Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Další rekordní čtvrtletí Applu, přestane však zveřejňovat prodeje

3.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Apple se prostě daří. Opět výrazně navýšila příjmy a dosáhla i rekordního zisku. Zároveň však oznámila, že přestane zveřejňovat čísla prodejů iPhonu, což v panice poslalo cenu akcií o několik procent dolů.
Apple je společností, která válcuje všechny rekordy. Mnozí předpokládali, že se po smrti Steva Jobse neudrží, nicméně zákazníci jsou očividně se společností spokojeni a kupují její produkty jak diví. Společnost tak opět vykázala rekordní čtvrtletí, už počtvrté za sebou. Za poslední čtvrtletí tak vykázala příjmy ve výši 62,9 miliard dolarů, což je proti stejnému období v minulém roce nárůst o 20 %. To je opravdu mnoho, navíc zde hovoříme o neuvěřitelném zisku 14,1 miliard dolarů (22,4 % příjmů), což znamená navýšení o 32 %. Velkého nárůstu se dočkaly služby, které vzrostly ze 7,9 miliardy na 10 miliard, což znamená 27 % navíc.
 
Apple logo
 
Společnost nezapomněla připomenout, že už vyrobila 2 miliardy zařízení s operačním systémem iOS a její Apple App Store slavil 10. narozeniny. Řekla ale také to, že skončí se zveřejňováním čísel prodejů telefonů iPhone. Jejich prodeje sice vzrostly ze 46,7 na 46,9 milionu kusů, mnozí si ale tento krok vysvětlovali tím, že Apple nechce, aby se v budoucnu veřejnost dozvěděla o případném poklesu prodejů. Na to reagovala hned hodnota akcií, která spadla z $222 na zhruba $207 a hodnota společnosti se dokonce na chvíli ocitla pod magickou hranicí jednoho bilionu dolarů. I přes jen velmi mírný nárůst prodejů zaznamenaly iPhony výrazné navýšení příjmů o 29 % díky znatelně vyšší průměrné ceně. Ta totiž vzrostla oproti loňským $618 až na $793.
 
Pro následující čtvrtletí Apple předpokládá příjmy ve výši 89 až 93 miliard dolarů (v minulém roce to bylo 88,3 miliardy), analytici na Wall Street to vidí spíše na oněch 93 miliard. Tim Cook nepředpokládá nějaké extrémy a říká, že Apple cítí problémy na některých trzích, jako je Turecko, Indie, Brazílie nebo Rusko.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama