Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dieselgate pokračuje u Opelu, policie prohledala kanceláře firmy

16.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Kauza Dieselgate pokračuje i u dalších automobilek. Nyní se dostalo na Opel, do jehož kanceláří vtrhla policie a prohledala je. Automobilce hrozí svolávací akce na téměř 100 tisíc naftových vozů k opravě.
Už jsou to více než tři roky, kdy vypukla kauza Dieselgate. U vozů Volkswagen se zjistilo, že mají speciální zařízení, které je schopno rozpoznat měřící cyklus a podle něj jinak nastavit chování motoru, aby prošlo emisními testy. V běžném provozu pak měly vozy systém vypnutý a auto tak produkovalo mnohem více škodlivin. Postupem času se ale zjistilo, že rozhodně nešlo jen o problém koncernu Volkswagen, ale v podstatě o běžnou praktiku většiny automobilek. V posledních měsících se tak hodně mluví např. o Opelu (i když zde se už v roce 2016 hovořilo o Zafiře, která měla mít podobný systém, dle Opelu v rámci zákona).
 
Opel Insignia
 
ilustrační foto (Opel Insignia), autor: Ecogarf [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Kanceláře Opelu v Rüsselsheimu a Kaiserlauternu tak byly prohledány policií a německé úřady by chtěly po automobilce, aby svolala zhruba 95 tisíc vozů Insignia, Cascada a Zafira s naftovými motory vyrobenými v letech 2012, 2014 a kupodivu dokonce i 2017 (dva roky po vypuknutí kauzy Dieselgate) k opravě, která uvede vše do pořádku. Chtějí, aby motory i v reálném provozu skutečně vykazovaly takové emisní hodnoty, které jim předepisuje norma Euro 6. Opel dle svých slov spolupracuje s úřady a prohlašuje, že jsou jeho vozy bezchybné a splňují příslušné zákony.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama