Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Duolingo vás zdarma naučí klingonsky

15.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Chtěli jste se někdy naučit klingonštinu, umělý jazyk ze sci-fi série Star Trek? Nyní máte možnost přes stránky Duolingo, které byly rozšířeny právě o bezplatný kurz klingonštiny. Brzy by novinka měla dorazit také do mobilních aplikací.
Duolingo je oblíbená aplikace a internetová stránka pro učení angličtiny a dalších jazyků z celého světa, kterou využívá na 200 milionů lidí. Mezi nabízenými kurzy nalezneme i pár specialit z kategorie umělých jazyků – esperanto, vznešená valyrijština z Her o trůny a nově také klingonština, kterou snad není nutné představovat žádnému fanouškovi sci-fi série Star Trek. Kurz, který vznikl v licenci společnosti CBS Consumer Products, je přístupný zdarma z desktopové verze Duolingo a brzy se objeví také v mobilních aplikacích pro Android a iOS.
 
Duolingo vysvětluje, že většina kurzů vzniká díky dobrovolníkům a výjimkou nebyla ani klingonština. Kromě dostatečného množství dobrovolníků ovšem bylo nutné zajistit také odborníky, kteří by pomáhali při testování a revizi kurzů. To sice nebyl v případě umělého jazyka zrovna snadný úkol, ale nakonec se to povedlo a vedoucím projektu se stal Felix Malmenbeck ze švédského Stockholmu, který mluví plynule klingonsky a svou vášeň k tomuto jazyku objevil ještě před tím, než se stal fanouškem Star Treku. Pod jeho vedením se podařilo vytvořit plnohodnotný kurz, který pokrývá celou škálu oblastí.
 
 
Složitý úkol před sebou měl také vývojářský tým Duolinga, který se rovněž musel vypořádat s několika úskalími klingonštiny. Tento jazyk například jako jediný používá apostrofy uprostřed slov, čemuž musel být přizpůsoben celý systém. Klingonštiny také rozlišuje mezi malými a velkými písmeny, která mění význam slov – tady však vývojářům pomohla vylepšení vytvořená pro němčinu.
 
A nedostatku uživatelů se Felix Malmenbeck nebojí. Podle něj je studium klingonštiny pro fanoušky dalším způsobem, jak vyjádřit svou lásku ke Star Treku. Mnoho z nich to v minulosti zkusilo, ale kvůli složitosti jazyka i nedostatku času to však většina z nich vzdala.
 


reklama