Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Cummins svolá 500.000 motorů, mají vysoké emise NOx

2.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Emisní skandál Volkswagenu, který dostal název Dieselgate, odstartoval měření emisí v reálném provozu i u dalších výrobců. Nyní se zjistilo, že vyšší emise může mít až 500 000 vozů vybavených motory Cummins. Výrobce je už svolává k opravě.
V září 2015 vypukla Dieselgate, aféra, při které se zjistilo, že vozy koncernu Volkswagen mají podvodný software, který rozpoznává měření emisí a dočasně upraví své chování. V reálném provozu jsou však emise oxidů dusíku mnohonásobně vyšší. Proto začaly různé organizace testovat emise v reálném provozu i u jiných vozidel. Tak se přišlo i na to, že vysoké emise NOx mají také užitková vozidla vyrobená motory značky Cummins. Celkem se jedná až o půl milionu vozidel vyrobených mezi lety 2010 až 2015. Jde o nejrůznější nákladní auta, autobusy, dodávkya dokonce i některé pickupy.
 
Motor Cummins

Na rozdíl od Volkswagenu a jiných značek, které záměrně obelhávaly testy, je případ Cumminsu vlastně docela v pořádku. Problémem je totiž vadný systém katalyzátoru SCR. Ten totiž degraduje mnohem rychleji než se předpokládalo a stává se tak podstatně dříve neúčinným. V tomto případě tedy nejde o úmysl, nová auta vykazovala adekvátní hodnoty emisí. Společnost tak už začíná svolávat vozy k výměně katalyzátoru. Od srpna 2018 to budou těžká nákladní auta, v březnu 2019 se pak dostane i na lehká užitková vozidla. Novější vozidla vyrobená po roce 2015 na tento problém netrpí.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama