www.svetmobilne.cz
>
>
>

Další Tesla Model S shořela po nehodě, řidiče nezachránili

Další Tesla Model S shořela po nehodě, řidiče nezachránili
, , aktualita
Máme zde další požár elektromobilu Tesla po vážné nehodě. Ta poslední se stala o víkendu na Floridě a vůz se po nehodě vznítil a uvěznil řidiče uvnitř vozu. Toho se bohužel nepodařilo dostat z auta a uhořel.
reklama
Že lithiové baterie nejsou zrovna vrcholem bezpečnosti a stability, to dobře víme. Výrobci si toho jsou vědomi a snaží se stále zlepšovat bezpečnost svých elektromobilů, což se jim i pomalu daří. Navzdory rychle rostoucímu počtu elektromobilů se počty požárů nijak dramaticky nezvyšují. Přesto se to občas stane, jak ukazuje poslední případ z Davie na Floridě. Řidič v Tesle Model S z roku 2016 jel minulou neděli odpoledne příliš rychle (dle odhadů mezi 120 až 145 km/h), nezvládl řízení ani následné manévry pro stabilizaci vozu, přejel několik pruhů, až skončil ve stromech. Náraz ve vysoké rychlosti poškodil lithiový akumulátor a vůz se následkem toho vznítil. Tentokrát ochranné prvky elektromobilů Tesla nezafungovaly.
 
 
Vypadá to, že náraz poškodil celý elektrický systém vozu, protože neochránil nejen akumulátor, ale vůz ani nevyfoukl airbagy a nechal zapuštěné kliky dveří (ty by se totiž po nárazu a aktivaci airbagů měly vysunout, aby záchranáři mohli otevřít dveře). Policisté se tak snažili rozbít okna, nicméně řidiče se jim nepodařilo vytáhnout ven z vozu. Ten byl uvězněn nejen dveřmi, které nešly otevřít, ale také všemi těmi airbagy, které se nevyfoukly.
 
Ukázala se také typická nectnost lithiových článků, které jsou schopny několikanásobného vznícení i po uhašení. Vůz se totiž ještě dvakrát znovu vznítil. Některé zdroje tvrdí, že jednou při odtahování a ještě jednou na odtahovém parkovišti v pondělí ráno, jiné zas, že dvakrát na parkovišti. Tesla už kontaktovala policii a nabízí ji spolupráci s vyšetřováním celého incidentu. Zároveň připomněla, že u nárazu v takové rychlosti nejsou neobvyklé požáry ani u standardních vozidel se spalovacími motory.
 
Připomeňme, že elektromobily jsou relativně novým typem vozů s nízkým zastoupením na trhu, takže prozatím neexistují dlouhodobě přesné statistiky ohledně jejich požárů. Ty první zatím naznačují, že požáry nepoškozených elektromobilů jsou dokonce méně časté než u vozů se spalovacími motory (a obvykle jde o vznícení standardní elektroinstalace, kterou mají podobnou jako spalovací vozy), nicméně po nehodách je tomu spíše naopak a elektromobily hoří častěji. Ať tak či onak, ani v jednom případě nejde o řádové rozdíly. Uvidíme, jaké budou statistiky za pár let s větším zastoupením EV.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon
Automobilka Tesla je známá tím, že aktualizuje své vozy pomocí aktualizací přes internet, jde o tzv. over-the-air updaty. Ten poslední přinsel např. Sentry Mode, Dog Mode, ale nejen to. Vozům se také navýšil výkon až o 5 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8 Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8
Automobilka Bentley uvádí novou lehčí verzi svého kupé a kabrioletu Continental GT. Jde o verzi V8 s dvakrát přeplňovaným osmiválcem, který dokáže oba dva vozy rozjet až na maximální rychlost 318 km/h.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic
Společnost Apple představila dva nové tablety, iPad Air a iPad mini. Druhý jmenovaný přináší kompaktní rozměry díky 7,9" displeji. Dostává však také výkonnější procesor A12 Bionic a podporu dotykového pera Apple Pencil.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil
Apple dnes představil dva nové tablety, iPad mini a iPad Air. My se podíváme na iPad Air, který vedle výkonnějšího hardwaru přináší především podporu Apple Pencil. Tu tak nyní podporují všechny nové iPady.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y
Automobilka Fisker se chystá na další pokus prorazit se svými elektromobily. Chystá totiž nové elektrické SUV, které by mělo být konkurencí Tesle Modelu Y, rovněž za příznivou cenu okolo 40000 USD.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala