Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ČTÚ vydražil kmitočty, LTE přijde během 1 roku

20.11.2013, Jan Vítek, aktualita
Český telekomunikační úřad oznámil, že již proběhla aukce kmitočtů pro vysokorychlostní datové sítě LTE. Uspěly v ní tři subjekty, ovšem i když se očekával příchod čtvrtého operátora na trh, ani jeden ze zájemců se nakonec k tomu nerozhodl.
Český telekomunikační úřad dle vlastních slov vytvořil ideální podmínky pro vstup čtvrtého mobilního operátora na trh, přičemž zájem měly dvě firmy, z nichž nakonec ani jedna námluvy nedokončila. V aukci tak uspěla naše známá trojka: T-Mobile Czech Republic, Telefónica Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Aukce se týkala udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz, přičemž ČTÚ ji považuje za úspěšnou a očekává, že firmy v krátké době vybudují infrastrukturu pro vysokorychlostní mobilní internet. Operátoři již provedli s LTE experimenty a očekává se, že LTE bude na některých místech k dispozici do jednoho roku.

To mají zajistit podmínky výběrového řízení, jež prý mají zaručit, že se nebude opakovat pozdní nasazení nové technologie, jako tomu bylo v případě sítí 3G. Ty totiž operátoři spustili až devět let po získání příslušných kmitočtů. Dále bylo podmínkou, že k LTE sítím dostanou přístup i virtuální operátoři a že do 30 měsíců musí být pokryta téměř polovina okresů. ČTÚ ale předpokládá, že rozšiřování LTE bude spíše rychlejší.

Konkrétním výsledkem aukce je, že v pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 mld. Kč, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za 2,386 mld. Kč a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 mld. Kč. Každá ze společností dále získala 4 bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1800 MHz.

Když to všechno sečteme, pak T-Mobile by měl zaplatit za získané spektrum celkem 2,614 mld. Kč, Telefónica 2,802 mld Kč a Vodafone 3,113 mld. Kč, což znamená celkem 8,529 miliardy pro státní rozpočet, přičemž některé bloky zůstaly nepřiděleny a ČTÚ zvažuje, co s nimi podnikne dále. Nabízí se kapacitní dokrývání pro oblasti s potenciálně velkým zatížením sítě.

Zdroj: TZ ČTÚ
reklama