Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dieselgate pokračuje, Mercedes-Benz podezřelý v USA

19.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Dieselgate je spojována zejména se značkou Volkswagen, nicméně postupem času vyplynulo, že v tom zdaleka nejela sama. Postihy za obcházení emisních testů podle posledních zpráv nyní v USA hrozí i automobilce Mercedes-Benz.
Naftové motory jsou extrémně složitými mechanismy a emisní nároky na ně kladené jsou takřka za hranicí splnitelného. Výrobci proto přišli s tím, jak při emisních testech podvádět a dosáhnout mnohem nižší čísla, než jaká budou dosahována v reálném provozu. Vše prasklo v roce 2015 a ve velkém to odnesla automobilka Volkswagen, která však zdaleka nebyla jediná a postupně se ukázalo, že emise falšovaly takřka všechny automobilky (některé to rovnou vzdaly a např. v USA se o homologaci naftových aut ani nesnažily).
 
Mercedes-Benz CDI
 
Nyní je pod vyšetřováním koncern Daimler, konkrétně automobilka Mercedes-Benz, jejíž naftová auta měla v praxi produkovat desetkrát vyšší emise, než bylo dosaženo při testech. Tajné dokumenty z vyšetřování americkými úřady mají podle uniklých informací hovořit o dvou podvodných částech softwaru. Funkce Bit 15 vypínala systém SCR po ujetí zhruba 26 kilometrů a Slipguard měl být obdobou podvodného softwaru Volkswagenu, který rozpoznával testovací režim a na základě toho pak upravil chování pohonné jednotky.
 
Mercedes-Benz používání podvodného softwaru odmítá a je tak otázkou, co ukáže další vyšetřování. Pokud prokáže, že v naftových motorech automobilky v USA opravdu byla taková zařízení (resp. speciální kód v řídící jednotce), bude možná muset následovat cestu Volkswagenu a vykupovat závadná auta nebo je upravovat tak, aby splňovala emisní testy. Volkswagen to tehdy stálo miliardy dolarů. Akcie společnosti Daimler se dnes propadly o 2 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama