Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Displej místo touchpadu. Asus inovuje řady ZenBook a VivoBook

2.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Asus představil notebooky, které používají ScreenPad 2.0 – malý displej připomínající smartphone a nacházející se v místě touchpadu. Tuto novinku používají modely ZenBook 13, 14 a 15, stejně jako VivoBook S14 a S15.
Mnohými nenáviděný, ale přesto v některých situacích nepostradatelný. To je touchpad, dotyková ploška, která nahrazuje myš u notebooků. Tento ovládací prvek neprošel za dlouhou dobu žádnou výraznou inovací, a to se snaží změnit Asus. Ten u loňského modelu ZenBook Pro nahradil běžný touchpad malým displejem, který označil jako ScreenPad. Toto řešení se nejspíš osvědčilo, a tak bylo na veletrhu Computex 2019 představeno několik notebooků, které obsahují ScreenPad 2.0.
 
 
Druhá generace používá uživatelské rozhraní, které se více podobá smartphonům s Androidem. ScreenPad 2.0 můžete využít k multitaskingu, neboť na malé obrazovce může být spuštěna jiná aplikace než na velké Možností využití se ovšem nabízí vícero, mezi nimi speciální ovládací prvky (např. pro ovládání multimédií), elektronické podpisy nebo virtuální numerické klávesy. Ve srovnání s první generací mělo dojít ke zvýšení energetické úspornosti, právě spotřeba se totiž ukázala jako vážný problém u ZenBooku Pro.
 
 
ScreenPad 2.0 obsahují nové modely ZenBook 13 (UX334), ZenBook 14 (UX434) a ZenBook 15 (UX534). V jejich výbavě nalezneme displeje NanoEdge, které díky extrémně tenkým rámečkům zabírají až 95 % plochy. Rozlišení je Full HD, patnáctipalcový model lze nakonfigurovat i se 4K displejem. O pohon se stará až procesor Intel Core i7-8565U osmé generace s 8GB nebo 16GB a 256GB až 1TB SSD. Jako grafická karta může posloužit Nvidia GeForce MX250, u ZenBooku 15 potom dokonce GeForce GTX 1650.
 
 
Displej namísto touchpadu ovšem nezůstane vyhrazen pouze řadě ZenBook, ale objeví se také v cenově dostupnější řadě VivoBook. Jedná se o modely VivoBook S14 a VivoBook S15, které váží 1,4 kg, respektive 1,8 kg. Vybaveny jsou Full HD displejem a procesorem Intel Core i5-8265U nebo Core i7-8565U. Volitelně lze přidat až 16GB RAM a grafickou kartu GeForce MX250. Asus zatím neoznámil cenu ani dostupnost žádného z nových notebooků-
 


reklama