www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Další hromadná žaloba na Apple za zavádějící info o odolnosti vůči vodě

Další hromadná žaloba na Apple za zavádějící info o odolnosti vůči vodě
, , aktualita
Na Apple se valí jedna žaloba za druhou. Tentokrát je to opět hromadná žaloba za zavádějící informace o odolnosti vůči vodě u iPhonů. Tento marketingový tahák se totiž při reklamacích jakoby vypařil.
K oblíbeným
reklama
Apple už od dob iPhonu 7 hovoří o tom, že jeho iPhony mají zvýšenou odolnost proti vodě. Tehdy šlo o rating IP67 (30 minut v 1metrové hloubce), od iPhonu 11 Pro je to pak až IP68 (30 minut ve 4metrové hloubce) a řada iPhone 12 se dostala dokonce na 6 metrů. I když jsou případy, kdy se iPhone vytáhl z vody i po týdnech a fungoval, přesto je tu problém. Uvnitř iPhonů je totiž malý senzor, který zčervená při kontaktu s vodou. Pokud se tak telefon utopí, ten zčervená a případná reklamace není uznána. Vtip je také v tom, že tento rating se testuje laboratorně ve statické a čisté vodě, zatímco uživatelům iPhonů telefony padají do špinavé, mnohdy slané vody, nezřídka i proudící. Právě tato výtka je Applu často vytýkána.
 
Apple iPhone ve vodě
 
Nedávno tak Apple dostal v Itálii pokutu 10 mil. EUR za to, že uváděná odolnost neodpovídá běžnému používání telefonů, které obvykle padají do jiné než čisté vody, a že v takovém případě neuznává záruku. Nyní se z podobného důvodu objevila hromadná žaloba v USA.
 
Ta také tvrdí, že Apple nadhodnocuje schopnosti svých iPhonů a záruka nekryje situace, kdy se senzor tekutin zbarví do červena. Apple dokonce radí, že při polití nápojem, jako je džus nebo káva, by uživatel měl iPhone opláchnout, ale žaloba tvrdí, že v takovém případě může dojít ke zčervenání senzoru, ačkoli nebyl ponořen do velké hloubky po dlouhou dobu. Záruka ale padá i v takovém případě (rating se vztahoval na vodu, ale ne na džus). Antoinette Smith, která žalobu v New Yorku podala, tak chce, aby Apple posuzoval záruku a odolnost na základě typického použití a ne laboratorních testů. I když chápu pohnutky a souhlasím s tím, že by mělo dojít ke změnám, ono to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
 
Zde se právě naráží na to, co je typické použití a co je typická kapalina. Jak se to má testovat? Mají to hodit do Colorada nebo do Vltavy? Co když bude sucho nebo naopak dlouhodobě pršet s úplně jiným průtokem vody? Právě proto se musí takové věci testovat v laboratořích v přísně kontrolovaných podmínkách. Otázkou tedy je, zda by ratingy neměly zahrnovat právě i nějaké horší podmínky (ale pochopitelně zase laboratorně kontrolované, jinak by to nedávalo smysl). To, že si je Apple vykládá v záručních podmínkách tak, aby se mu to hodilo, je věc jedna, ale co se týče uvádění odolnosti pro typické použití bez laboratorních testů, tam se s žalobou moc nedá souhlasit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem
Asus uvádí dva nové telefony do své řady Zenfone 8. Základní model s relativně kompaktními rozměry a Zenfone 8 Flip s otočným fotoaparátem. Stejnými moduly tak můžete fotit klasicky dozadu i selfie dopředu.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce
Vypadá to, že nejen Ford Mustang Mach-E je elektromobilem, který může mít problém s vybitým akumulátorem, přestože by k tomu nemělo dojít. James May známý z TopGearu a The Grand Tour kvůli podobnému problému muset rozebrat část své Tesly.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class
Automobilka Mercedes-Benz představila koncept elektrického vanu EQT. Ten má být jakýmsi předobrazem nové T-Class, kompaktnější varianty k oblíbené V-Class. Pojmout má až sedm pasažérů a nabídnout jim luxusní svezení.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi
Společnost Flurry Analytics se podívala na množství uživatelů, kteří povolili sledování aplikacemi v poslední verzi operačního systému Apple iOS 14.5. A není jich mnoho, celosvětově jde o 13 % lidí.
10.5.2021, aktualita, Milan Šurkala