Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor

25.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Mercedes-Benz dodá do Brazílie celkem 18 nákladních vozů Axor, které zde pomohou sbírat a odvážet cukrovou třtinu. Aby to měli řidiči jednodušší, vozy se po poli dokáží pohybovat autonomně.
Autonomní vozy jsou v běžném provozu ještě stále problémem, nicméně v lépe řízených podmínkách se dají využívat podstatně jednodušeji. Takovým použitím je i sběr a odvoz cukrové třtiny v Brazílii. Mercedes-Benz sem dodá 18 upravených vozů Axor 3131, které se vyznačují autonomním řízením druhé úrovně. Řidič tak musí být stále přítomen a má na starosti např. i odvoz naplněného nákladního auta, nicméně to už dokáže samo jet vedle autonomně řízeného kombajnu, udržovat správnou rychlost i směr.
 
Mercedes-Benz Axor sklízí cukrovou třtinu
 
Automobil dokáže určit svou polohu s přesností na centimetry a s pomocí tempomatu a GPS kombajn i speciálně upravený Axor udržují rychlost okolo 6 km/h. Mercedes-Benz hovoří o tom, že ve srovnání s běžným traktorem dokáže nákladní automobil Axor ušetřit až 50 % paliva a 40 % dalších provozních náplní. Také servis a údržba by měla být o 30 % levnější. Díky přednastavené trase se zvyšuje i produktivita, vůz ji totiž dokáže objet dvakrát rychleji a za stejný čas tak sklidit dvakrát tolik třtiny. První dva vozy už jsou nasazeny v provozu, dalších 16 kusů bude dodáno v blízké době.
 
Mercedes-Benz Axor sklízí cukrovou třtinu
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama