Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Desktopová GeForce GTX 980 nyní i na noteboocích

22.9.2015, Jan Vítek, aktualita
Společnost NVIDIA se odhodlala k zajímavému kroku. Uvolnila desktopovou grafiku GeForce GTX 980 k použití na noteboocích, kde se tak budeme moci těšit z jejího plného výkonu. Co to znamená?
V minulých letech byly notebookové grafické čipy ne zrovna zajímavým kusem hardwaru. Kvůli nízké energetické účinnosti za svými desktopovými modely značně zaostávaly, ale to se v poslední době změnilo. Výrobci bylo donuceni z 28nm procesu vymačkat maximus a v případě firmy NVIDIA to vyústilo v příchod aktuální generace Maxwell. V jejím případě jsou výkonnostně zajímavé i mobilní verze jako GeForce GTX 980M, ovšem NVIDIA se nyní rozhodla, že notebooky budou moci využít i plnohodnotnou GeForce GTX 980. To je přitom karta s TDP 165 W, tedy o 65 W náročnější než model GTX 980M.

Je tedy jasné, že výsledný notebook bude muset nabídnout účinné chlazení, aby zvládly toto GPU plus ještě procesor a jeho čipovou sadu. Odmění se jim výkon čipu GM204, který nabídne 2048 CUDA jader pracujících na 1126 až 1216 MHz, tedy v případě referenční desktopové karty. O taktech zpráva firmy NVIDIA nemluví, a tak nelze potvrdit, že půjde opravdu o stejně výkonné GPU. Paměti GDDR5 s kapacitou 4 GB ale budou pracovat také na 7010 MHz. NVIDIA si také pro tyto účely vybere ta nejlepší vyrobená jádra, jež budou moci kvůli zajištění nižší spotřeby pracovat se sníženým napětím.

GeForce GTX 980 má být oproti GTX 980M o cca 35 procent výkonnější, takže ji snadno nahradí na trůnu nejvýkonnější mobilní karty NVIDIA, i když je otázka, proč si pro ni firma nevybrala jiné označení. Na výrobcích notebooků pak bude, zda umožní také přetaktování této karty. Uvidíme příští měsíc, kdy mají výrobci notebooků představit své nové modely, respektive stávající modely vybavené novou kartou. Všechny budou moci využít technologii G-Sync a od MSI také můžeme očekávat, že představí svého mastodonta s mechanickou klávesnicí (MSI GT80), který bude vybaven hned dvěma GTX 980 zapojenými v SLI. Cenu tohoto stroje snad ani vědět nechceme, neboť jiné základní budou začínat na nějakých 56.000 Kč.

Nové modely s GTX 980 představí značky ASUS, Gigabyte, MSI, Clevo a také menší firmy jako Origin PC, Maingear, Falcon NW, Digital Storm , Sager, XMG, PC Specialist, LDLC, Hyperbook, G-Tune, AfterShock, BossMonster, Metabox, ThunderRobot nebo Terrans Force.

Zdroj: TZ NVIDIA
reklama