Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Další novinky z Google I/O 2019 (1. část): chytřejší Asistent a vizuální vyhledávání

8.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Google při vyhledávání nabídne 3D model daného předmětu s využitím rozšířené reality. Google Lens doporučí nejlepší položky z jídelního lístku a zobrazí vám fotky daných jídel. Google Assistant se stane mnohem rychlejším a dokonce za vás vyplní objednávky.
Google I/O 2019 není jen o Androidu Q a nových Pixelech 3a, jak by se mohlo zdát na první pohled. Americký gigant na vývojářské konferenci oznámil také další vylepšení pro své služby a produkty. Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

 

Rozšířená realita ve vyhledávači


 
Aplikace Google Search nabídne více vizuálních informací než doposud. Třeba při výběru nových bot si můžete vysněný pár prohlédnout pomocí 3D modelu ze všech stran a pomocí rozšířené reality (AR) dokonce zobrazit přímo v prostoru, abyste vyzkoušeli, jak ladí k vašemu oblečení. Při sledování televizního dokumentu (nebo filmu Čelisti) si zase můžete zobrazit 3D model žraloka v reálné velikosti, studenti medicíny zase ocení třeba pohyblivý model svalů.
 
Google Serch začne zobrazovat vývoj nějaké zprávy v čase z více zdrojů a bude indexovat také podcasty, které si můžete v aplikaci rovnou přehrát.

 

Google Lens vám ukáže fotky jídel z menu


 
Zdokonalená aplikace pro vizuální vyhledávání Google Lens přináší několik vylepšení, které vám při návštěvě restaurace. Pokud telefonu ukážete jídelní lístek, zvýrazní vám nejoblíbenější pokrmy. Po kliknutí na jakékoliv jídlo potom zobrazí jeho skutečné fotografie a hodnocení od jiných hostů, a to zásluhou propojení s novou funkcí v Mapách. Při placení potom stačí aplikací Lens zaměřit účet a ta vám vypočítá výši spropitného.
 
Další novinkou je přečtení vyfoceného textu v původním nebo přeloženém jazyce. Novinka tak pomůže jak cestovatelům v cizích zemích, tak osobám, které neumějí číst a psát. Proto se Google Lens rozšiřuje na levné smartphony s platformou Android Go, které cílí právě na rozvojové trhy, kde stále přetrvává negramotnost.

 

Google Assistant v nové generaci


 
Asistent od Googlu brzy získá novou generaci, která by měla být nesrovnatelně rychlejší než ta současná. Přímo na I/O bylo ukázáno demo, během kterého smartphone zpracoval několik příkazů za sebou v různých aplikacích bez zaváhání a neustálého opakování fráze „Hey Google!“. Ke zpracování dochází přímo v telefonu, odpadá tedy prodleva kvůli internetovému připojení. Velikost všech potřebných souborů se Googlu podařilo zmenšit ze 100 GB na pouhých 0,5 GB. S funkcí Pick for You také Assistant nabídne personalizovanější výsledky, třeba při vyhledávání receptu. A k vypnutí budíku postačí zakřičet „Stop“, takže rána zas mohou být o něco příjemnější.

 

Konec vyplňování dlouhých objednávek?


 
Vloni byla představena funkce Duplex, která za uživatele provede rezervaci stolu v restauraci, třeba i zavoláním do podniku. Nyní se vychytávka rozšiřuje do dalších oblastí. Třeba při rezervaci auta odpadne nutnost vyplňování objednávky. Stačí dát přes Google Assistant příkaz, že chcete pro svou nadcházející cestu rezervovat auto a funkce Duplex najde příslušná data v kalendáři, otevře stránku autopůjčovny a vyplní všechny potřebné údaje, které získá i z dalších služeb jako Gmail. Před samotným dokončením rezervace samozřejmě uživatel musí pečlivě zkontrolovat všechny údaje. Funkce ovšem nevyžaduje žádný zásah ze strany provozovatele stránek, o vše se stará Google. Novinka bude dostupná během letoška v USA a Velké Británii.


reklama