho vydrží který telefon při daném použití (a žádném jiném).
 
Druhý parametr Charging testuje způsob nabíjení. I ten má totiž vliv na celkové hodnocení akumulátoru. Malý akumulátor může být problém, pokud se ale rychle nabije, tuto nevýhodu částečně smazává. Stejně tak velký akumulátor je rozhodně fajn, ale není dobré, pokud se nabíjí příliš pomalu. Předně se testuje Full Charge, tedy kdy se plně nabije. Součástí je nabití na 80 %, na 100 % (na ukazateli) a plné nabití (100 % na displeji nemusí znamenat plné nabití). Quick Boost pak měří, kolik se dá nabít za pouhých 5 minut nabíjení.
 
Poslední parametr Efficiency pak hovoří o efektivitě nabíjení. Ten tedy bere do úvahy (v testu Charge Up), kolik energie bylo při nabíjení dodáno a kolik energie vlastně akumulátor dostal. Měří se i efektivita samotného adaptéru a odběr po ukončení nabíjení. V "testu" Discharge jde pak o poměr kapacity baterie k výsledku v Autonomy. Pokud dva telefony vydrží dva dny, ale jeden má kapacitu 6000 mAh, zatímco druhý 4000 mAh, je jasné, který je lepší a efektivnější.
 
Pokud jde o dosavadní výsledky, nejlepší je Samsung Galaxy M51 s 88 body (96/61/87). Druhý je Wiko Power U30, třetí Oppo Find X3 Neo a další známější telefon máme na čtvrté pozici, kterým je Apple iPhone 12 Pro Max se 78 body (67/74/94).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro
Xiaomi představilo nové telefony 11T a 11T Pro. Oba mají velký 6,67" displej AMOLED a fotoaparát s rozlišením 108 MPx. V případě verze Pro se můžete těšit až na 120W nabíjení, ale ani 11T v tomto rozhodně není žádný lenoch.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini: moderní design, vysoký výkon a 8,3" displej Apple iPad mini: moderní design, vysoký výkon a 8,3" displej
Malý tablet Apple iPad mini se dočkal výrazné inovace. Získal modernější design s tenčími rámečky známými z modelů iPad Air a iPad Pro, lehce se zvětšil displej, má také nový výkonnější procesor A15 Bionic.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 13 začíná na 128 GB a je levnější Apple iPhone 13 začíná na 128 GB a je levnější
Další novinkou z dílen Applu představenou na včerejší keynote jsou telefony iPhone 13 a iPhone 13 mini. Ty mají dva fotoaparáty, hlavní byl znatelně vylepšen. Základní verze nyní začíná na 128GB kapacitě.
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Apple Watch 7: menší rámečky, vyšší odolnost i nové režimy cvičení Apple Watch 7: menší rámečky, vyšší odolnost i nové režimy cvičení
Apple uvádí nové chytré hodinky Watch 7. Ty dostávají menší rámečky a díky tomu i větší plochu displeje. Zlepšila se také míra odolnosti, některé režimy cvičení byly vylepšeny a také se i rychleji nabíjí.
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile
Přestože Porsche plánuje značnou elektrifikaci svého výrobního portfolia, pracuje také na technologii syntetických paliv. Ta by chtěla už brzy začít vyrábět v Chile a emisně má jít o překvapivě dobrou metodu.
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář