Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nový Dell XPS 13 je ještě tenčí a využívá 8. generaci Intel Core

4.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Oblíbený notebook s tenkými rámečky Dell XPS 13 prošel velkou změnou, která se zdaleka nedotýká jen vnitřních komponentů, ale také designu. Počítač snižuje tloušťku a je nabízen s až 4K displejem či osmou generací procesorů Intel Core.
Nová generace modelu Dell XPS 13 (9370) byla jednou z očekávaných novinek veletrhu CES 2018, výrobce se ji však rozhodl vypustit do světa o pár dnů dříve. Hned na první pohled nelze přehlédnout výrazné designové změny, které umožnily ztenčení těla notebooku na 11,6 mm. O něco málo klesla také hmotnost, která nyní začíná na 1,12 kg. Vybírat bude možné z šedočerné nebo bílozlaté varianty, přičemž barva není to jediné, co je odlišuje, jsou to také materiály. Prostor okolo klávesnice tmavé varianty je z uhlíkových vláken s příjemnou měkčenou úpravou, zatímco světlejší varianta využívá na omak tvrdší materiál ze skelných vláken.
 
 
Hlavním lákadlem modelu XPS 13 byl u předchozích generací displej InfinityEdge, což se nemění ani u modelu pro rok 2018. Jeho okraje se ztenčily o dalších 23 %, takže přes použití 13,3" obrazovky má novinka srovnatelné rozměry s běžnými 11,6" notebooky. Opět je možné vybírat z dotykové i nedotykové varianty, přičemž první jmenovaná je nyní dostupná až ve 4K rozlišení. Většina zákazníků však nejspíš dá přednost konfiguraci s Full HD panelem, ať už kvůli nižší ceně nebo znatelně delší výdrží baterie (19 hodin u Full HD varianty oproti 11 hodinám 4K modelu). Laptop se také chlubí sadou funkcí Dell Cinema, která má díky HDR, zvukovému vylepšení Waves Maxx nebo upřednostňování streamu zlepšit multimediální zážitek.
 
 
Extrémně tenké rámečky okolo displeje si samozřejmě vyžádaly i jedno omezení. Webkamera musí být umístěna nezvykle pod obrazovkou a nově má k dispozici také infračervenou kameru pro rozpoznání obličeje přes službu Windows Hello. Do tlačítka napájení se potom schovala ještě čtečka otisků prstů. Uvnitř notebooku nalezneme osmou generaci procesorů Intel Core i5-8250U či Core i7-8550U. V obou případech se jedná o 15W čtyřjádra, která mohou mít po ruce (v závislosti na zvolené konfiguraci) 4GB až 16GB operační paměť a 128GB až 1TB úložiště SSD. Vylepšení se dočkal systém chlazení, který je doplněn o nový software umožňující vybírat z různých profilů podle toho, zda požadují vysoký výkon nebo úsporu baterie.
 
Kámen na kameni nezůstal v rozvržení portů. Dell XPS 13 9370 přichází se dvěma porty USB Type-C (včetně Thunderbolt 3) na levé straně a jedním dalším portem USB Type-C na pravém boku. Kromě toho je k dispozici 3,5mm audio jack a čtečka SD karet. Tím nabídka končí, marně byste hledali tradiční USB, HDMI nebo samostatný napájecí konektor – kvůli snížení tloušťky vše obstarávají jen moderní reversibilní USB porty. Kromě Windows 10 Home a Windows 10 Pro bude možné sáhnout také po modelu s linuxovým Ubuntu 16.04. Prodej v USA odstartoval již dnes a cena začíná na 1 000 dolarech, v přepočtu 21 200 Kč bez DPH. Detaily o evropské dostupnosti jsme se zatím nedozvěděli.
 


reklama