Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ČSOB spouští NFC platby přes aplikaci NaNákupy, stačí telefon s Androidem

24.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
ČSOB představila aplikaci NaNákupy, která umožňuje placení v obchodech pomocí mobilního telefonu s NFC. Na rozdíl od předchozích pokusů přitom nezáleží na značce platební karty ani SIM kartě mobilního operátora, jedná se tak o malou platební revoluci v Česku.
Česká republika je považována za evropskou velmoc v bezkontaktních platbách, co se ale týče plateb pomocí mobilního telefonu, narážejí čeští zákazníci na několik překážek. Světoví hráči typu Googlu, Applu nebo Samsungu se v případě svých platebních služeb zatím zaměřují na velké trhy a dosavadní pokusy českých bankovních institucí měly jeden háček – nestačilo být klientem určité banky, ale vlastnit také správnou značku platební karty, SIM kartu správného operátora a ještě k tomu podporovaný telefon. Alternativním řešením mohou být speciální NFC nálepky, ale ty funkce telefonu vůbec nevyužívají.

ČSOB se ovšem tento týden postarala o malou revoluci, když oznámila aplikaci NaNákupy. Platit pomocí ní v obchodech budou moci klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny bez ohledu na to, zda mají kreditní či debetní karty VISA nebo MasterCard. Není ani nutné žádat o novou SIM kartu, banka totiž obešla mobilní operátory. Stačí jen smartphone s Androidem 4.4 či novějším a podporou bezdrátové technologie NFC, do kterého si uživatel zdarma stáhne z Google Play Store aplikaci NaNákupy. Následně si v internetovém bankovnictví vygeneruje bezpečnostní kód, kterým službu aktivuje. K samotné platbě není potřeba připojení k internetu, stačí jen telefon přiložit k bezkontaktnímu terminálu.

Do aplikace je možné přidat více platebních karet a před každým nákupem zvolit, kterou z nich chcete zrovna zaplatit. ČSOB myslela také na bezpečnost, platební karty jsou proto v aplikaci chráněny PINem. Na rozdíl od bezkontaktních karet či nálepek je navíc možné chránit pomocí PINu i platby do 500 Kč. V případě ztráty telefonu pak uživatel o karty samozřejmě nepřijde, stačí zavolat bance, která zablokuje celou aplikaci. „Na aplikaci ČSOB NaNákupy se navíc vztahuje ČSOB Pojištění ztráty a krádeže karty i Pojištění internetových rizik. Peníze našich klientů tak nemohou být více v bezpečí,“ tvrdí Miloš Minčič z ČSOB.

Aplikace NaNákupy neposlouží jen k mobilním platbám, ale obsahuje i dodatečné funkce, kterou mohou využívat také klienti jiných bank. Jedná se o virtualizaci věrnostních kartiček, archivaci účtenek nebo tvorbu nákupních seznamů. Klienti ČSOB mohou také aplikaci využít k placení na internetu, ovládání nastavení svých platebních karet nebo sledovaní transakční historie. Pokud nejste klientem ČSOB nebo Ery Poštovní spořitelny, nezbývá než doufat, že se tímto co nejdříve inspirují i další bankovní instituce a platby pomocí smartphonu s NFC si bude moct brzy vyzkoušet každý. „Předpokládáme, že do roku 2020 bude jeden z pěti spotřebitelů běžně platit svým mobilním telefonem,“ dodává Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a SR.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB
reklama