Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej

19.11.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Německý úřad zakázal s okamžitou platností prodej a používání chytrých hodinek pro děti, které umožňují používat mikrofon k odposlouchávání. Pokud rodiče mají takové zařízení doma, měli by ho zničit.
Chytré hodinky pro děti jsou na první pohled velmi užitečné zařízení, díky kterému mohou rodiče kontaktovat své ratolesti nebo sledovat jejich polohu. Některé modely mají navíc integrovaný mikrofon, který lze aktivovat na dálku pomocí aplikace. A právě tato funkce byla trnem v oku německému spolkovému úřadu Bundesnetzagentur (BNetzA). Dětské hodinky jsou přirovnávány ke špionážnímu zařízení, které umožňuje na dálku odposlouchávat nejen samotné dítě, ale také osoby v okolí bez jejich vědomí. Hodinky, které cílí na věkovou skupinu  až 12 let, jsou přitom nejčastěji používány ve škole. Německý úřad proto apeluje také na učitele, aby dávali pozor, jaká zařízení používají ve třídě jejich žáci.


V Německu je tedy zakázáno používání, prodej i dovoz dětských hodinek, které jsou vybaveny SIM kartou a omezenou telefonní funkcí, kterou lze na dálku řídit pomocí aplikace. Zákazníci, kteří si takové hodinky stihli koupit, by měl provést jejich zničení a poslat důkaz Bundesnetzagentur. Podobně nevybíravý způsob zvolil tento spolkový úřad letos v únoru, kdy nařídil zákaz prodeje panenek My Friend Cayla, které rovněž umožňovaly odposlouchávání.

Norská spotřebitelská organizace už před pár týdny varovala, že chytré hodinky určené pro děti mohou představovat výrazné bezpečnostní riziko. Data, kterou jsou ukládána v zařízení nebo odesílána na smartphone rodičů, totiž obvykle nejsou zašifrovaná. Pro případného útočníka by tedy nemusel být zase takový problém se k nim dostat a sledovat polohu dítěte. Stejně tak je možné dítě kontaktovat a vydávat se přitom za rodiče, případně rodičům odesílat falešnou polohu jejich dítěte. V České republice nebyl prodej takových hodinek zatím zakázán, přesto by si měli rodiče dobře promyslet, zda používání takového zařízení nemůže naopak bezpečnost jejich ratolestí ještě více ohrozit.

S podobnými případy bychom se v budoucnu mohli setkávat častěji, na trhu totiž přibývá produktů určených pro děti včetně hraček, u kterých existuje riziko zneužití. Pro výrobce přitom není bezpečnost většinou prioritou a ani zákazníci se při nákupu většinou nezajímají, zda nabízí zařízení dostatečnou ochranu před zneužitím.reklama