Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dočkáme se výkonných Intel Core M v telefonech?

2.9.2015, Jan Pánek, aktualita
Intel před rokem představil řadu procesorů Core M, které by měly mít vysoký výkon a minimální spotřebu. V noteboocích se již ukázaly, ale objevily se informace, že by se mohly dočkat i mobilní telefony, co je na tom pravdy?
Intel na veletrhu IFA v Berlíně poodhalil, že testuje procesory Core M v mobilních telefonech. Jedná se ale o čipy Core M nové generace Skylake. Zatím nám bohužel nepřiblížil technické detaily nových mobilních procesorů.

S velikostí procesorů by již neměl být problém, když se vlezou do PC stick, tak proč by se nevešly do mobilního telefonu, problémy jsou ale trošku jinde. Ve spotřebě a ve chlazení.

Intel Core M je procesor, který je navržen Intelem pro speciální využití, jeho TDP je pouhých 4,5 W, což znamená, že vyzařuje málo tepla. Jedná se o takové množství, že procesor nemusí být aktivně chlazen. To ale neznamená, že se nepřehřívá. Z praxe je patrné, že se v noteboocích tyto procesory zahřívají hodně. Pokud jsou vystaveny dlouhodobé práci, jež vyžaduje vysoký výkon, tak se sice podtaktují, ale i tak dost hřejí.


Navíc je zde ten problém, že v noteboocích mají poměrně hodně místa na to, aby byl zajištěn dostatečná rozvod tepla. To se v mobilním telefonu nebude dát udělat. Proto je zřejmé, že TDP 4,5 je v noteboocích na hraně, ale v mobilních telefonech je neúnosné. Intel zde zřejmě bude muset zapracovat na ještě nižším vyzařovaném teple, aby mohly procesory bezproblémově fungovat i v mobilních telefonech.

Další problém je se spotřebou. Stále se jedná o čipy s větší spotřebou, než na jakou jsou designovány procesory určené nativně do mobilních telefonů. I na této oblasti bude muset Intel zapracovat, takže lze očekávat, že čipy Core M budou hodně odlišné pro notebooky a pro mobilní telefony. Pokud se ale Intelu podaří zachovat výkon z první generace Core M, do telefonů se dostane nevídaný výkon.

Zdroj: PhoneArena

reklama