www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Duolingo vás zdarma naučí klingonsky

Duolingo vás zdarma naučí klingonsky
, , aktualita
Chtěli jste se někdy naučit klingonštinu, umělý jazyk ze sci-fi série Star Trek? Nyní máte možnost přes stránky Duolingo, které byly rozšířeny právě o bezplatný kurz klingonštiny. Brzy by novinka měla dorazit také do mobilních aplikací.
K oblíbeným
reklama
Duolingo je oblíbená aplikace a internetová stránka pro učení angličtiny a dalších jazyků z celého světa, kterou využívá na 200 milionů lidí. Mezi nabízenými kurzy nalezneme i pár specialit z kategorie umělých jazyků – esperanto, vznešená valyrijština z Her o trůny a nově také klingonština, kterou snad není nutné představovat žádnému fanouškovi sci-fi série Star Trek. Kurz, který vznikl v licenci společnosti CBS Consumer Products, je přístupný zdarma z desktopové verze Duolingo a brzy se objeví také v mobilních aplikacích pro Android a iOS.
 
Duolingo vysvětluje, že většina kurzů vzniká díky dobrovolníkům a výjimkou nebyla ani klingonština. Kromě dostatečného množství dobrovolníků ovšem bylo nutné zajistit také odborníky, kteří by pomáhali při testování a revizi kurzů. To sice nebyl v případě umělého jazyka zrovna snadný úkol, ale nakonec se to povedlo a vedoucím projektu se stal Felix Malmenbeck ze švédského Stockholmu, který mluví plynule klingonsky a svou vášeň k tomuto jazyku objevil ještě před tím, než se stal fanouškem Star Treku. Pod jeho vedením se podařilo vytvořit plnohodnotný kurz, který pokrývá celou škálu oblastí.
 
 
Složitý úkol před sebou měl také vývojářský tým Duolinga, který se rovněž musel vypořádat s několika úskalími klingonštiny. Tento jazyk například jako jediný používá apostrofy uprostřed slov, čemuž musel být přizpůsoben celý systém. Klingonštiny také rozlišuje mezi malými a velkými písmeny, která mění význam slov – tady však vývojářům pomohla vylepšení vytvořená pro němčinu.
 
A nedostatku uživatelů se Felix Malmenbeck nebojí. Podle něj je studium klingonštiny pro fanoušky dalším způsobem, jak vyjádřit svou lásku ke Star Treku. Mnoho z nich to v minulosti zkusilo, ale kvůli složitosti jazyka i nedostatku času to však většina z nich vzdala.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV

Automobilka Ford chystá neobvyklý model s označením Mustang. Nepůjde však o sportovní kupé, nýbrž o SUV. Název Mach-E navíc napovídá, že pod kapotou nebude mít pořádný osmiválec, ale elektromotor. Má tak konkurovat např. Tesle Model X a Jaguaru I-PACE. 

16.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD
Dlouho očekávaný 16" MacBook Pro od Applu bych v relativní tichosti konečně představen. Dostat můžete až 8jádrový procesor Intel, obrovskou 64GB operační paměť RAM a kdo chce, může mít i 8TB SSD.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií
Akumulátory vyžadují kvalitní technologie a výrobu, aby byly bezpečné. To se očividně nepovedlo dodavateli elektrických kol pro Lyft, kterému se rozhořela hned dvě zánovní kola. Problém se už ale vyřešil.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala